صفحه اصلی » اجتماعی » «هلیا» یک موضوع اتفاقی در جامه نبوده است/ این اتفاق کم کاری چه کسانی را نشان داد؟

«هلیا» یک موضوع اتفاقی در جامه نبوده است/ این اتفاق کم کاری چه کسانی را نشان داد؟

بعد از انتشار کلیپ هلیا و بازنشر آن در فضای مجازی این سوال ایجاد شد که چه کسانی در این قضیه مقصر بوده و دلایل اتفاقات این چنینی که در جامعه رخ می دهد چه کسانی هستند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۳ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ چند روزی است کلیپی  از دعوای چند دختر در فضای مجازی در حال دست به دست شدن یا اصطلاحاً وایرال شدن است. اتفاقی که همه ما می‌دانیم بارها در سطح کشور رخ داده و در حال رخ دادن است اما این بار حمل سلاح قمه (تنها حمل سلاح سرد و نه استفاده از آن) توسط یکی از دختران که هلیا خوانده می‌شود، سبب شد این کلیپ به صورت خاص مورد توجه قرار گیرد.

*مجموعه‌ای از عبور از خط قرمزها

انتشار این ویدئو را با وجود همه تأسف برانگیز بودنش می‌توان از یک جهت اتفاق خوبی دانست و آن این که انتشار آن، موضوعی را مطرح کرد که زمینه بحث راجع به مسائلی را فراهم کرد. مسائلی که اگر جامعه شناسان، روان شناسان و فعالان فرهنگی جامعه می‌خواستند آن را مطرح کنند باید ابتدا با کلی مدرک و دلیل وجود آن را اثبات می‌کردند.

ویدئوی یک دقیقه‌ای منتشر شده، برای جامعه شناسی بسیار کلیپ پرباری است. در آن عبور از چندین خط قرمز دیده می‌شود. خط قرمز عبور از انسانیت به خاطر ایستادن و خندیدن به دعوای دو نفر توسط اطرافیان، خط قرمز عفاف و حجاب با کشف حجاب دختران و پوشش بسیار زننده‌ای که دختران داخل فیلم قبل از آغاز دعوا بر تن دارند، خط قرمز عفت کلام جلو نامحرم و پرهیز از به کار بردن الفاظ رکیک جنسی که نه توسط پسرانی که پشت دوربین هستند رعایت شده و نه توسط دختران، خط قرمز دعوای دختران در ملأعام و خط قرمز حمل سلاح سرد آن هم توسط دختران.

در مباحث جامعه شناختی و روان شناسی اجتماعی این موضوع وجود دارد که زمانی که یک پدیده ناهنجار شروع به گسترش در جامعه می‌کند ابتدا جامعه‌ای محدود آن را مرتکب شده و سپس گسترش پیدا می‌کنند. آن چه در این کلیپ دیده می‌شود حقیقتی از جامعه است که این دختران مصداق همان جامعه محدود آن هستند و زنگ خطری است برای تباهی جامعه.

 

*موضوع هلیا یک موضوع اتفاقی در جامه نبوده است

عزیزالله تاجیک اسماعیلی، عضو هیأت مدیره انجمن روانشناسی ایران، در رابطه با این پدیده به خبرنگار صاحب نیوز گفت: ما در بین نسل جوان رفتارهای این چنینی، قانون گریزی و ناهنجاری‌های اجتماعی زیادی داریم ولی متأسفانه مسئولان ما نمی‌خواهند این را قبول کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنند.

این روان شناس اجتماعی گفت: برخی مسئولان سعی می‌کنند فضای جامعه را همه چیز آرام است جلوه دهند اما آمارهای طلاق و پدیده‌هایی نظیر ازدواج‌های سفید خلاف این موضوع را بیان می‌کند.

وی با بیان این که این اتفاق برای اولین بار رخ نداده است و نمونه‌های آن در گوشه و کنار جامعه دیده می‌شود، اظهار کرد: این جریان یک موضوع اتفاقی در جامعه نبوده است بلکه در اثر قطع ارتباط یک نسل با فرهنگ و گذشته‌اش این نسل را به چنین عواقبی دچار کرده است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: روی دیگر این ماجرا این است که خانواده‌ها در تربیت فرزندانشان به بُعد تربیت هویتی فرزندان توجه کافی نشان نداده‌اند به این معنی که ما کودکانمان را تربیت می‌کنیم برای ایفای نقش پدری و یا مادری و یا همسری، اما تربیت نسل جدید مشاهده می‌کنیم فرزند برای ایفای این نقش‌ها تربیت نمی‌شود.

تاجیک اسماعیلی توضیح داد: ما نیز قائل به تبعیض جنسیتی نیستیم اما تفاوت جنسی یک موضوع پذیرفته شده است که باید به آن توجه کرد؛ نه مرد می‌تواند وضع حمل کند و نه زن می تواند وزنه 300 کیلوگرمی بلند کند.

این عضو هیأت مدیره انجمن روانشناسی ایران افزود: وقتی دختری قمه می‌کشد یعنی خلاف مردانه دارد و نشان دهنده بحران هویت جنسی در جامعه است که برنامه‌یزان فرهنگی باید برای این مسأله فکری کنند.

این روان شناس اجتماعی با بیان این که این رفتارها برایند فعالیت‌های خانواده‌ و همه نهادهای سیاسی، اجتماعی، آموزشی، فرهنگی و غیره است، تأکید کرد: این پدیده‌ها دو – سه روزه به وجود نیامده است بلکه محصول یک فرایند ده ساله بیست ساله است و به عنوان مثال اگر آموزش و پرورش ما 20 سال پیش نسبت به برخی پدیده‌ها نظیر بی‌عدالتی اجتماعی بی تفاوت نبود امروز شاهد چنین وقایعی در بین دانش اموزان همین سیستم آموزش و پرورش نمی‌بودیم.

*این حادثه عوارض یک بیماری مزمن در جامعه است

دکتر هادی زمانی، جامعه شناس، نیز در این رابطه به صاحب نیوز گفت: نظام حاکمیتی ما در فرهنگ دچار ضعف است و علت آن هم انتصاب مدیرانی سیاسی در حوزه فرهنگ است که هیچ ارتباطی با فرهنگ نداشته و تخصصی در این زمینه ندارند.

این استاد دانشگاه نسبت به بی‌برنامگی در آموزش و پرورش برای تربیت دانش آموزان انتقاد کرد و با اظهار این که در مورد این کلیپ، بزرگنمایی صورت گرفت و موضوع در رسانه‌ها بزرگتر از آن چه بود، نمایش داده شد، گفت: ما در بین همین نسل افرادی را داریم که خیریه‌های بزرگی را اداره می‌کنند و هم افزایی در جهت منفعت عامه ایجاد می‌کنند که نسل ما توانایی آن را نداشت.

وی معتقد است: اسطوره‌های ما در دل جوانان ریشه دارد و به سادگی نمی‌شود پذیرفت که رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود ارزش‌های اصلی ما از بین برود.

این مدرس رسانه اتفاق رخ داده در کلیپ را عوارض بیماری مزمنی دانست که در جامعه رسوخ کرده و حاکمان برای درمان آن برنامه‌ای رو نکرده‌اند و آن بیماری چیزی از جنس نداشتن فضای تعامل و گفتگوی آزاد است.

زمانی تصریح کرد: مشکلات اقتصادی، نداشتن شغل و از این قبیل مسائل همان بیماری است که می‌تواند انرژی و نیروی جوان را به جای سوق دادن به سمت منفعت‌های اجتماعی می‌تواند به سمت تبهکاری بکشاند.

این جامعه شناس عنوان کرد: دختری که در این ویدئو قمه می‌کشد می‌تواند تبدیل شود به یک پزشک متخصص و یا می‌تواند به عنوان عنصری در یک تشکیلات تبهکاری درآید و این جامعه است که برای او تعیین می‌کند که به کدام سمت برود آیا امکان و فرصت تحصیل و اشتغال او را فراهم می‌کند یا وی را رها می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد