صفحه اصلی » تولیدی » رصد کهکشان‌های پرجرم‌ در فاصله ۶۶ هزار میلیارد میلیارد کیلومتر در کاشان

رصد کهکشان‌های پرجرم‌ در فاصله ۶۶ هزار میلیارد میلیارد کیلومتر در کاشان

مدیر طرح رصدخانه ملی ایران گفت: به کمک این تلسکوپ میتوان کهکشان‌های پر جرم‌ را در فاصله ۶۶ هزار میلیارد میلیارد کیلومتر رصد کرد.

تاریخ انتشار: ۱۸:۵۷ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ حبیب خسروشاهی ظهر امروز در آیین افتتاحیه رصد خانه ملی کاشان با بیان اینکه، رصد خانه ملی کاشان تنوع در طراحی دقت در تجهیزات جزو بزرگترین پروژه علمی تاریخ کشور است، اظهار کرد: مدیریت ساخت پروژه  در ایران انجام شده و قدمی که برای ساز و‌کارهای این پروژه برداشته شده از داخل کشور بوده است

مدیر طرح رصدخانه ملی ایران با بیان اینکه، در پایان مطالعات ۶ ساله قله ۳۶۰۰ متری کامو و چوگان کاشان در کشور مناسب تشخیص داده شد، گفت: با اتمام طراحی همه اجزای تلسکوب سازه های تخصصی آغاز و طراحی ها به تایید مشاوران بین المللی رسید .

وی با اشاره به اینکه، چنین طرح‌هایی موتور علم و‌ فناوری هستند افزود:  ساخت یاتاغان برای تغیر تلسکوب، طراحی ساخت سامانه ابتیک فعال و ازمون سطوح ابتیکی چند متری با سطوح‌صافی سطح چند نانومتری از نکات قابل ذکر هستند.

خسرو شاهی در خصوص دستاورد های فنی پروژه گفت: دستاورد فنی مهم این پروژه مهندسی سامانه ها در حوزه ابتیک‌، مکانیک، سخت افزار و‌ نرم افزار کنترل که درون سازه ۹۰ تنی در ابعاد بزرگ قرار داد که میبایست ۴ آینه ۴تنی را با دقت ‌پنج ده هزارم‌درجه در حضور جریان باد کنترل کند.

مدیر طرح رصدخانه ملی ایران با بیان اینکه چند فناوری  جدید در رصد خانه کاشان به کار بستیم، گفت: به کمک این تلسکوپ میتوان کهکشان‌های پر جرم‌ را در فاصله ۶۶ هزار میلیارد میلیارد کیلومتر رصد کرد.

وی ادامه داد: برای ساخت این رصد خانه بیش از ۱۲۰ هزار قطعه مکانیکی الکترونیکی و ابتیکی به کار گرفته شده و با افتخار اعلام میکنم رصد خانه ملی کاشان ساخت ایران است‌.

*سهم ایران در گردش مالی صنایع خلاق دنیا، ۶۰۰ میلیون دلار است

همچنین اکبر رضوانیان اظهار کرد: خانه‌های خلاق و نوآور محلی برای استقرار و ارائه خدمات زیرساخت، تجاری‌سازی محصولات، توسعه بازار، آموزش عملی و حل مسأله برای توسعه طرح‌ها و شکل‌گیری شرکت‌های نوپا برای راه‌اندازی کسب و کارهای خلاق هستند.

مدیرعامل مجموعه بوم‌گردی، فرهنگی و خانه خلاق کاشان با اشاره به اهداف تأسیس خانه‌های خلاق و نوآورانه، گفت: شناسایی، جذب و حمایت از ایده‌های خلاق، اشتغال‌زایی به همراه توسعه پایدار اقتصادی، ایجاد شبکه‌ها و سامانه‌های مانیتورینگ شامل مشاوره، آموزش، ساخت و تولید محصولات، ارائه مشاوره‌های تخصصی فنی و تجاری‌سازی و آموزش هدفمند، ایجاد بستر لازم برای تسهیل و تسریع در امکان سنجی ایجاد و توسعه دسترسی عرضه و ارائه محصولات در بازارهای هدف، ایجاد شبکه نیروهای متخصص در حوزه‌های مختلف صنایع خلاق و ایجاد بستر آشنایی سرمایه‌گذاران با صنایع خلاق و فرهنگی، از اهداف تأسیس این خانه‌ها است.

وی ادامه داد: هم اکنون ۹ خانه خلاق در حوزه‌های انیمیشن و فیلم، واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، آموزش، یادگیری، تولید محتوا، گیم و بازی، اسباب بازی، رسانه‌های صوتی و تصویری، صنایع‌دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، طراحی، معماری و ساختمان، مد و پوشاک مشغول فعالیت هستند.

رضوانیان با بیان اینکه، خانه‌های خلاق و نوآوری از نیروی انسانی خلاق شکل گرفته است، تصریح کرد: گردش مالی صنایع خلاق در دنیا ۲۷۰۰ میلیارد دلار است و سهم ایران علی رغم همه داشته‌های ما ۶۰۰ میلیون دلار است.

مدیرعامل مجموعه بوم‌گردی، فرهنگی و خانه خلاق و نوآوری هنر و صنایع دستی کاشان ادامه داد: در خانه‌های خلاق و نوآوری در تلاش هستیم که برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و هنر که ۵۰ درصد کل دانشگاه‌ها هست اشتغال ایجاد کنیم؛ همچنین امیدواریم در خانه‌های خلاق با جذب این نیروها و پرداختن به ایده و فکر آنها و با ارائه تسهیلات و مشاوره زیرساخت شبکه و صادرات و بازاریابی کسب و کار نو در حوزه صنایع فرهنگی ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: ایمان دارم اهمیت دادن به صنایع فرهنگی و خانه‌های خلاق موجب افزایش اعتماد به نفس در بین جوانان و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی می‌شود و با حمایت مقامات، مدیران و سیاست‌گذاران، می‌توانیم شاهد افزایش سهم ایران در گردش مالی صنایع خلاق دنیا باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد