صفحه اصلی » اجتماعی » ۳۰ کشتارگاه تا ساعت ۱۳ ظهر آماده ارائه خدمات در عید قربان هستند/ همه آنچه برای ذبح دام در عید امسال باید بدانید

۳۰ کشتارگاه تا ساعت ۱۳ ظهر آماده ارائه خدمات در عید قربان هستند/ همه آنچه برای ذبح دام در عید امسال باید بدانید

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: ۸۸ اکیپ سیار و فعال در سطح استان اصفهان بر ذبح دام ‌هاو نذورات مردمی در روز عید قربان نظارت دارند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۳ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۸

علیرضا ادیبان  در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در روز عید قربان  نظارت کلی بر نذورات مردم و دام‌ها قبل و بعد از کشتار خواهد داشت، این نظارت‌ها در کشتارگاه‌ها و ایستگاه‌هایی که تدارکت دیده شده است، تا زمانی که نذورات تحویل مردم داده شوند، ادامه دارد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان، افزود: نظارت‌های اداره کل دامپزشکی شامل دو دسته  بهداشتی و شرعی هستند که  اجرایی می‌شوند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده، ۸۸ اکیپ سیار و فعال در سطح استان تدارک دیده ایم که ۵۲ اکیپ ثابت و ۳۶ اکیپ سیار هستند،  همچنین ۴۴ دکتر دامپزشک و ۷۵ نفر کارشناس بهداشت گوشت و ۴۴ نفر کسانی که نظارت شرعی انجام می‌دهند، در ایستگاه‌ها و کشتارگاه‌ها حضور دارند و کمک می‌کنند.

وی ابراز داشت:  نزدیک به ۲۰ ایستگاه سیار در سطح  استان تدارک دیده شده است تا مردم بتوانند در اقصا نقاط شهر، نزدیک‌ترین ایستگاه را پیدا کنند و نذورات خود را انجام دهند.

ادیبان مطرح کرد: ۳۰ کشتارگاه از  ساعت ۷ صبح تا ساعت ۱۳ ظهر آماده هستند تا مردم مراجعه کنند و خرید و نذورات خود را انجام دهند، تمامی فعالیت‌ها و کشتار‌ها تحت نظارت‌های اداره کل دامپزشکی انجام می‌شوند، بنابراین فعلا برنامه ریزی ذبح غیر حضوری نداریم و مردم فقط می توانند به ایستگاه‌هایی که به صورت رسانه‌ای اعلام می‌شوند، مراجعه کنند.

وی خاطر نشان کرد: تمهیداتی اندیشیده شده است که سایتی ایجاد کنیم که افراد مراجعه کنند و نوع گوسفند، وزن و هزینه را انتخاب کنند و خرید آنلاین انجام دهند و به نیابت از آن ذبح انجام می‌شود و گوشت ذبح شده به درب خانه آن‌ها ارسال می‌شود، این یک فرآیند آنلاین است است اما انجام این کار در حال برنامه ریزی است و کمی دچار مشکل هستیم مردم بیشتر تمایل دارند دامی که خریداری می‌کنند را به صورت حضوری ببینند و این یک فرهنگ جدید است.

*ذبح دام های خود را به افراد مهارت دیده بسپارید

حجت الاسلام احمدرضا کیانی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه اداره کل دامپزشکی استان با اشاره به مسائل شرعی ذبح دام برای روز عید غدیر اظهار کرد: توصیه داریم تا حد امکان دوستان برای ذبح به کشتارگاه‌ها مراجعه بکنند و به افراد دارای مهارت ذبح سپارند، متاسفانه عده زیادی مدعی هستند که مهارت در ذبح شرعی دارد اما مهارتی ندارند، در کشتارگاه ها توسط ناظرین شرعی افرادی را آموزش دادیم که این افراد کارت برای ایشان صادر شده است و کشتار دام و طیور در طول سال زیر نظر این افراد در حال انجام است، اگر ذبح را به کسی دهیم که مهارتی ندارد ممکن است حرام شود.

وی افزود: اولین شرط برای ذبح شرعی رو به قبله بودن دام است، دومین شرط مسلمان بودن ذابح است، شرط سوم این است که آلت ذبح یک چاقوی آهنی باشد، شرط چهارم جان داشتن حیوان است و حیوان باید در قید حیات باشد و ذبح شود، و شرط آخر که خیلی اهمیت دارد باید در هنگام ذبح چهار راه اصلی قلب ( دو رگ خونی و دو رگ هوا و غذا ) باید قطع شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 − 12 =