صفحه اصلی » تولیدی » عملکرد خانه جوان در حوزه ازدواج/ آموزش به 7000 هزار جوان در آستانه ازدواج

عملکرد خانه جوان در حوزه ازدواج/ آموزش به 7000 هزار جوان در آستانه ازدواج

افراد حاضر در کارگاه الزاما زوج‌ها نیستند بلکه می‌توانند از افرادی باشند که علاقه‌مند به ازدواج بوده و می‌خواهند از حضور اساتید استفاده بکنند و سعی شده در شهرستان‌ها از ظرفیت و اساتید همان منطقه که تایید شده وزارت ورزش و جوانان هستند استفاده بشود.

تاریخ انتشار: ۲۱:۳۳ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علی علیه‌السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها و روز ازدواج به سراغ عباس مرادیان، معاون فرهنگی و امور جوانان استان اصفهان رفتیم تا ضمن بررسی عملکرد این نهاد دولتی و برنامه های آن گفت و گویی داشته باشیم که در ادامه می توانید آن را بخوانید:

* توضیح مختصری پیرامون حوزه کاری خود در این مسئولیت بیان کنید؟
حوزه‌ای که بنده در آن فعال هستم، معاونت فرهنگی و امور جوانان است و ساماندهی و مشارکت اجتماعی و فرهنگی و تربیتی جوانان را دنبال می‌کنیم که مبحث ازدواج مربوط به بخش فرهنگی و تربیتی است که با توجه به گستردگی بحث ازدواج با بقیه سازمان‌ها نیز در ارتباط هستیم.
*پیرامون برنامه های خود در حوزه ازدواج توضیحی دهید؟

با توجه به بحث ازدواج و موضوع آن دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌هایی وجود دارد که یکی از ان‌ها برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌هایی بصورت متمرکز و قبل از ازدواج و با توجه به دستورالعمل‌هایی که وجود دارد و همکاری‌هایی که با ۱۳ مرکز مشاوره داریم، با این مراکز تعامل کافی را داریم؛ در هفته ازدواج نیز ما بیشتر در بحث تولید محتوا در رابطه با ازدواج‌های آسان و پایدار و به‌هنگام خواهد بود و امسال نیز با حضور خیرین در بحث تامین جهیزیه برای زوج‌های کم بزاعت و خرید کالاهای ایرانی صورت خواهد گرفت و برنامه‌هایی نیز تدارک دیده شده است. و در شهرستان‌ها نیز این مورد بصورت متمرکز پیگیری شده است و با توجه به شرایط کرونا ما پیگیر هستیم که در کدام شهر می‌توانیم این برنامه را برگزار کنیم.
با شهرستان‌ها نیز هماهنگ شده و برنامه ریزی انجام شده است و یک جلسه نیز با ستاد ملی ازدواج نیز برگزار شده است و هماهنگی بین دستگاه‌ها صورت گرفته است تا بتوان وحدت رویه‌ای در این هفته ایجاد کرد.
با شهرداری مناطق نیز هماهنگ شده تا در صورت امکان برنامه‌هایی را بصورت حضوری برگزار کنیم و اگر این امکان وجود نداشت، برنامه‌ها را بیشتر به سمت مباحث کارگاهی و حضور روانشناسان سوق دهیم.
* آیا آماری از کارگاه ها و تعداد نفراتی که به آن ها آموزش داده شده است، در اختیار دارید؟
در کل نیز بحث آموزش قبل ازدواج نیز بر عهده ما است و ما در سال ۹۹ حدود ۷هزار و سیصد نفر را در کارگاه‌ها آموزش داده و در خدمت زوج‌های جوان یا دوستانی که مشتاق ازدواج بوده و نیاز به آگاهی بیشتر در این زمینه بوده‌اند بوده‌ایم. ما ۳۱۷ کارگاه در کل استان داشته‌ایم و سعی کرده‌ایم در کل شهرستان‌ها این کارگاه‌ها وجود داشته باشد و سعی کرده ایم از دستگاه‌ها و مراکزی وجود دارد تا حد امکان استفاده کرده و وظیفه‌ای که بر عهده ما است را تا حد امکان پوشش بدهیم.
*چه تسهیلات و طرح هایی برای تسهیل روند اقتصادی ازدواج دارید؟
به نوعی وام ازدواج پیگیری و انجام آن توسط امور جوانان انجام می‌شود ولی در بحث خیرین سعی شده است که که مجمع خیرین ازدواج جوانان را ثبت کرده و سپس نمایندگی آن در شهرستان‌ها شروع به فعالیت بکند و گاها مراسمات گلریزان نیز برگزار بشود.
به نوعی وظیفه ما مباحث آموزشی است ولی در بحث حمایتی نیز با خیرین اقداماتی را انجام داده‌ایم.
ما ۳۱۷ کارگاه برگزار کردیم و به علت وجود بیماری کرونا در شهرستان‌ها بیشتر در فضای مجازی برگزار شده است.
*خروجی کارگاه های شما چه بوده است؟
افراد حاضر در کارگاه الزاما زوج‌ها نیستند بلکه می‌توانند از افرادی باشند که علاقه‌مند به ازدواج بوده و می‌خواهند از حضور اساتید استفاده بکنند و سعی شده در شهرستان‌ها از ظرفیت و اساتید همان منطقه که تایید شده وزارت ورزش و جوانان هستند استفاده بشود. عمده وظیفه ما در بحث آموزشی و فرهنگی است که ما بر اساس تعاملات و تفاهمات در حال فعالیت هستیم.
آمار و اطلاعات دقیقی در رابطه با جوانانی که در شرف ازدواج قرار دارند وجود ندارد ولی آمارهایی جسته و گریخته به ما می‌رسد و امار دقیقی مربوط به استان وجود ندارد.
*اصفهان حدود یک ملیون جوان دم بخت دارد،به نظر شما پوشش هفت هزار نفر از این یک ملیون ناچیز نیست؟
همانطور که مطلع هستید برگزاری دوره‌ها نیاز به ظرفیت خاصی دارد و ظرفیت پوششی ما کم بوده است و اگر ما بتوانیم ظرفیت بقیه دستگاه‌ها را در نظر بگیریم ما فعالیت خوبی را انجام داده ایم. البته ما بیشتر هدفمان بر این بوده است که بر اساس تفاهماتی که انجام شده است از سمن‌ها و مراکز مشاوره بیشتر استفاده بکنیم.
ولی با توجه به آماری که اگر وجود داشته باشد، می بایستی فعالیت بیشتری صورت گرفته و یک اعتمادسازی صورت بگیرد و وحدت رویه ای باشد تا بیشتر بتوان در این حوزه فعالیت کرد.
ما شاید در حوزه ازدواج و کارگاه‌هایی که برگزار شده ما از اعتبارات خیرین نیز استفاده کرده و تنها بر اعتبارات خود یا دولت تکیه نکرده‌ایم و با توجه به صحبت‌هایی که انجام شده بود در بعصی شهرستان‌ها خیرین این امور را به پیش برده‌اند و بحث آگاه‌سازی و اطلاع رسانی و ضرورت ازدواج در سن مناسب از اولویت‌های ما در سال ۹۹ بود و گاهی احساس ضرورت نبوده و به این سمت حرکت نشده است و می‌بایستی یک حرکت جمعی در استان شکل گرفته و دستگاه‌ها و خیرین حضور پیدا کرده و یک اجماعی صورت بگیرد تا بتوان فعالیتی را انجام داد.
طبق قانون مصوب ۱۳۸۴ کلیه دستگاه‌ها مکلف به انجام اموری در بحث تسهیل ازدواج شده‌اند و در آن جا وزارت ورزش و جوانان مکلف نشده ولی این کار را انجام می‌دهد که مباحث آموزشی را پیگیری کند و دستگاه مشخصی برای این امر تعیین نشده است. اگر این قانون در کل کشور به جریان بیفتد و مشخص شود چه کسی متولی این امر است تکلیف بسیاری از امور مشخص می‌شود و اینکه ما بدلیل اینکه جامعه هدف ما جوانان هستند مشتاق هستیم که این امور را انجام بدهیم و به همین دلیل چند
است که تمرکز ما بر روی بحث‌های کمی و کیفی مراکز مشاوره و سمن‌هایی است که در این رابطه فعالیت می‌کنند ولی باید بسیار بیشتر کار بشود.
بنده حدودا یک سال و خورده‌ای است که در این حوزه در حال فعالیت هستم و در این مدت در جلسات و صحبت‌هایی که شده است عوامل مختلفی در بحث تاخیر ازدواج وجود دارد، از جمله موارد اقتصادی و مهاجرت ‌هایی که به شهرهای بزرگ صورت گرفته و عدم شناختی که خانواده‌ها از یکدیگر دارند و موارد بسیار دیگری که وجود دارد.
بنده گمان می کنم اگر دولت بستری را فراهم کند که بتوان در مباحث فرهنگی که نیاز ازدواج است فعالیت بیشتری انجام داد، کارسازتر خواهد بود.
این کار یک طرح ملی را می‌طلبد و در هر استان با توجه به افراد گوناگونی که در ان وجود دارد، می‌بایست طرحی ملی با اعتبارات ملی وجود داشته باشد و بر اساس فرهنگ‌ها و ارزش‌ها باشد و باید همه مناطق را شناخت و مشوق‌هایی نیز وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد