صفحه اصلی » اجتماعی » جرم انگاری برای کاربران در طرح مجلس صحت ندارد/ لزوم وجود چارچوب های قانونی برای فعالیت های اقتصادی در بستر فضای مجازی

بازخوانی طرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» از زبان نمایندگان مجلس؛

جرم انگاری برای کاربران در طرح مجلس صحت ندارد/ لزوم وجود چارچوب های قانونی برای فعالیت های اقتصادی در بستر فضای مجازی

طرح «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» مجلس یازدهم، می تواند تغییرات بسیاری را در حوزه اینترنت و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به وجود آورد.

❖ نویسنده: رضا غفوری | تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ امروزه شبکه‌­­های اجتماعی سکان­دار اقیانوس پرتلاطم فضای مجازی شده است. شبکه‌هایی که مبتنی بر فناوری “وب 2” فعالیت داشته و با اجتماع­ گرایی مجازی نقشی اساسی­ در معادلات رسانه­‌ای جهان ایفا می­ کنند. امروز ه و در عصر پیشتازی تکنولوژی کمتر کسی شاید بتوان پیدا کرد که اهمیت و نقش فضای مجازی در زندگی تقریبا مدرن امروزی را کتمان کند.

جذابیت، سهل الوصول بودن و وجود فرصت های فراوان باعث شده بسیاری از افراد بویژه قشر جوان جامعه علاوه بر استفاده به عنوان سرگرمی جذاب و متنوع، از این فضا برای کسب و کار و درآمدزایی بهره برداری می کنند که متاسفانه نبود متولی و قوانین مدون و منسجم بسیاری اوقات آسیب های زیادی وارد کرده و حتی باعث تضییع یا از بین رفتن حق و حقوق و سرمایه مادی و معنوی کاربران فضای سایبر در کشورمان می شود.

آسیب های بسیار زیاد فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی و حتی سیاسی که اغلب ناشی از رها شدگی و نبود سازکار درست و قوانین کارآمد در کشومان، باعث شده فضای مجازی یکی از موضوعات پرچالش کشور به شمار برود به طوری که رهبر معظم انقلاب علاوه بر توصیه های مکرر در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به این موضوع تاکید داشته اند.

اخیرا کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم در پاسخ به دغدغه عموم مردم طرحی با عنوان «حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی» را در دست تدوین دارد، طرحی که به نظر می‌رسد در صورت تصویب تغییرات بسیاری در حوزه اینترنت و شبکه‌های مجازی به وجود خواهد آورد. اما در حالی که این طرح هنوز یک پیش نویس است و تا رسیدن به مرحله تصویب و قانونی شدن مسیر زیادی در پیش رو دارد ولی برخی افراد با پیش داوری و گمانه زنی ها در خصوص جرم انگاری و ایجاد محدودیت و فیلترینگ تمام شبکه های اجتماعی باعث نگرانی هایی در جامعه شده اند.

* جرم انگاری برای کاربران صحت ندارد

حجت الاسلام مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، با رد این گمانه زنی ها و در پاسخ به برخی فضاسازی ها علیه طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی اظهار کرد: در این طرح به هیچ وجهه بحث مسدود کردن پیام رسان های خارجی مطرح نیست بلکه هدف تقویت پیام رسان های داخلی است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: برخی افراد بدون اطلاع و آگاهی از محتوای طرح تنها براساس طرح اولیه ای که اعلام وصول شد اظهار نظر می کنند در حالیکه این طرح که با بیش از دو هزار نفر ساعت تلاش آماده شده هنوز قانونی و نهایی نشده است و طبیعتا همچنان باید با کارشناسان مختلف و دیدگاه های مختلف بررسی شود تا به مرحله نهایی شدن برسد.

* جرم انگاری برای شرکت هایی که فیلترشکن تولید می کنند

حجت الاسلام نصیرایی با تاکید بر رد جرم انگاری برای کاربران فضای مجازی خاطرنشان کرد: در طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی اصلا چیزی تحت عنوان جرم انگاری برای کاربران فضای مجازی که در مجموعه پلتفروم های مختلف داخلی و خارجی فعالیت می کنند وجود ندارد. برای کاربران داخلی که با استفاده از فیلترشکن وارد سایت یا شبکه ها اجتماعی می شوند جرم انگاری نمی شود بلکه برای شرکت های داخلی که برای دسترسی به برخی کانال و مجموعه هایی که استفاده از آنها ممنوع است اقدام به تولید فیلترشکن می کنند جرم انگاری صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: بدون تردید بخشی از حمایت ها از شبکه های داخلی همین حوزه است و پهنای باندی که در اختیار آنها قرار داده می شود تا با کیفیت بهتری به کاربران خدمات ارائه دهند هم ما و هم مجلس ثابت کرده ایم که آنچه به نفع مردم و کشور باشد دنبال خواهیم کرد و قدم به قدم کنارشان خواهیم بود و این موضوع را اطلاع رسانی و آنچه که برای آنها شبهه ایجاد می کند را توضیح خواهیم داد.

* فضای مجازی فرصتی بی نظیر برای ایجاد اشتغال و کسب و کار برای افراد جویای کار است

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ در خصوص جزئیات «قانون صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» اظهار کرد: فضای مجازی امروزه ظرفیت عظیمی برای فعالیت های اقتصادی محسوب می شود و این فرصتی بی نظیر و بی بدیل برای ایجاد اشتغال در این فضا به شمار می رود.

نماینده خمینی شهر افزود: امروز با وجود چالش اشتغال جوانان در بسیاری از فضاها امکان تولید اشتغال وجود ندارد ولی در فضای مجازی این فرصت پیش آمده و بسیاری از متخصیصن اعتقاد دارند به دلیل گستردگی فضای مجازی ما می توانیم برای تمام افراد بیکار جویای شغل در فضای مجازی اشتغال ایجاد کنیم. منتهی همانگونه که در فضای حقیقی برای هر نوع کسب و کار و فعالیت اقتصادی چارچوب و قوانینی وجود دارد قاعدتا باید این قوانین و چارچوب ها برای کسب و کارهای فضای مجازی هم لحاظ شود.

* الزام صدور مجوز برای فعالیت های اقتصادی در فضای مجازی

وی افزود: با توجه به نو و تازه بودن کسب و کارهای اینترنتی، به لحاظ قانون گذاری در این فضا یک مقدار عقب هستیم به طور مثال هر فردی که در فضای حقیقی اقدام به ایجاد فروشگاه کرده و کالاهایی را عرضه کند باید طی فرایندهای قانونی مجوز فعالیت دریافت و عوارض و مالیات پرداخت و حقوق مالکیتی و معنوی خود را ادا نماید ولی در فضای مجازی هیچ کدام از این موارد وجود ندارد حتی خیلی اوقات به حق و حقوق کسانی که در حال فعالیت هستند آسیب وارد می شود لذا یکی از محورهای این طرح الزام صدور مجوزات کار اقتصادی در فضای مجازی است.

حجت الاسلام نقدعلی تاکید کرد: یک تعادلی باید بین فعالان عرصه اقتصادی و عرصه های کارهای مالی در فضای مجازی باشد اینگونه نباشد که یک نفر در فضای مجازی کاری انجام دهد که در فضای حقیقی یک ظلم بی حد و حصر به فعالان حقیقی آن عرصه رخ بدهد یک سود متعارف بین فعالان در این عرصه صورت بگیرد.

* حمایت مجلس از حقوق مالکیت آثار تولید شده و حقوق معنوی فعالان فضای مجازی

وی یکی دیگر از محورهای این طرح را حق مالکیت عنوان کرد و افزود: فضای مجازی به دلیل سهل الوصول بودن و بعضی از دور زدن ها حق و حقوق زیر پا گذاشته می شود برخی می گویند این قانون کماکان موجود است ولی قانون ناقص است و حق تولید کنندگان آثار رعایت نمی شود.

نماینده مردم خمینی شهر با انتقاد از مسدود شدن ناگهانی بسیاری از صفحات کاربران داخلی در شبکه های اجتماعی خارجی ابراز کرد: در بسیاری از پیام رسان های خارجی فرد یا مجموعه ای پیج یا صفحه ای ایجاد و دنبال کنندگان متعددی هم جمع آوری می کند اما این پیام رسان براساس چارچوب خود ناگهان و به یک بهانه ای آن پیج را می بندد چون فعالیت آن فرد یا مجموعه به مزاق مدیر پیام رسان مزبور خوش نیامده و یک مرتبه تمام سرمایه معنوی و همه مطالب گردآوری شده آن پیچ با وجود چندین هزار دنبال کننده حذف می شود. در حالی که این فرد با چند هزار دنبال کننده ای که داشت، می توانست در این فضا کار اقتصادی_ تبلیغاتی انجام دهد و برای خود و چندصد نفر دیگر درآمدزایی داشته باشد را مثلا فقط به دلیل انتشار تصویر سردار سلیمانی آن پیچ را حذف و می سوزانند که این موضوع هم در این طرح پیش بینی می شود که تعهداتی با مدیران این پیام رسان ها انجام شود تا حق و حقوق فعالان فضای مجازی پایمال نشود.

حجت الاسلام نقدعلی خاطرنشان کرد: این محورهایی است که در طرح حفظ و صیانت کاربران فضای مجازی دنبال می شود و مجلس در صدد است که حق مالکیت معنوی هم میهنان فعال در فضای مجازی در عرصه های اقتصادی و اجتماعی و… از جانب سوء استفاده کنندگان داخلی و خارجی مورد تعرض قرار نگیرد.

* ساماندهی فضای اقتصادی، کسب و کار، اشتغال و مسکن از اولویت های مجلس یازدهم 

وی با رد اظهار نظرهایی در خصوص طرح مجلس برای فیلترینگ شبکه های اجتماعی خارجی اظهار کرد: کسانی که بر طبل فیلترینگ می کوبند یا کسانی هستند که از محتوای طرح اطلاع ندارند و همینطور براساس شنیده ها مطالبی را منتشر و اظهار نظر می کنند یا از کسانی هستند که با اغراض خاص سیاسی و غیره می خواهند از هر فرصتی سواستفاده کنند چرا که طرح حفظ حقوق کاربران در فضای مجازی به چگونگی و محتوای فعالیت در فضای مجازی اشاره و تاکید دارد.

نماینده شهرستان خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینگونه نیست ما همانگونه که در بحث مسکن، قانون جهش تولید مسکن را تصویب کردیم، قانون مالیات بر خانه های خالی را در روزهای ابتدایی کار مجلس تصویب کردیم و اخیرا هم در حوزه قانون عایدی بر سرمایه کار می کنیم که یک قانون فاخر و خوبی ارائه شود و همه عرصه هایی که به تدوین قانون نیاز دارد منیسیون های تخصصی در حال تدوین قانون هستند در حوزه فضای مجازی هم عمدتا از عرصه های مورد توجه هست و اولویت اول مجلس یازدهم از ابتدا هم از سوی رهبر معظم انقلاب و هم از دغدغه های مردم و رای دهندگان بوده که فضای اقتصادی، کسب و کار، مسکن و اشتغال ساماندهی شود وارد شده مجلس حتی در کمیسیون فرهنگی هم فازهای فرهنگی را در اولویت خود قرار داده است و نگاه این طرح عمدتا اقتصادی و اشتغال است نگاه معیشتی و نگاه حمایت از کسب و کارها و حقوق مادی و معنوی اشخاص است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج + شش =