صفحه اصلی » اجتماعی » هیچ‌گونه فعالیت معدنی در چند روز گذشته، در منطقه باستانی دشت غرقاب گلپایگان ثبت نشده است

هیچ‌گونه فعالیت معدنی در چند روز گذشته، در منطقه باستانی دشت غرقاب گلپایگان ثبت نشده است

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گلپایگان از عدم ثبت هرگونه فعالیت معدنی در چند روز گذشته، و در منطقه باستانی دشت غرقاب این شهرستان خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۷

به گزارش صاحب نیوز؛  مصطفی قانونی با بیان اینکه هرگونه فعالیت معدنی در چند روز گذشته، و در منطقه باستانی دشت غرقاب این شهرستان ثبت نشده است، گفت: متاسفانه در فضای مجازی فیلمی با موضوع فعالیت شبانه معادن برداشت سیلیس در منطقه تیمره و در محدوده این شهرستان منتشر شد، که بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان به‌همراه اعضای انجمن‌های دوستداران میراث‌فرهنگی به منطقه اعزام شدند.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گلپایگان افزود: پس از بررسی‌های انجام شده توسط نیروی‌های یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان در منطقه مشخص شد که خوشبختانه هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر فعالیت شبانه در منطقه تیمره و در محدوده شهرستان گلپایگان وجود ندارد و تصاویر منتشر شده مربوط به فعالیت معادنی است که مجوز آنها توسط اداره کل صنعت و معدن استان مرکزی و در محدوده شهرستان خمین صادر شده است.

وی ادامه داد: در حریم سنگ نگاره‌های منطقه تیمره در محدوده شهرستان گلپایگان، فقط یک معدن وجود دارد که متاسفانه پروانه فعالیت آن در حدود 10 سال پیش و بدون استعلام از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان صادر شده است و این اداره نیز در در سال‌های گذشته با انجام اقدام‌های قانونی و طرح شکایت قضایی سعی در توقف فعالیت این معدن داشته است.

قانونی تصریح کرد: با توجه به شکایات و اعتراض‌های اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مبنی بر توقف فعالیت این معدن در حریم منطقه باستانی تیمره، در حال حاضر مراحل رسیدگی قضایی آن در حال اجرا بوده و منتظر صدور رای هیئت کارشناسی استان است.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گلپایگان تاکید کرد: اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با هرگونه فعالیت معادن در منطقه تاریخی تیمره مخالف بوده و اقدام‌های لازم را به منظور برخورد با تعرض در حریم این آثار تاریخی انجام داده و تا حصول نتیجه مناسب از طریق مراجع قضائی و مرتبط با موضوع، پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد