صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ضریح امام حسین(ع) در سرداب مقدس توسط اصفهانی‌ها ساخته می‌شود

ضریح امام حسین(ع) در سرداب مقدس توسط اصفهانی‌ها ساخته می‌شود

رئیس بازسازی عتبات استان اصفهان گفت: امروز فرصت بی‌بدیل ساخت ضریح امام حسین(ع) در سرداب مقدس به اصفهان تفویض شده است که ساخت آن سند افتخاری برای این استان خواهد بود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ جعفر عسکری در همایش خیران و خادمان امام حسین(ع) در دادگستری استان اصفهان اظهار کرد: بازسازی و توسعه عتبات جلوه‌ای از ارادت، عقبه فکری و تمدنی ایران اسلامی و فرصتی برای توسعه فرهنگ اهل بیت(ع) است.

رئیس بازسازی عتبات استان اصفهان با اشاره به جسارت‌های دشمنان اسلام به عتبات اهل بیت(ع) و خدمات صورت گرفته در طول تاریخ، افزود: باعث افتخار شیعیان ایران و جهان است که پس از باز شدن راه عتبات به برکت خون شهدا، بیش از ۲۰۰ طرح در عتبات عالیات اجرا شده است.

وی با اشاره به الگو بودن استان اصفهان در ایام محرم و صفر گفت: بیش از ۴۰ درب حرم اهل بیت(ع) توسط هنرمندان اصفهان ساخته شده است و امروز فرصت بی‌بدیل ساخت ضریح امام حسین(ع) در سرداب مقدس به اصفهان تفویض شده است که ساخت آن سند افتخاری برای این استان خواهد بود.

عسکری افزود: برغم اینکه خیران برخی شهرستان‌های استان اعلام آمادگی کردند هزینه کل طرح را تقبل کنند ولی پیشنهاد ستاد استان این بود که با مشارکت عموم مردم این طرح‌ها اجرا شود تا زمینه مشارکت خیر و نیکوکاری آحاد جامعه فراهم شود.

رئیس بازسازی عتبات استان اصفهان ادامه داد: اگر چه مشکلات اقتصادی به دلیل برخی سوء تدبیرها وجود دارد ولی آیا می‌توان از رسالت تاریخی شیعه دور شد.

وی به پیشگامی اقشار کم‌درآمد در همراهی و اهدای بیشترین کمک‌ها در ساخت و ساز مراقد مطهر اهل بیت(ع) اشاره و اظهار کرد: توسعه حرم اهل بیت(ع) دستاوردهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی بسیار برای شیعه به همراه دارد.

عسکری خاطر نشان کرد: همواره حرکت‌های نیکوکارانه و خیریه‌ای بزرگ به برکت گسترش فرهنگ اهل بیت(ع) در ایران اسلامی توسعه یافته و از همین‌رو لازم است زمینه‌های گسترش این فرهنگ روز‌ به‌ روز توسعه پیدا کند.

پیشگامی اصفهان در دفاع از حریم اهل بیت(ع)

حجت‌الاسلام مهدی نیلی‌پور نیز در این مراسم، گفت: امروز در مواجهه فکری تمدنی و فرهنگی قرار داریم که مکاتب مختلف به نحوی به دنبال ماندگار کردن آثار تمدنی خود هستند.

مسؤول بنیاد مهدویت و آینده پژوهشی استان اصفهان با اشاره به ساخت برخی اماکن مذهبی و عبادتگاهی توسط برخی مذاهب و ادیان مختلف، گفت: تمام تلاش این مکاتب ماندگار کردن جلوه‌های تمدنی خود در طول تاریخ بوده و از همین‌رو در ساخت این ابنیه از تمامی هنرهای عصر خود استفاده کرده‌اند.

وی با اشاره به ساخت برخی ابنیه تاریخی و فرهنگی در دوره صفویه با درایت بزرگانی چون شیخ بهایی، تصریح کرد: امروز تجلی و ضرورت ساخت این ابنیه در ماندگاری وجهه ‌تمدنی فرهنگ شیعی ایران اسلامی مشهود است.

نیلی‌پور با بیان اینکه مراقد مطهر اهل بیت(ع) در کربلا، نجف، کاظمین، سامرا، مشهد و قم سرمایه بزرگ شیعه است، افزود: لازم است در رویارویی تمدن‌ها با حفظ و توسعه این سرمایه‌های بزرگ در ماندگاری تمدن شیعه تلاش کنیم و رسالت تاریخی خود را ادامه دهیم.

مسؤول بنیاد مهدویت و آینده پژوهشی استان اصفهان به پیشگامی اصفهان در دفاع از حریم اهل بیت(ع)، تأکید کرد: اصفهان به دلیل داشتن هنرمندان بزرگ و سخاوت مردم در برابر مکتب اهل بیت (ع)، در طول تاریخ جایگاهی بزرگ داشته است.

وی با بیان اینکه زیارت یک راهبرد فکری و تربیتی است، اضافه کرد: لازم است در کنار توسعه عمرانی حرم اهل بیت(ع) برای توسعه تربیتی، فرهنگی و معنوی زیارت اهل بیت(ع) نیز اقدام لازم صورت گیرد‌.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد