صفحه اصلی » اقتصادی » امضای قرارداد اولین واحد پیرولیز ضایعات خطوط پردازش پسماند در کشور به ظرفیت 10 تن در روز

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان خبر داد؛

امضای قرارداد اولین واحد پیرولیز ضایعات خطوط پردازش پسماند در کشور به ظرفیت 10 تن در روز

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از امضای قرارداد اولین واحد پیرولیز ضایعات خطوط پردازش پسماند شهری به ظرفیت 10 تن در روز خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛  رحیم محمدی با اشاره به این که این قرارداد برای اولین بار در سطح کشور با خوراک پسماند شهری منعقد شده توضیح داد: این پروژه با سرمایه گذاری کامل بخشی خصوصی به ظرفیت 10 تن در روز اجرا خواهد شد و پس از کسب نتایج و بازدهی مورد انتظار و دریافت مجوزهای لازم وارد فاز 300 تنی خواهد شد.
وی در رابطه با جزییات این پروژه توضیح داد: پسماند ورودی به کارخانه پردازش پسماند و تولید کود آلی دارای 2 بخش شامل بخش آلی و فسادپذیر یا همان پسماند تر و بخش غیرآلی شامل مواد پایه کربنی است که بخش دوم به مقدار روزانه 300 تا 350 تن به دلیل نبود تکنولوژی مناسب دفن می شود که این بخش عمدتاً شامل قسمت های غیرقابل بازیافت پسماند از جمله منسوجات و دیگر اقلام پلاستیکی که با توجه به ترکیب خود می تواند به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار بگیرد.
محمدی با اشاره به مطرح شدن تکنولوژی پیرولیز برای بهره برداری بهینه از این بخش پسماندها، ادامه داد: مطابق با برنامه راهبردی 1405 ، کاهش آلودگی های زیست محیطی یکی از اهداف اولویت دار سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان بوده که برای تحقق این هدف و در راستای توسعه پایدار شهری راه اندازی تکنولوژی پیرولیز در دستورکار قرار گرفت و مذاکرات با سرمایه گذار این قرارداد از مرداد ماه سال 1399 کلید خورد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه 2 موضوع عمده در این پروژه مطرح بوده، افزود: در وهله اول نیازمند دریافت مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست بودیم که پس از رایزنی ها موفق به کسب مجوز از دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای فاز 10 تنی شدیم و امیدواریم طی تکمیل این فاز بتوانیم مجوز فاز 300 تنی را هم مهیا کنیم و مورد دوم بکر بودن تجربه پیرولیز برای پسماندهای شهری است که حساسیت ما را برای اجرای بهینه این پروژه چندبرابر می کند.
وی با اشاره به جزییات قرارداد پیرولیز، بیان کرد: این قرارداد از نوع BOT بوده، رقم سرمایه گذاری صورت گرفته از جانب سرمایه گذار در فاز 10 تنی حدود 200 هزار دلار و آورده سازمان مدیریت پسماند نیز سوله، آب، برق، خوراک ورودی و مجوز سازمان حفاظت محیط زیست است که در نهایت مطابق برنامه ریزی منجر به تولید هیدروکربن و سوخت صادراتی خواهد شد تا هم به کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از پسماند کمک کند و هم بتواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.
به گفته محمدی رایزنی هایی با ستاد مبارزه با قاچاق سوخت و کالا نیز انجام شده تا رویه اجرایی منسجمی برای صادرات محصولات تولیدی تدوین شود.
اصفهان می تواند در زمینه پسماند الگوی کشوری باشد
شهردار اصفهان نیز در این نشست با اشاره به این که مدیریت پسماندها از جمله موضوعات مورد تأکید شهرداری از ابتدا تا کنون بوده است، اظهار کرد: در این روند به دنبال آن هستیم راهکارهایی را اجرایی کنیم که وضعیت ما را در زمینه مدیریت پسماند بهبود ببخشد.
قدرت الله نوروزی ادامه داد: وضعیت مدیریت پسماند اصفهان در سطح کشور جایگاه خوبی داشته و با اقدامات انجام شده در مدت 4 سال اخیر و کسب موفقیت های مختلف، این جایگاه بهتر شده است که از آن جمله می توان به کاهش آلودگی شیرابه و برطرف شدن بخش زیادی از دغدغه ها در این زمینه اشاره کرد.
نوروزی ضمن ابراز خرسندی از انعقاد قرارداد پیرولیز، اضافه کرد: این قرارداد از نظر فنی و برنامه زمانی قرارداد کاملی است و از سرمایه گذار انتظار داریم مانند همه پروژه های شهرداری، این پروژه را جدی تلقی کند تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.
وی با اشاره به این که در این دست پروژه ها رویکرد ما معطوف به دوره خاصی نمی شود، بیان کرد: نگاه ما در این خصوص نگاهی همیشگی و رو به آینده است و امیدواریم زمینه به گونه ای فراهم شود که تبدیل پسماندهای دفنی به سوخت محقق شود و در اولین فرصت شاهد تکمیل فاز 10 تنی و آغاز فاز 300 تنی این پروژه باشیم.
نوروزی مجموع این فعالیت ها و اقدامات را مسیری برای الگو شدن اصفهان در زمینه توسعه پایدار شهری و مدیریت پسماند برای سایر شهرها عنوان کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد