صفحه اصلی » ورزشی » فرصت ویژه درآمدزایی با رفع مشکلات صعود به مرتفع‌ترین قله استان اصفهان

فرصت ویژه درآمدزایی با رفع مشکلات صعود به مرتفع‌ترین قله استان اصفهان

طرح «سیمرغ قله‌های ایران» از چند سال پیش، شاهان کوه فریدونشهر را به عنوان مرتفع‌ترین قله استان اصفهان مورد توجه کوهنوردان قرار داده است اما این موقعیت و فرصت گردشگری به وجود آمده در سایه کم توجهی مسئولان شهرستان، سبب به وجود آمدن مشکلاتی هم برای کوهنوردان و هم برای ساکنان محلی شده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - شنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ یکی از انواع گردشگری، گردشگری ورزشی است که شامل سفر برای استفاده از امکانات ورزشی، ورزش در مواهب طبیعی و یا اردوها و مسابقات ورزشی بوده و به دلیل تخصصی بودن معمولاً همراه با صرف هزینه‌های بالا است.

باشگاه فوتبال ذوب آهن و سپاهان، پیست اسکی فریدونشهر، قلل مرتفع و غیره از جمله مهمترین جاذبه‌های ورزشی استان اصفهان است که هر ساله هزاران نفر با اهداف ورزشی به این نقاط سفر می‌کنند.

*طرح سیمرغ کوه‌های ایران و فرصت جدید گردشگری ورزشی

فدراسیون کوهنوردی از سال 1395 با ابلاغ طرح 31 قله با عنوان «سیمرغ کوه‌های ایران» از «نشان کوهنوردی سیمرغ» پرده برداری کرد که به کوهنوردانی اهدا می‌شود که بتوانند بعد از گذراندن دوره‌های مختلف کوهنوردی و با رعایت شرایطی، 31 قله مرتفع 31 استان کشور را فتح کنند.

«سیمرغ کوه‌های ایران» با اهدافی نظیر شناساندن ظرفیت‌های کوهنوردی و طبیعت گردشگر پذیر ایران، رشد اقتصادی مناطق معرفی شده، آشنایی با فرهنگ اقوام و ساکنان مناطق مختلف ایران و اهداف خوب این چنینی طرح ریزی شده و نظم و انسجامی نیز به ورزش کوهنوردی کشور بخشیده است.

این طرح سبب شد این 31 قله مورد توجه کوهنوردان سراسر کشور قرار گرفته و لذا به عنوان جاذبه‌های جدید گردشگری ورزشی در کشور شناخته شوند.

مرتفع ترین قله استان اصفهان که توسط فدراسیون کوهنوردی معرفی شده است، قله شاهان کوه با ارتفاع 4040 متر از سطح دریا در شهرستان فریدونشهر واقع در غرب استان اصفهان است.

مسیر صعود به این قله طبیعتی بسیار زیبا و جذاب دارد تا جایی که کوهنوردانی که یک بار به آن‌جا می‌روند، دفعات دیگر هم تصمیم به صعود به این قله می‌گیرند به ویژه این که صعود زمستانی این قله در برف و یخ جذابیت و هیجان ویژه‌ای برای کوهنوردان دارد.

اما بالطبع ایجاد یک جاذبه جدید گردشگری که سبب ایجاد مسافرت‌های جدید به آن مقصد می‌شود، نیازمند تدارک مقدمات و یا دست کم انجام هماهنگی‌هایی است که انتخاب شاهان کوه فریدونشهر به عنوان «قله طرح سیمرغ» نیز از این قاعده مستثنی نیست.

*مشکلات کوهنوردی در مرتفع‌ترین قله استان اصفهان

مسیر صعود به این قله، از محل سکونت عشایر بختیاری و مرتع ایشان عبور می‌کند و همان طور که در شیوه نامه طرح سیمرغ آمده است صعود به این قله باید با «احترام به باورهای سنتی و اعتقادی جوامع محلی و پرهیز از رفتارهایی که با اصول شرعی و عرف مناطق مغایرت دارد» انجام شود که البته به طور کامل این گونه رفتار نشده است.

علی عظیمانی، یکی از کوهنوردان و راهنمایان محلی، در این رابطه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: طی چند سال اخیر که این طرح به اجرا درآمده و به واسطه آن هر هفته چندین گروه از کوهنوردان سراسر کشور برای صعود به قله مرتفع شاهان کوه به این منطقه می‌آیند تعارضات اجتماعی بسیاری دیده شده است.

وی اظهار کرد: هم بسیاری از گروه‌های کوهنوردی برخلاف قوانین کوهنوردی اقدام به ایجاد مزاحمت برای عشایر ساکن در منطقه شاهان کوه می‌کنند و هم این که برخی عشایر در سال‌های اخیر مشکلاتی برای کوهنوردان به وجود آورده‌اند.

عظیمانی افزود: هیچ گونه زیرساختی از قبیل پارکینگ، استراحتگاه، تابلوهای راهنما، سرویس‌های بهداشتی و غیره برای رفاه حال گردشگران در محل احداث نشده است و این موضوع سبب شده تا گردشگران برای مواردی نظیر سرویس بهداشتی مزاحم عشایر ساکن منطقه شده و از سرویس بهداشتی آن‌ها استفاده کنند.

این کوهنورد که صعود به چندین مورد از قلل مرتفع کشور در استان‌های مختلف را در کارنامه کوهنوردی خود دارد، عنوان کرد: موقعیت گردشگری به وجود آمده سبب شده است کوهنوردان متعددی علاوه بر استان‌های مختلف کشور از کشورهای دیگر نظیر آذربایجان و ترکمنستان برای صعود به شاهان کوه به این منطقه سفر کنند و این نبود امکانات در شأن این جایگاه ایجاد شده برای شاهان کوه نیست.

اکبر منجزی، از عشایر ساکن در این منطقه، در مورد مشکلات ایجاد شده، اظهار می‌کند: از زمانی که شاهان کوه جزء طرح سیمرغ قرار گرفته است کوهنوردان وقت و بی‌وقت به این محل آمده و با ایجاد سر و صدا، رها کردن زباله حتی زباله‌های بهداشتی خود در محل و استفاده از امکانات زندگی ما حتی گاهی بدون کسب اجازه، آسایش ما را سلب کرده‌اند.

 

*شیوه نامه طرح سیمرغ اجازه ایجاد مزاحمت برای بومیان را نمی‌دهد

یکی از اهداف طرح سیمرغ، امکان کسب درامد برای ساکنان بومی قلل منتخب از گردشگری به وجود آمده، است و ایرادی از این لحاظ بر طرح وارد نیست و اما این ساکنان محل هستند که باید از این فرصت ایجاد شده در جهت درآمدزایی نهایت استفاده را ببرند و متقابلاً بی‌اخلاقی‌های دیده شده توسط برخی کوهنوردان نیز در صورت رعایت شیوه نامه طرح نباید از ایشان مشاهده شود، اما این نیز رخ نداده و مطابق شیوه نامه رفتار نشده است.

در شیوه نامه طرح «سیمرغ کوه‌های ایران» با ذکر عبارت «توجه و رعایت نکات و اصول زیست محیطی در طراحی و اجرای برنامه» و در شیوه نامه «مسیر سبز کوهستان» بر لزوم حفظ محیط زیست و پرهیز از برجای گذاشتن زباله در طبیعت تأکید شده است اما این نکته بعضاً توسط کوهنوردان رعایت نمی‌شود.

دبیر هیئت کوهنوردی استان اصفهان در پاسخ به این سؤال خبرنگار صاحب نیوز که آیا در طرح سیمرغ برای قلل انتخاب شده این طرح، اعتبار و دستورالعملی جهت تأمین زیرساخت‌های گردشگری همچون جان‌پناه دیده شده است یا نه، گفت: اصل کوهنوردی استفاده از طبیعت بدون برجای گذاشتن کمترین رد پا توسط کوهنوردان است و اصولاً کوهنوردی یعنی جدا شدن از زندگی ساخت بشر و رفتن به دل طبیعت بکر لذا دست کاری این طبیعت برای احداث پناهگاه و این قبیل، خیلی در ورزش کوهنوردی جایی ندارد.

استکی با بیان این که در طرح سیمرغ نیز چنین موضوعی وارد نشده است، با تأیید مشکلات اجتماعی به وجود آمده برای کوهنوردان و ساکنان محلی در صعود شاهان کوه، بیان کرد: شهرستان باید برای این موضوع تصمیم گیری کرده و با ساخت سرویس بهداشتی و یا احداث سایر امکانات، مشکلات به وجود آمده را حل کند تا هم کوهنوردان بتوانند بدون دغدغه صعود لذت بخشی را در شاهان کوه تجربه کنند و هم مزاحمتی برای ساکنان مسیر صعود ایجاد نشود.

*بهره گیری از موقعیت ایجاد شده گردشگری ورزشی در شاهان کوه با تأمین امکانان توسط شهرستان فریدونشهر

وی گفت: در بین قلل 31 گانه طرح سیمرغ برخی از قلل همانند دماوند دارای جان پناه و کمپ استراحت هستند و برخی نیستند و نبود این امکانات نیز شاید خیلی به ورزش کوهنوردی کشور آسیب وارد نکند اما بودن برخی از این امکانات در مسیر صعود قله‌ای نظیر شاهان کوه موجب استقبال بیشتر کوهنوردان از آن شده و یک امتیاز ویژه برای این قله محسوب می‌شود.

دبیر هیئت کوهنوردی استان افزود: با رایزنی انجام شده با گروه‌های کوهنوردی تلاش کرده‌ایم مشکلات ایجاد شده توسط کوهنوردان را به حداقل برسانیم و دو گروه متقبل شده‌اند زباله‌های مسیر صعود شاهان کوه که البته همه آن هم متعلق به کوهنوردان نیست را جمع آوری کرده و محیط را پاکسازی کنند.

نرگس طاروردی، عضو هیئت کوهنوردی شهرستان فریدونشهر و شناخته‌شده ترین لیدر گروه‌های کوهنوردی در صعود به شاهان کوه، در گفتگو با صاحب نیوز بر عدم رعایت نکات زیست محیطی توسط برخی کوهنوردان که عمدتاً نیز بدون هماهنگی با هیئت کوهنوردی شهرستان و خارج از قوانین فدراسیون کوهنوردی اقدام به صعود به شاهان کوه می‌کنند، صحه گذاشت.

این فاتح قله اورست اظهار کرد: عشایر ساکن این محل نیز مشکلات عدیده‌ای برای گردشگران به وجود آورده‌اند که طی چند سال گذشته بارها تکرار شده است که از اخذ وجه غیرقانونی از کوهنوردان بابت پارکینگ گرفته تا ضرب و شتم برخی کوهنوردان و تا ممانعت از استفاده کوهنوردان از چشمه آب مسیر صعود را شامل می‌شود.

وی عنوان کرد: کوهنوردانی که تحت قوانین و دستورالعمل‌های فدراسیون کوهنوردی اقدام به صعود می‌کنند کاملاً برنامه ریزی شده و بدون ایجاد مزاحمت برای عشایر منطقه به شاهان کوه عزیمت می‌کنند و عمده مشکلات مربوط به کوهنوردانی می‌شود که بدون هماهنگی با هیئت کوهنوردی شهرستان اقدام به صعود می‌کنند.

طاروردی ورود کوهنوردان به شهرستان را موجب ورود سرمایه به فریدونشهر دانست و تأکید کرد: با مدیریت این فرصت می‌توان شاهد اشتغال زایی خوبی در سطح شهرستان بود.

بخشدار مرکزی فریدونشهر، هم که خود یک کوهنورد باسابقه است با اشاره به این که در جریان مشکلات به وجود آمده است، اظهار کرد: درصدد هستیم طی هفته جاری با برگزاری جلسه‌ای با حضور هیئت کوهنوردی و عشایر ساکن منطقه، مشکلات به وجود آمده را حل کنیم و تا حدّ امکان زیرساخت‌های اولیه مورد نیاز کوهنوردان را تأمین کنیم که در این رابطه اعتباری نیز درنظر گرفته‌ایم.

آرش محمدی ادامه داد: از اداره امور عشایری شهرستان خواسته‌ایم با شناسایی عشایر منطقه، اهمیت صعود به شاهان کوه برای ایشان تشریح شده و با رایزنی با ایشان، امنیت کوهنوردان تأمین شود.

مشکلات ایجاد شده برای کوهنوردان راهی قله شاهان کوه نشان می‌دهد شهرستانِ میزبان، تدارکی برای بهره گیری از فرصت گردشگری ایجاد شده در جهت رشد اقتصادی خود ندارد در حالی که همین عشایر ساکن در محل می‌توانند در ازای ارائه خدمات به گردشگران کوهنورد و یا فروش لبنیات و صنایع دستی خود به عنوان یادگاری‌هایی از صعود شاهان کوه، از ایشان کسب درآمد کنند.

بخشی از این اقتصاد گردشگری نیازمند راهنمایی و آموزش توسط دستگاه‌های دولتی از جمله نمایندگی صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان فریدونشهر، امور عشایری و یا فرمانداری این شهرستان بوده و بخشی نیز نیازمند همت و اراده خود ساکنان بومی محل است.

رها کردن این فرصت اشتغال زایی و درآمدزایی در شرایطی که کشور با مشکلات عدیده در زمینه اقتصادی و بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند هدر دادن فرصت‌ها و کوتاهی در حق خود است لذا باید مغتنم شمرده شده تا هم نبض کوهنوردی در شاهان کوه بیش از پیش تندتر شود و کوهنوردان بدون مشکلات صعود به این قله را در پیش بگیرند و هم عشایر و بومیان محل نیز از قِبَل آن کسب درامد داشته باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد