صفحه اصلی » اقتصادی » رشد نقدینگی در ماه های اخیر با شتاب بیشتری در تورم منعکس می شود/بازار نیاز به اتحاد در داخل دولت و همه وزیران دارد

کارشناس بازار سرمایه:

رشد نقدینگی در ماه های اخیر با شتاب بیشتری در تورم منعکس می شود/بازار نیاز به اتحاد در داخل دولت و همه وزیران دارد

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه باید بازار سرمایه شفاف باشد، گفت: بازار نیاز به اتحاد در داخل دولت و همه وزیران دارد و اتحاد همه قوای کشور را نیاز دارد؛ تجربه اقتصاد جهانی نشان داده است که راه توسعه در کشور باید از بازار سرمایه رد شود.

❖ نویسنده: محسن ابوطالبیان | تاریخ انتشار: ۲۳:۵۱ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۴/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ محمودرضا خواجه نصیری عصر امروز در مراسم تحلیل وضعیت اقتصادی ایران و اثرات آن در بازار سرمایه و همچنین افتتاح شعبه دوم سوپر مارکت مالی در اصفهان  در مورد وضعیت اقتصادی ایران و نقدینگی و تورم اظهار کرد: به نظر می رسد رشد نقدینگی در ماه های اخیر با شتاب بیشتری در تورم منعکس می شود.
مدیرعامل تامین سرمایه تمدن تصریح کرد: رشد نقدینگی با استمرار بیشتری در حال افزایش است که به معنای افزایش سرعت چاپ پول است هم اکنون طبق آخرین آمار روزانه حدود۳۳۰۰ میلیارد تومان پول چاپ می شود
وی افزود: این مقدار برای خرداد سال گذشته 2000 میلیارد تومان و برای خرداد دو سال گذشته۱۲۰۰میلیارد تومان بود؛ چاپ روزانه پول در طول سه سال حدود سه برابر شده است.
این کارشناس بازار سرمایه گفت: با توجه به عدم بروز نشانه هایی مبتنی بر کنترل موتور نقدینگی به نظر می رسد در ماه های آینده تورم نیز به روند افزایشی خود ادامه دهد.

منشا اصلی رشد نقدینگی،کسری بودجه و عدم دسترسی بانک مرکزی به دارایی های خارجی خود است

خواجه نصیری ادامه داد: منشا اصلی رشد نقدینگی،کسری بودجه و عدم دسترسی بانک مرکزی به دارایی های خارجی خود است.
محمد رضا خواجو نصیری عنوان کرد: در مورد دارایی های خارجی، به طور خلاصه دولت منابع حاصل از فروش نفت را که به دلیل تحریم در دسترس نیست به بانک مرکزی منتقل می کند و در ازای آن ریال دریافت می کند.
وی در ادامه افزود: در حالت عادی بانک مرکزی دلاری دریافتی از دولت را در بازار می فروخت و ریال موجود در اقتصاد را جمع می کرد که این امر مانع افزایش نقدینگی از محل افزایش دارایی خارجی می شد
خواجه نصیری اذعان کرد: اما اکنون بانک مرکزی نمی تواند دلار به فروش برساند و ریال های چاپ شده در اقتصاد باقی مانده و موجب افزایش نقدینگی می شود.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد وضعیت انتشار اوراق در سال ۱۴۰۰ گفت: اوراق منتشر شده در سال ۱۴۰۰ از استقبال چندانی برخوردار نبوده و برای چندین هفته متوالی هیچ سفارشی جهت خرید اوراق در حراج های هفتگی به بانک مرکزی ارسال نشده است.

خواجه نصیری ادامه داد: این امر نشان می دهد که نرخ اوراق برای بانک ها جذاب نیست؛ بنابراین دولت برای جبران کسری بودجه خود یکی از دو راه زیر را پیش روی خود دارد فروش اوراق با نرخ بالاتر (نرخ های فروش اوراق در ماه های اخیر حدود۲۲ درصد بوده است) و جبران کسری بودجه با استفاده از منابع بانک مرکزی
محمودرضا خواجه نصیری خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه آن است که اگر دولت قصد افزایش نرخ آوری را داشته باشد بانک ها با قرض گیری از بانک مرکزی به نرخ ۲۲ درصد اقدام به خرید اوراق دولتی خواهد کرد که این امر نیز به معنای استفاده از منابع بانک مرکزی است.
وی افزود: بنابراین افزایش نرخ بهره اوراق تنها در صورت افزایش نرخ سقف دالان به معنای عدم استفاده از منابع بانک مرکزی است؛ در صورت ثابت ماندن سقف دالان و افزایش نرخ اوراق فروش اوراق فرقی با استفاده از منابع بانک مرکزی و چاپ پول ندارد.

کسری بودجه سال جاری در حدود ۳۰۰ تا۴۰۰ هزار میلیارد است

این کارشناس اقتصادی در مورد برآورد نرخ بهره،نقدینگی و تورم ۱۴۰۰ گفت: به نظر می رسد کسری بودجه سال جاری در حدود ۳۰۰ تا۴۰۰ هزار میلیارد تومان باشد که دولت بایستی از طریق واگذاری دارایی مالی آن را جبران کند( با احتساب هزینه‌های اصل و سود اوراق)؛ در سال ۱۳۹۹ طی ۱۹ حراج اول که دولت ۷۰ هزار میلیارد تومان اوراق منتشر کرد نرخ بهره فروش اوراق از ۱۵ درصد به ۲۱ درصد افزایش پیدا کرد که به معنای افزایش ۴۰ درصدی هزینه تامین مالی است.

محمودرضا خواجه نصیری بیان کرد: پس از آن نیز دولت از ظرفیت صندوق های درآمد ثابت و با اعمال  مقررات آیین‌نامه‌ای (نظیر توئیق بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به وسیله اوراق) موفق شد این میزان را به بالای ۱۱۵ هزار میلیارد تومان برساند.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن اظهار کرد: با توجه به عدم خرید اوراق توسط بانک ها در هفته های جاری نیاز به افزایش نرخ بهره اوراق دیده می شود اما برای تامین تمام ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نرخ بهره باید مقدار بالایی افزایش پیدا کند(فروش ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته افزایش ۶ واحد درصدی نرخ بهره را به دنبال داشت).

افزایش شدید نرخ بهره در پیش رو است

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر می‌رسد که افزایش شدید نرخ بهره در پیش رو است ولی لذا با توجه به وضعیت کسری بودجه این امر به معنای چاپ پول و رشد نقدینگی خواهد بود.

وی گفت: جبران کسری  بودجه را می توان با فروش واقعی اوراق و افزایش نرخ بهره که باعث رکود و فروش سوری اوراق و چاپ پول که باعث تورم می شود و فروش آزادانه نفت و منابع بدون اثر در نرخ بهره و نقدینگی که ادامه وضعیت کنونی است و فروش تحریمی نفت که جهش قیمتی در بازارهای دارایی است.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن افزود: حتی با فرض فروش نفت، عدم دسترسی به آن نیز به معنای رشد نقدینگی است هرچند که مقداری از کسری بودجه جبران خواهد شد.

محمودرضا خواجه نصیری ادامه داد: با توجه به موارد فوق احتمالا رشد نقدینگی امسال نیز حداقل در سطح ۳۵ درصد و امکان افزایش آن به ۴۰ درصد و بالاتر نیز بسیار محتمل است.

خواجه نصیری گفت: با توجه به وضعیت رشد اقتصادی تورم کشور در صورتی که همگام با نقدینگی باشد و با در نظر گرفتن افزایش نرخ های اخیر در انتهای سال در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد برآورد می گردد.

وی با بیان اینکه مهمترین عاملی که می تواند سناریوهای ذکر شده را تغییر دهد مذاکرات است، گفت: در صورتی که مذاکرات در حالت ایده‌آل به ثمر برسد و ایران بتواند نفت خود را در بازار جهانی به فروش برساند، به کمک این منابع و با توجه به قیمت نفت بیشتر از پیش‌بینی بودجه است می تواند کسری بودجه را جبران کندريال بدون آنکه نقدینگی با نرخ بهره افزایش پیدا کند.

وی افزود: همچنین در این حالت اگر بانک مرکزی به منابع بلوکه شده از قبل نیز دسترسی داشته باشد، می‌تواند آنها را در بازار عرضه و ریال را از بازار جمع‌آوری کند که سبب کاهش نقدینگی خواهد شد و کاهش نرخ دلار را به همراه خواهد داشت. اما باید توجه داشت که این امر سبب خروج منابع از بانک‌ها می شود که بانک‌ها برای مقابله با این امر به منابع بانک مرکزی متوسل خواهند شد و این امر افزایش نقدینگی را به همراه خواهد داشت. لذا اثر نهایی این رخداد مبهم است.

مدیرعامل تامین سرمایه تمدن  در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد  اتفاقات بازار سرمایه در سال گذشته تصریح کرد: سال 1399 بازار سرمایه بواسطه اعتماد مردم و بازده هایی که از سال 98 ایجاد شده بود مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: در برخی شرکت ها در حالی که پروژه ها و شرکت های بنیادی نیز نبودند افزایش قیمت 10 تا 100 برابری داشتند؛ این ها پروژه های بودند که دلال ها بر آن سوار شدند و بعد در قیمت بالا فروختند و از بازار رفتند و هنوز که هنوز است از اسم این افراد خبری نیست.

خواجه نصیری ادامه داد: بعد از این واقعه شرکت های بزرگ از ابتدای سال 99 رشد کردند؛ بعد از آن حاشیه هایی پیش آمد و رئیس سازمان بورس تغییر کرد و اتفاق اساسی که افتاد این بود که مردم تردید کردند و اعتمادی که به راحتی به دست نمی آمد به راحتی از دست رفت.

محمود رضا خواجه نصیری در واکنش به برخی که بورس را عامل تورم معرفی می کردند، گفت: چگونه می شود بورس عامل تورم باشد چرا که در هر جایی از اقتصاد که نقدینگی برده شود این نقدینگی از جای دیگری بیرون می زند اما بورس اینگونه نبود.

این فعال بازار سرمایه گفت: عده ای با حرف های بی پشتوانه و بی استدلال که زدند باعث شدند بی اعتمادی ایجاد شود و در نهایت بازار اینگونه شود؛ عده ای علاقه مند نبودند بازار سرمایه رشد کند در این فضا بازار سرمایه ریخت.

خواجه نصیری با بیان اینکه یکی یکی ادم هایی که در بازار سرمایه امکان داشت به بازار کمک کنند هزینه ای برای سطوح حامی بازار ایجاد کردند، که یکی یکی فرار می کردند، گفت: صبح کسانی می رفتند که از بازار حمایت کنند و خرید داشته باشند و به فکر بازار باشند و استراتژی بچیند اما بعد از ظهر برای آن ها زرد نامه و شب نامه صادر می شد.

وی عنوان کرد: ما باید یا بگیریم که نمی شود بحران را با بحران حل کرد؛ این موضوع تقصیری هر کسی که بود باید کمک می کردیم که مشکل حل شود؛ در دنیا اگر یک موضوع مالی اتفاق بیفتد به 24 ساعت نمی کشد که سلسله وار مقام ها هم صدا و یکشل ورود می کنند.

بازار نیاز به اتحاد در داخل دولت و همه وزیران دارد

خواجه نصیری با اشاره به اینکه باید بازار سرمایه شفاف باشد، گفت: بازار نیاز به اتحاد در داخل دولت و همه وزیران دارد و اتحاد همه قوای کشور را نیاز دارد؛ تجربه اقتصاد جهانی نشان داده است که راه توسعه در کشور وجود ندارد مگر اینکه از بازار سرمایه رد شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × 4 =