صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » کارگاه یکروزه خطوط رقاع و توقیع

کارگاه یکروزه خطوط رقاع و توقیع

حوزه هنری استان اصفهان در ادامه برگزاری دومین رویداد «خطوط خاموش» کارگاه یکروزه «خطوط رقاع و توقیع» را با حضور استاد ناصر طاووسی برگزار می کند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۵۶ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۴/۱۵

به گزارش صاحب نیوز؛ کارگاه یکروزه خطوط رقاع و توقیع در ساعت 16 الی 20 روز پنج شنبه 17تیرماه در سالن سعدی حوزه هنری واقع در خیابان استانداری، گذرسعدی، عمارت تاریخی سعدی برگزار می شود.

استاد ناصر طاوسی در خصوص برگزاری این کارگاه گفت: کار اصلی در این کارگاه شناخت دو خط رقاع و توقیع است و به بیان تفاوت ها و مشترکات آن می پردازیم، ما در این کارگاه می گوییم این خط از چه خطوطی مشتق شده و چه مختصاتی دارد.

وی با اشاره به اهمیت خطوط خاموش و لزوم ادامه یافتن نگارش این خطوط برجسته توسط هنرمندان افزود: در این ورک شاپ نکات شاخص و المان هایی به کار می روند که مختص این خطوط هست و در خطوط دیگر نیست زیرا نمی توان به صورت کامل در یک کارگاه یک روزه همه فنون یک خط را آموزش داد.

این خطاط برجسته تاکید کرد: در این کارگاه ویژگی‌های این دو خط گفته می‌شود و با نوشتن آنها به صورت عملی، تفاوتهای این خط با خطوط دیگر مشخص می شود.

استاد طاووسی با اشاره به اینکه کاربرد این خطوط در قدیم و گذشته با کاربردی که اکنون دارد متفاوت است تصریح کرد: در گذشته برای هر کاری یک خط مخصوص ساخته می شد.

وی در خصوص خط توقیع گفت: این خط مختص امضای امرا و وزرا ایجاد شد و توقیع به معنای مهر و نشان بود. به مرور این خط استفاده عام هم یافت وبرای سرسوره های قرآن و کتیبه های مساجد استفاده شد.

استاد مدعو این کارگاه خط رقاع را برگرفته از دل خط توقیع دانست و ادامه داد: رقع به معنای پاره پاره بود یعنی یک تکه کاغذ و اسم این خط با اشاره به این مفهوم .گذاشته شد، این خط برای نگارش نامه های دم دستی استفاده می‌شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

10 − 3 =