صفحه اصلی » اجتماعی » راه اندازی نخستین آزمایشگاه میکرو- نانو حباب کشوردردانشگاه صنعتی اصفهان

راه اندازی نخستین آزمایشگاه میکرو- نانو حباب کشوردردانشگاه صنعتی اصفهان

برای نخستین بار در كشور، آزمایشگاه میکرو– نانو حباب با حمایت دانشگاه صنعتی اصفهان و با مشاركت شركت رويشي دانش بنيان «دانتک» در مرکز نوآوری وتجاری سازی فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان طراحي و راه اندازي شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۹ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ این واحد فناور با ايده محوري استفاده از تولید انبوه حباب‌های ریز در مقیاس صنعتی، به صنايع مختلف از جمله نفت وگاز، پتروشیمی، صنایع غذایی، کشاورزی، معدن، فرآیند و مهندسی شیمی، نساجی، و شیلات خدمات فنی وتخصصی ارائه می کند.

عضو هیئت علمی واحد فناور دانتك و مؤسس اين آزمايشگاه با اعلام اين خبر گفت: انجام تحقیقات کاربردی و بین رشته ای بر مبنای فناوری میکرو- نانو حباب از مهم ترین اهداف ايجاد اين آزمایشگاه است.

دکتر احمدرضا زمانی افزود: این آزمایشگاه می تواند در چندین پایلوت تخصصي كليه فرآیندهای هوادهی، اختلاط، اکسیژن دهی مافوق اشباع، گند زدایی، تزریق و انحلال گاز در سیال، تزریق نانو‌‌ازن، شناورسازی، اکسیداسیون پیشرفته و… را بر مبنای فناوری نانو حباب مورد آزمایش قرار دهد.

وی با اشاره به استفاده از روش هاي مختلف درتوليد میکرو- نانو حباب در این آزمایشگاه تصريح كرد: يكي از مهمترین روش هاي متداول تولید نانو حباب از طریق پمپ ورتکس دوفازی است.

زمانی، با بيان اين كه كليه تجهيزات و پایلوت های اين آزمايشگاه با تكيه بر توانمندي محققان دانشگاهی و دانش داخلي ساخته شده است، اضافه کرد: تمامی پمپ های ورتکس دو فازی اين آزمايشگاه دارای گواهی استاندارد از ستاد نانو کشور است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتي اصفهان، به طراحی این تجهیزات در چهار ظرفیت مختلف اشاره و تصریح کرد: محدوده قطر حباب‌های تولیدی در این آزمایشگاه در پایلوت‌های یاد شده قابل تنظیم بوده و بر اساس گواهیDLS حباب های ریز مقیاس در محدوده کمتر از 200 نانومتر تولید می شود.

زمانی در پایان گفت: از دیگر خدمات این آزمایشگاه انتقال سیالات دو فازی، انتقال سیال در نزدیکی نقطه بخار اشباع، پدیده اختلاط و همگن سازی دو سیال است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد