صفحه اصلی » اجتماعی » تصویب طرح حذف غربالگری در مجلس منجر به افزایش آمار معلولان می شود/ 123 هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی اصفهان

تصویب طرح حذف غربالگری در مجلس منجر به افزایش آمار معلولان می شود/ 123 هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش بهزیستی اصفهان

مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان گفت: در حال حاضر ۱۲۳ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی اصفهان هستند و ۱۰ هزار خانواده به طور مستمر از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند.

تاریخ انتشار: ۱۹:۴۹ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ ولی الله نصر اصفهانی ظهر دوشنبه در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال جاری سازمان بهزیستی در گام دوم، هوشمندسازی، محله محوری و سلامت اجتماعی خانواده را در محور کار خود قرار داده است و در آینده در خصوص این محورها فعال خواهد بود و امیدواریم سیاست‌گذاری‌ها در این بخش مؤثر واقع شود.
مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان تصریح کرد:  این تصور که بهزیستی مانند تامین اجتماعی حقوق و یا مستمری جایگزین حقوق را می دهد درست نیست؛ هر چند طبق قانون در رابطه مستمری ها هنوز عقب هستیم اما از ابتدای امسال پرداخت مستمری بهزیستی رشد چشمگیری داشت اما جوابگوی هزینه‌های خانواده‌های تحت پوشش نیست.

*حداکثر مستمری برای یک خانواده 4 نفره یک میلیون و 100 هزار تومان است

وی در ادامه افزود: امسال حداقل مستمری برای خانواده‌های یک نفره ۳۵۰ هزار تومان و حداکثر برای خانواده چهار نفره با یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دریافتی است که با توجه به شرایط تورم پاسخگوی نیاز خانواده‌ها نیست ولی بخشی از هزینه های زندگی است که امیدوارم به جایی و حدی برسیم که این میزان جوابگوی نیاز خانواده ها باشد.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان در مورد اینکه چگونه یک فرد تحت پوشش قرار می گیرد، گفت: در مورد مددجویانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار می‌گیرند استعلام‌های لازم صورت می‌گیرد تا تحت پوشش مراکز دیگر نباشند؛ به دلیل تعدد مراجع صدرو خیریه ها یک ناهماهنگی های در این زمینه  کشور وجود دارد که تلاش می‌کنیم با خیریه‌ها هماهنگی لازم را در این زمینه داشته باشیم.

*بخش بزرگی از نیازهای مددجویان به وسیله مؤسسات خیریه تأمین می‌شود

نصر اصفهانی با بیان اینکه امیدواریم با تمهیداتی که اندیشیده می شود خیریه ها با هم هماهنگی بیشتری داشته باشند، ادامه داد: در حال حاضر بخش بزرگی از نیازهای مددجویان به وسیله مؤسسات خیریه تأمین می‌شود و بدون مشارکت خیران و موسسات خیریه بسیاری از کارها روی زمین می ماند؛ حوزه معلولان، کودکان ناتوان ذهنی و جسمی و فعالیت حمایتی در این بخش‌ها به خیریه‌ها محول شده است و تلاش می‌شود در این زمینه نظارت بیشتری داشته باشند.

*اصفهان شهر دوستدار سالمند

وی با اشاره به اینکه جامعه ما به سمت سالمندی با رشد زیاد پیش می رود، اظهار کرد: در بخش سالمندی، جامعه فعلی به سمت پیر شدن جمعیت پیش می‌رود و سازمان بهزیستی باید در این زمینه فعالیت‌های لازم را داشته باشد، برای اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند انجام اقدامات مؤثر در این زمینه لازم است، باید آموزش‌های مورد نیاز به قشر سالمند داده شود.

ولی الله نصر اصفهانی خاطرنشان کرد: همچنین اگر نیاز باشد باید مراکز و خانه های اقامتی کوچک با ظرفیت 10 نفر را ایجاد کرد؛ در حال حاضر ظرفیت مراکز شبانه روزی بیش از نیازهای جامعه در استان اصفهان است و مراکز متعددی داریم که خالی از موارد نگهداری از سالمندان است و از وجود این موضوع خوشحال هستیم.

*تصویب طرح حذف غربالگری منجر به افزایش آمار معلولان می شود

مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان با اشاره به گسترش خدمات برای نابینیان در مجتمع هفت تیر اذعان کرد:  سازمان بهزیستی مخالف طرح مجلس در طرح غربال گری است و اگر این طرح تصویب شد صد درصد آمار معلولان با این طرح و حذف غربالگری افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: مشاوره ژنتیک در حالت ریسک بالا به مراکز مربوطه در ۱۴ شهرستان ارجاع داده می‌شود که تاکنون پنج هزار و ۱۶۷ مراجعه داشتیم و بعد از تشخیص به کمیسیون تخصصی ارسال خواهد شد که در صورت تشخیص کل هزینه آزمایشگاه را بهزیستی تقبل می‌کند و ۱۶ تا آزمایشگاه داریم.

نصر اصفهانی در ادامه گفت: شیوع کرونا مشکلات زیادی برای جامعه داشته است و با اعلام وضعیت قرمز کرونایی و قرنطینه‌ها، در خانه بودن فرزندان وظایف زیادی بر عهده والدین به خصوص مادر خانواده گذاشته است، از سوی دیگر تعطیلی و کسادی کسب و کارها و مشکلات اقتصادی استرس‌هایی برای سرپرست خانواده دنبال دارد و باعث افزایش اصطکاک در بین خانواده‌ها شده است، البته آما ما این میزان را رشد چشمگیر و افزایش بی رویه خشونت در خانواده ها نشان نمی دهد؛ اورژانس اجتماعی و خط ۱۲۳ مداخله در بحران در این زمینه به صورت تلفنی و سیار خدمات مشاوره‌ای را به خانواده‌ها ارائه می‌دهند.

نصراصفهانی در مورد فعالیت‌های مثبت زندگی خاطرنشان کرد: یکی از بحث‌های مهم، محور هوشمندسازی و سلامت اجتماعی خانواده و فعال کردن مراکز مثبت زندگی در استان بوده است، در حال حاضر ۹۴ مرکز مثبت زندگی برای انجام فعالیت معرفی شده‌اند که آن‌ها پرونده‌های فیزیکی گردآوری می‌شود و اطلاعات به صورت آنلاین در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد و سال گذشته این برنامه اتفاق افتاده و پرونده‌ها در کل استان وابسته به محل سکونت مددجو به یک مرکز مثبت زندگی ارجاع داده شده است. از افتتاح مراکز مثبت زندگی شش ماه می‌گذرد و امیدواریم در آینده بحث نظارت بر روی پرونده‌ها را به طور جدی‌تر اعمال کنیم.

ولی الله نصر اصفهانی در ادامه اظهار کرد: متاسفانه برخی از دستگاه ها به بهانه های مختلف بحث سه درصد استخدام معلولان را نادیده  می گیرند که ما بسیاری از موارد را پیگیری کردیم؛ اما این سهمیه سه درصدی را نمی تواند افراد سالم استفاده کنند.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان اصفهان گفت: با موضوع کودک همسری در استان برخورد می‌کنیم، از نظر مرجع قضائی در این رابطه استفاده می‌کنیم البته وقوع این موضوع در استان اصفهان به مراتب کمتر از استان‌های دیگر است.

وی اضافه کرد: مطابق آمارهای موجود در سال ۱۳۹۹ بحث همسرآزاری، کودک آزاری و اعتیاد در رتبه اول آسیب‌های اجتماعی بوده که بیکاری و نبود اشتغال در دوران کرونا نیز در بروز آسیب‌ها تأثیر داشته است.

نصراصفهانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۲۳ هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی اصفهان هستند و ۱۰ هزار خانواده به طور مستمر از این سازمان خدمات دریافت می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد