صفحه اصلی » اجتماعی » پوشش برگزیده بانوان در ملت‌های مختلف جهان چه بوده است؟

پوشش برگزیده بانوان در ملت‌های مختلف جهان چه بوده است؟

بررسی تصاویر و مستندات تاریخی که بخشی از آن در این گزارش آمده است نشان می‌دهد بانوان ملت‌های مختلف جهان تا قبل از عصر استعمار پوشش کامل بدن را برای خود انتخاب کرده بودند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۸ - شنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ یکی از ابعاد قابل بررسی مسأله «حجاب» و «پوشش بانوان» دانستن این موضوع است که پوشش برهنگی کنونی بانوان در ملأعام که امروزه در اغلب کشورهای جهان گسترش پیدا کرده است، از یک زمان به بعد تبدیل به مد شده و گسترش پیدا کرد و قبل از آن وجود نداشت.

*پوشش بانوان تا یک قرن گذشته

بررسی تاریخ کشورهای مختلف جهان نشان می‌دهد بانوان در همه ملل با پوشش کامل بدن در انظار عمومی ظاهر می‌شدند. مستندات کافی تاریخی برای اثبات این گفته موجود است. تصاویر زیر عکس‌های قدیمی است که از وبسایت‌های غربی استخراج شده و در آن پوشش بانوان کشورهای مختلف در حدود یک قرن قبل نمایش داده شده است.

همان طور که در تصاویر فوق پیداست بانوان در ایام قدیم با پوشش کامل بدن و حجم آن و حتی موی سر در اماکن عمومی حاضر می‌شدند. این موضوع در فیلم‌های تاریخی که تا دو-سه دهه پیش ساخته می‌شد نیز قابل مشاهده است (چرا که همان جریانی که برهنگی را بر جهان غالب کرد و روز به روز گسترش داد، برای تاریخ سازی و سبقه سازی برهنگی، فیلم‌های تاریخی جدید را برخلاف مستندات واقعی با پوشش برهنه تولید می‌کند) در این فیلم‌ها نیز که در آن پوشش بانوان بر اساس مستندات تاریخی انتخاب می‌شد، بانوان با پوشش‌های بدن و سر دیده می‌شوند.

در همه جوامع معمولاً فرهنگ و آداب و رسوم در روستاها برجسته‌تر و بارزتر است و دیرتر دستخوش تغییرات می‌شود. همین مسأله سبب می‌شود در حالی که نسل جوان و میانسال و حتی شاید بزرگسال کنونی در شهرها در مسأله پوشش زن دچار تغییرات گسترده فرهنگی شده است در نقاط روستایی همان جامعه یا کشور در بین نسل کهنسال و یا حتی در برخی موارد در بین نسل میانسال یا جوان بتوان پوشش و فرهنگ سابق را یافت.

برای این منظور باید به روستاهایی سر زد که کمتر دچار تغییرات فرهنگی شده و آداب و رسوم خود را حفظ کرده‌اند. تصاویر زیر عکس بانوانی است که هم اکنون در روستاها در کشورهای مختلف جهان زندگی می‌کنند. آیا اثری از فرهنگ برهنگی و پوشش بدن نما در فرهنگ ایشان که همانا فرهنگ گذشتگان ایشان است، مشاهده می‌شود؟

کتیبه‌ها و سنگ نگاشته‌های کشف شده در اقصی نقاط جهان که از قضا همگی متعلق به دوران پیش از اسلام بوده است نیز زن را با پوشش و نه برهنه نمایش می‌دهد. این کتیبه‌ها رسانه‌ای است که منتقل کننده فرهنگ دوران باستان هستند. تصاویر زیر دو نمونه از این کتیبه‌ها است.

*چرا گذشتگان به حجاب مقید بودند؟

این سؤال مطرح می‌شود که چرا گذشتگان بر رعایت حجاب و پوشش مقید بودند و چرا یکباره این فرهنگ چند هزار ساله در همه جای جهان جای خود را به برهنگی داد؟ یک پاسخ جامعه شناسانه می‌تواند این باشد که مردم نقاط مختلف جهان در طول هزاران سال زندگی و تکامل فرهنگی و اجتماعی در جهت رفاه بیشتر و کسب آرامش بیشتر پیش رفته و سبک زندگی خود را توسعه داده‌اند. در موضوع پوشش بانوان سرانجام این توسعه در نقطه نقطه جهان که تا قریب یک صده پیش یا کمی بیشتر به دلیل نبود رسانه و مشقت‌ها و محدودیت‌هایی که برای سفر وجود داشت به صورت جزایر جدا و بی ارتباط با هم بودند، ختم به پوشش کامل بانوان شده بود و بنا بر کتیبه‌های تاریخی قرن‌ها بود که بشر به این نتیجه رسیده بود. تأکید می‌شود این نتیجه گیری بشر در قریب به اتفاق نقاط جهان به صورت جدا جدا حاصل شده بود.

پاسخ این سؤال در فطرت و ویژگی‌های جنسیتی زن نهفته است و همچنین ویژگی‌های جنسیتی مرد. باید به دور از تعصبات و سایر پارامترهای این چنین دید یک خانم در کدام حالت آراش بیشتری دارد؟ حالتی که  بدنش پوشیده باشد یا حالتی که پوشیده نباشد!؟ در اطراف همه ما زن‌هایی هستند که هم می‌شود پاس این سؤال را در رفتار ایشان یافت و هم می‌شود از ایشان سؤال کرد.

حضور زن در اجتماع و در بین مردان با پوشش سبب می‌شود وی به عنوان یک فرد به دور از جاذبه‌های جنسیتی خود حاضر شد و نقش آفرینی کند. این را نیز می‌شود در ویژگی‌های مردان جستجو کرد. این مورد نیز در اطراف همه هستند و می‌توان از مردان سؤال کرد که آیا یک زن بی حجاب می‌تواند مانند یک زن با حجاب در جامعه‌ای مانند یک محیط کاری حاضر شده و تنها به عنوان یک انسان نقش نمایی کند یدون این که توجه مردان به سمت جاذبه‌های وی جذب شود؟

یک دلیل دیگر برای نشان دادن ارزش پوشش نسبت به برهنگی در بین جوامع مختلف انتخاب نوع پوشش توسط خانواده‌های پادشاهی، با اصالت و طبقه بالا است در زمانی که به لحاظ هجمه فرهنگی هنوز غرب پرستی به ارزش تبدیل نشده بود. مشاهده تصاویر زنان درباری در ملت‌های مختلف نشان می‌دهد این خانواده‌ها و بانوان ایشان که طبیعتاً بهترین و باارزش ترین پوشش را برای خود برمی‌گزیدند پوشش بدن را برای خود انتخاب می‌کردند که در زیر تصاویری در این زمینه آورده شده است.

تا این که رسانه‌ها گسترش پیدا کردند، مافیاهای فساد شکل گرفته و منافع خود را در رواج مد روز دیدند، استعمارگران اهداف خود را در گسترش فساد در جامعه و جایگزین کردن ارزش‌های جامعه با هوی پرستی پیدا کردند و مسائل دیگر این چنینی رخ داد.

با وجود این که گفتیم هم اکنون فرهنگ برهنگی همه جای جهان گسترده شده است اما می‌خواهیم این جمله را نیز کمی اصلاح کنیم. این گفته بر اساس آن چیزی است که از نقاط مختلف دنیا توسط رسانه‌ها مخابره و روایت شده است. اما شما را دعوت می‌کنیم به دیدن تصاویر دوربین‌های زنده کشورهای مختلف.

در سرتاسر جهان دوربین‌های خیابانی زنده‌ای نصب هستند که متصل به اینترنت بوده و شما در هر لحظه از طریق اینترنت در هر جای جهان می‌توانید تصاویر آن‌ها را ببینید. این دوربین‌ها را در اینترنت جستجو کرده و به با مرورگر اینترنت خود وبسایت متعلق به آن‌ها را باز کنید و چند دقیقه هر کدام از این دوربین‌ها را چک کنید.

ببینید آیا واقعاً این طور که مثلا در فیلم‌های کره‌ای می‌بینیم وضعیت پوشش بانوانشان نیز همین گونه است؟ ببینید در این کشورها که نه الزامی برای حجاب وجود دارد و نه حتی ادیانی مانند اسلام خیلی گسترش دارد، از بین زنانی که از مقابل دوربین عبور می‌کنند چند نفرشان دارای حجاب بوده و بدن خود را پوشانده‌اند و چند نفر نه.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

14 − چهارده =