صفحه اصلی » تولیدی » شهید بهشتی مدیری با برنامه برای کشور بود

کارشناس سیاسی:

شهید بهشتی مدیری با برنامه برای کشور بود

کارشناس سیاسی با بیان اینکه شهید بهشتی مدیری با برنامه برای کشور بود، گفت: شهید بهشتی را بیشتر از همه منافقین و دشمنان انقلاب می شناختند و می دانستند چه جایگاه و شخصیتی دارد که با کینه او را به شهادت رساندند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۱ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ شهید آیت الله دکتر بهشتی یکی از برجسته ترین شخصیت های در طول تاریخ ایران است که نقش بسیار موثری در پیروزی و شکل گیری انقلاب شکوهمند اسلامی داشت وی از مهمترین شخصیت های سیاسی و از علمای بزرگ تاریخ کشورمان محسوب می شود که نه تنها در ایران بلکه بسیاری از خارجی ها نیز به دلیل داشتن موفقیت های پی در پی ایشان را می شناسند.

سید محمد حسینی بهشتی دوم آبان 1307 در یکی از محله های قدیمی شهر اصفهان به دنیا آمد که بعد از شهادت ایشان به محله شهید بهشتی معروف شد. خانواده آیت الله دکتر بهشتی یکی از مذهبی ترین خانواده های زمان خود به شمار می رفت، گرچه تمام فرزندان حسینی بهشتی دارای سطح تحصیلات بالایی بودند و توانستند با موفقیت در تحصیلات عالیه از استادان معروف در دانشگاه ها باشند؛ اما در این میان سید محمد بود که همانند خورشیدی درخشید و نام او جهانی شد و در تاریخ بزرگ و باشکوه انقلاب اسلامی ایران به ثبت رسید.

وی درس زندگی و با عدالت زیستن را از همان کودکی از پدر و مادر خود آموخته بود و به همین جهت نیز از مهمترین ستون های موفق در پیروزی انقلاب اسلامی شناخته شود. وی از درسی که در دوران کودکی و جوانی خود گرفته بود در تمام مراحل زندگی خود استفاده کرد و توانست فرزندان روحانی را پرورش و تحویل جامعه دهد.

* شهید بهشتی را بیشتر از همه منافقین و دشمنان انقلاب می شناختند

غلامحسین قادری در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ در خصوص حادثه هفتم تیر و شهادت آیت الله دکتر بهشتی و 72 نفر از یاران باوفای انقلاب اظهار کرد: شهید بهشتی را بیشتر از همه منافقین و دشمنان انقلاب به خوبی می شناختند و می دانستند که ایشان چه جایگاه و شخصیت کلیدی در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد و اگر زنده بماند ادامه انقلاب چگونه خواهد بود.

کارشناس سیاسی با بیان اینکه دکتر بهشتی خودش را در آلمان و هم در مجلس خبرگان قانون اساسی نشان داده بود ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشور برخلاف قبل با سه قوه مجریه، قضائیه و مقننه اداره می شود و شهید بهشتی بواسطه شخصیتی علمی و فقهی بالایی که داشت بر امور هرسه قوه تسلط و نظارت داشت به طور مثال گرچه آقای منتظری رئیس مجلس بود ولی می رفت و پایین می نشست و خاطرش جمع بود که آقای بهشتی مجلس را به خوبی و درستی اداره می کند.

وی افزود: منافقین براساس کینه ای که از دکتر بهشتی داشتند دیدند اگر ایشان زنده بماند چه در زمان حیات حضرت امام و چه بعد از آن شخصیتی بسیار کلیدی و تاثیر گذار برای انقلاب و کشور خواهد بود و قاعدتا منافقین هم دیگر نمی توانند در کشور عرض اندام کنند به همین دلیل با اقدام بزدلانه و انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری، دکتر بهشتی و 72 نفر دیگر از همراهان ایشان را به شهادت رساندند.

* شهید بهشتی از شخصیت های کلیدی در شکل گیری انقلاب اسلامی بود

قادری با اشاره به شخصیت های موثر در تشکیل حزب جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: شخصیتهایی که جامعه روحانیت مبارز را شکل داده بودند یاران نزدیک حضرت امام بودند که شخصیت کلیدی داشتند که آن روزها دفتر حزب را تشکیل دادند از جمله آقای بهشتی، حضرت آقا، آقای هاشمی، آقای اردبیلی و آقای باهنر شامل می شدند که هم دشمن آنها را به خوبی می شناخت و هم متاسفانه مردم ما آن روزهای ابتدای انقلاب خیلی شناخت نداشتند فقط دشمنان ما این اشخاص را خوب می شناختند.

* شهید بهشتی دوبار ترور شد، اول ترور شخصیتی بعد ترور فیزیکی

وی افزود: خاطرم هست در همان روزهای اوائل انقلاب که اسم آقای بهشتی مطرح شد هر ساختمان بزرگ و یا هر کارخانه ای که دیده می شد می گفتند این مال بهشتی است حتی برخی برای تخریب، دکتر بهشتی را به عنوان یک آمریکایی معرفی می کردند.

این کارشناس سیاسی افزود: البته عمده این تهمت و برچسب ها را ابتدا کومونیست ها و سلطنت طلبها به دکتر بهشتی می زدند و برخی هم همان حرف ها را تکرار و در جامعه بازنشر می دادند گرچه آنها آقای بهشتی را خوب می شناختند و می دانستند این انگ و برچسب ها به ایشان نمی چسبد.

وی افزود: آنها در حالی این تهمت و انگ ها را به آقای بهشتی می زدند که با وجود اینکه یکی از دندان های جلوی ایشان از بین رفته بود ولی نتوانسته بود آن را ترمیم و درست کند و اما اینها هرچه کارخانه و ساختمان مجلل می دیدند می گفتند این مال آقای بهشتی است و یک شخصیت کاملا آمریکایی لیبرال معرفی می کردند.

قادری خاطرنشان کرد: ولی حضرت امام و بزرگان انقلاب به خوبی ایشان را می شناختند خدا رحمت کند اگر آقای دکتر بهشتی به شهادت نمی رسید قطعا بواسطه شخصیت کلیدی که داشت از بسیاری از آسیب هایی که بعدها به انقلاب وارد شد جلوگیری می کرد.

وی افزود: دکتر بهشتی شخصیتی بود که حتی از گرده شاه هم در آموزش و پرورش کار کشیده بود آنها رفته بودند آنجا کتاب های درسی را منتشر کرده بودند دکتر بهشتی رفته بود و از گرده شاه و آمریکایی ها هم بار کشیده بود.

* شهید بهشتی مدیری با برنامه برای کشور بود

کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم شهید بهشتی را خوب به مردم معرفی کنیم باید به این نکته توجه کنیم که پس از دوران پهلوی و از ابتدای انقلاب سه قوه بر کشور حاکم بود، که شخصیت شهید بهشتی به گونه ای بود که در آن مطقه زمانی که رئیس دیوان عالی کشور بود هم کار رئیس جمهور را انجام می داد هم کار مجلس را انجام می داد و هم کار قوه قضائیه را، یعنی هر سه قوه به گونه ای به ایشان تکیه داشت و این بیانگر شخصیت والای شهید بهشتی است که علاوه بر قوه قضائیه و هیئت دولت، نمایندگان مجلس هم گوششان به دهان شهید بهشتی بود به همین دلیل شب شهادتش حدود 20 نفر از وکلای مجلس و به همین تعداد از نیروهای قوه مجریه به همراه ایشان به شهادت رسیدند.

وی تاکید کرد: دکتر بهشتی بواسطه شخصیت والایی که داشت همزمان که قوه قضائیه را اداره می کرد در قوه مجریه و قوه مقننه هم از ایشان حرف شنوی داشتند.

قادری افزود: تشکیل حزب جمهوری از طرف ایشان نشان می داد که برنامه هم دارد یعنی قرار نیست که بیاید ببیند چطوری و چکار میشه کرد برای کشور برنامه داشت که ابتدا دفتر حزب جمهوری اسلامی را تشکیل داد و همه کسانی که الان به عنوان ارکان نظام مطرح هستند آنجا و در کنار ایشان جمع شدند

وی افزود: شهید بهشتی در واقع هم از شخصیت کاریزماتیک استفاده می کرد و هم به شکلی از هنر و تجربه آنها استفاده می کرد که متاسفانه منافقین خوب شناختند و نگذاشتند که بماند و اگر ایشان امروز بودند حالا حالا می توانستیم ایشان را بشناسیم که چه شخصیت بزرگ و والایی دارد اما دشمن خوب شناخت و او را از ما گرفت و ضربه ای که دشمنان با شهادت دکتر بهشتی بر ما وارد کرد ضربه ای اساسی و کاری بود.

از آیت الله دکتر بهشتی تالیفات متعددی به جا مانده که از مهمترین و بی نظیرترین آثار وی می توان به مبارزه پیروز، ربا در اسلام، خدا از دیدگاه قرآن و اقتصاد اسلامی اشاره کرد وی در شامگاه هفتم تیرماه سال 1360 به دست منافقین کوردل و بر اثر بمب گذاری در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به همراه 72 نفر از همراهان خدوم انقلاب اسلامی به شهادت رسید امروزه بسیاری از افراد برای زیارت آرامگاه وی روانه بهشت زهرای تهران می شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد