صفحه اصلی » اقتصادی » رشد 44 درصدی صادرات از گمرک اختصاصی ذوب آهن اصفهان/ سهم پنج درصدی اصفهان از کل صادرات کشور

رشد 44 درصدی صادرات از گمرک اختصاصی ذوب آهن اصفهان/ سهم پنج درصدی اصفهان از کل صادرات کشور

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در زمینه صادرات گمرک ذوب آهن گفت: در بهار امسال ۳۳ میلیون و ۳۷۳ هزار دلار و به وزن ۵۲ هزار تن تشریفات صادرات از طریق گمرک ذوب آهن انجام پذیرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۱۴۴ درصد و لحاظ وزنی ۴۶ درصد رشد داشته است .

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛  رسول کوهستانی پزوه در بازدید از شرکت ذوب آهن گفت : گمرگ اختصاصی ذوب آهن اصفهان اولین گمرگ صنعت فولاد کشور و اولین گمرک اختصاصی صنعت کشور محسوب می شود که همزمان با تاسیس این کارخانه مادر صنعتی احداث شد و پس از آن نیز فولاد مبارکه قرار دارد و به غیر از این دو مجموعه،گمرگ اختصاصی در کشور نداریم، گمرک اختصاصی بدین معناست که چارت سازمانی مصوب سازمان امور اداری و استخدامی کشور را دارا است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان افزود : آمار صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته ۳۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده که سهم استان اصفهان پنج درصد از کل صادرات کشور بوده است.

وی بیان کرد: در بهار ۱۴۰۰ تشریفات صادرات شش هزار و ۶۳۶ فقره اظهارنامه به وزن ۵۷۰ هزار و ۲۵ تن کالا به ارزش ۳۶۸ میلیون و ۷۳ هزار دلار در پنج گمرک استان اصفهان انجام پذیرفته است که در مقایسه با سال قبل از نظر تعداد ۷۷ درصد ، از حیث وزن ۸۲ درصد واز لحاظ ارزش ۱۵۰ درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با اشاره تعطیل پذیر نبودن گمرکات استان با اشاره به شیوع ویروس کرونا بیان کرد: در این ایام معاونین و روسای گمرکات و دوایر با حضور کامل و کارکنان گمرکات استان به صورت شیفت بندی مناسب با رعایت پروتکل های بهداشتی به خدمت رسانی به واحد تولیدی، صادرکنندگان و بازرگانان مشغول بوده اند و همچنین افزود: تمامی درخواست های ارزیابی در محل واحدهای تولیدی استان پهناور اصفهان مورد موافقت واقع شده و ارزیابان و کارشناسان گمرکات استان با حضور در محل واحد تولیدی و حتی در خارج از وقت اداری و ایام تعطیل تشریفات صادرات را انجام داده اند   .

وی در زمینه صادرات گمرک ذوب آهن گفت : در بهار امسال ۳۳ میلیون و ۳۷۳ هزار دلار و به وزن ۵۲ هزار تن تشریفات صادرات از طریق گمرک ذوب آهن انجام پذیرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزش ۱۴۴ درصد و لحاظ وزنی ۴۶ درصد رشد داشته است .

مدیرکل گمرکات استان اصفهان همچنین افزود : میزان صادرات گمرک اختصاصی ذوب آهن در سال ۹۸ بالغ بر ۷۴ میلیون دلار و در سال گذشته ۸۴ میلیون دلار بوده است .

وی اضافه کرد: این ارقام چشمگیر روند رو به رشد صادرات غیرنفتی و بخصوص محصولات فرآوری شده از سنگ آهن را نشان می دهد.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان تصریح کرد : گمرک نقش موثر و هماهنگ کننده در زمینه تسهیل گری دارد تا از این مسیر فرایند واردات و صادرات تسریع گردد.

این مقام مسئول یکی از مانع زدایی های انجام شده از تولید را حذف بخشنامه های خلق الساعه عنوان کرد و اظهار داشت : چندی پیش تیک های صادراتی یا همان مجوز سیستمی صادرات را شاهد بودیم که سبب می شد کامیون ها در گمرک یا مرز متوقف شوند که این موضوع آسیب های فراوانی را در پی داشت و خوشبختانه با حذف شدن این روند کنترل ها بر اساس سهم بازار و عرضه بورس لحاظ می شود.

کوهستانی پزوه خاطر نشان کرد : ذوب آهن اصفهان به عنوان فعال مجاز اقتصادی در گمرک شناخته شده است و در راستا می تواند از تسهیلات و ضمانت نامه های یک ساله بهره مند شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد