صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » یادداشت‌ » غدیر حقیقتی انکار ناپذیر است

یادداشت؛

غدیر حقیقتی انکار ناپذیر است

مسئله‌ غدیر یک حقیقت انکارناپذیر است اما عده‌ای نصِّ قرآن را نیز انکار کردند اما اگر کسی مسئله‌ امامت و ولایت را شناخت به طبع ولایت و امامتِ سایر معصومین نیز برای او محرز می‌شود و آنگاه خودش را ملزم به تبعیت از آن بزرگواران می‌کند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۸ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۷

صاحب نیوز _ سلاله اخلاقی/ چرا اندکی بعد از شهادت پیغمبر صلوات‌ الله‌ علیه؛ غدیر به فراموشی سپرده شد؟ با توجه به اینکه پیامبر در طول 23 سال رسالت‌شان مسئله‌‌ جانشینی حضرت علی علیه‌السلام را دائماً در مکان‌های پر رفت‌ و آمد و به شکل‌های مختلف بیان کرده بودند؛ مثلاً در عرفات دستور الهی نازل شد که علم انبیاء را به حضرت علی علیه‌السلام منتقل و ایشان را خلیفه و جانشین خود معرفی کند؛ در مِنا نیز پیامبر در واقع نوعی زمینه‌سازی برای خطبه‌ غدیر داشتند. پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله غیر از عرفات و منا در مکان‌های دیگر نیز مسئله‌ مهمِ ولایت و خلافت را مطرح کرده بودند. بنابراین اعلام جانشینی حضرت علی علیه‌السلام فقط منحصر به غدیر نبود، بلکه غدیر آخرین مکانی بود که پیامبر می‌بایستی امامت و ولایت مولا را به گوش همه‌ مردم جهان می‌رساند. پیامبر ختمی مرتبت در فرازی از خطبه‌ غدیر این مطلب مهم و شنیدنی را بسیار تٵکید می‌کردند و می‌فرمودند: “فَلْیُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَ الْوالِدُ الْوَلَدَ اِلى یَوْمِ الْقِیامَة” ندای غدیر را حاضران به غائبان و پدران به فرزندان تا روز قیامت برسانند.

نکته اینجاست که در صدر اسلام با این همه سفارشات پیامبر، چه حادثه‌ای رخ داد که منجر به فراموشی غدیر شد؟

مهم‌ترین عواملی که باعث فراموشی غدیر شد عبارتند از:

جهل‌ها و حسادت‌ها _ جهل‌ها و حسادت‌های عده‌ای از سران، نسبت به مقام والای امیرالمؤمنین، عاملِ  اصلی ندیدن غدیر بود. زیرا پیامبر اکرم(ص) در مجالس مختلف فضایل مولا امیرالمؤمنین(ع) را بیان ‌می‌کردند و اینگونه دیگران دچار حسادت می‌شدند. پیامبر در وصف مولا می‌فرمایند: مَعاشِرَالنّاسِ، هذا عَلِی، أَنْصَرُکُمْ لی وَأَحَقُّکُمْ بی وَأَقْرَبُکُمْ إِلَی وَأَعَزُّکُمْ عَلَی، وَاهلل عَزَّوَجَلَّ وَأَنَاعَنْهُ راضِیانِ ای مردمان! این علی یاورترین، سزاوارترین و نزدیک‌ترین و عزیزترین شما نسبت به من است، خداوند عزّوجلّ و من از او خشنودیم.

پیامبر در کلام‌شان تنها فضائل امیرالمؤمنین(ع) را بیان نمی‌کردند بلکه جایگاه و مقام امامت و ولایت را تبیین می‌کردند زیرا حکیمی را  که مصون از خطای در فکر و عقیده و اخلاق و عمل است، بعد از خودشان در وادی غدیر باید معرفی و نصب کنند.

کینه‌توزی‌ها _ از دیگر عواملی که منجر به فراموشی غدیر شد، کینه‌توزی‌ها نسبت به حضرت علی علیه‌السلام بود، که این ویژگی اخلاقی آنها را راضی به جانشینی حضرت نمی‌کرد، با اینکه مسلمان بودند اما باز خوی جاهلی آنها و کینه‌توزی‌ها مانع از دیدن حقیقت می‌شد.

 نقش خواص _ از دیگر عواملی که غدیر را به فراموشی سپرد تصمیماتی بود که سران جامعه در آن برهه از تاریخ گرفتند و مردم از آنها تبعیت می‌کردند.

جوان بودن علی علیه‌السلام _ یکی دیگر از عواملی که در این قضیه نقش داشت جوان بودن حضرت  بود. جوانی حضرت نیز بهانه‌ای بود برای کسانی که تفکر جاهلی داشتند و می‌گفتند ما از یک جوان کم سن و سال اطاعت نمی‌کنیم.

خفقان شدید فرهنگی و اجتماعی _ جامعه‌ آن‌ روز جوّ رعب‌انگیز و خفقانِ فرهنگی، سیاسی و اجتماعی را علیه فرهنگ شیعی به راه انداخته بود و همین مسئله عامل دیگری برای فراموشی غدیر بود. در واقع جریان نفاق و فتنه‌ صدر اسلام، چندین نسل را از آشنایی با فرهنگ غدیر محروم کرد.

 حب دنیا _ عامل دیگری که منجر به خانه‌نشینی و غصب خلافت امیرالمؤمنین شد، وجود عده‌ای دنیاطلب و حق‌ستیز بود که جنگ‌های جمل و صفین و نهروان را مدیریت کردند. این‌گونه بعضی از مهاجرین و انصار، شورایِ تعیین حکومت تشکیل دادند و ابوبکر را برای خلافت معرِّفی کردند و مصلحت را در فراموشی غدیر دیدند. حاصل آنکه حبِّ جاه، مقام، شهوات و حبِّ‌دنیا عوامل اصلی فراموشی غدیر بود.

* غدیر حقیقتی انکار ناپذیر

پس مسئله‌ غدیر یک حقیقت انکارناپذیر است اما عده‌ای نصِّ قرآن را نیز انکار کردند زیرا خداوند در سوره‌ توبه آیه‌ ۳۲ نیز اشاره به این مطلب دارد: «يُرِيدُونَ أَن يُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَيَأْبَى اللَّهُ إِلَّا أَن يُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُون» آنها مى خواهند نورِ خدا را با دهان خود خاموش کنند ولى خدا جز این نمى‌خواهد که نور خود را کامل کند، هر چند کافران ناخشنود باشند.

* پیامبر گرامی اسلام روز غدیر پیوندی بین زمین تا آسمان برقرار کرد

پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله در روز غدیر پیوندی بین زمین تا آسمان برقرار کرد، تا دین اسلام کامل و روزنه‌ امید کافران برای همیشه بسته شود و منافقان با ظرفیت روحی اندکشان، هفتاد روز نگذشته از شهادت پیامبر به راحتی، از نصِّ قرآن نیز غافل  شدند.

باتوجه به اینکه غدیر تا عصر ظهور تجلّی و تداوم دارد، ما نیز با امام هادی علیه‌السلام در روز عید غدیر هم نوا می‌شویم و فرازهای زیارت غدیریه را زمزمه می‌کنیم که می‌فرمایند: «اللَّهُمَّ سَمِعْنَا لِأَمْرِكَ وَ أَطَعْنَا وَ اتَّبَعْنَا صِرَاطَكَ الْمُستَقِيمَ فَاهْدِنَا رَبَّنَا وَ لا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدإِذْ هَدَيْتَنَا إِلَى طَاعَتِكَ وَ اجْعَلْنَا مِنَ الشَّاكِرِينَ لِأَنْعُمِك» خدایا امرت را شنیدیم؛ و اطاعتت کردیم و راه راست تو را پیروی نمودیم پروردگارا ما را هدایت کن بعد از اینکه ما را به طاعتت هدایت کردی دلهایمان را منحرف مساز و ما را از سپاسگزاران نعمتهایت قرار ده.

* شناخت امیرالمومنین(ع)، مهمترین تکلیف شیعیان جهان است

بنابراین، مهم‌ترین تکلیف ما این است که به مسئله‌ ولایت امیرالمؤمنین شناخت پیدا کنیم تا بتوانیم گام‌های محکمی در این مسیر برداریم زیرا این اعتقاد نه تنها منجر به حفظ شعائر دین می‌گردد؛ بلکه بندگی خدا را برای ما به ارمغان می‌آورد. کسی که مسئله‌ امامت و ولایت را شناخت به طبع ولایت و امامتِ سایر معصومین برای او محرز می‌شود و آنگاه خودش را ملزم به تبعیت از آن بزرگواران می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

 1. سلاله اخلاقی گفته :

  خوب بود فقط شاید بهتر بود که عوامل فراموشی غدیر را تقسیم بندی شده ارائه می‌فرمودید

 2. حیدری گفته :

  سلام علیکم

  عرض تبریک

  بسیار جامع و کامل

  تشکر از خانم اخلاقی بزرگوار

 3. ارادتمند غدیر گفته :

  موضوع خوبی بود دغدغه‌ی ذهنی من بود

 4. مهری یزدان پناه خوزانی گفته :

  با سلام یادداشت بسیار کاربردی وجامع بود وقابل درک وفهم با تشکر از خانم سلاله اخلاقی

 5. زهرا احمدی گفته :

  سلام
  بسیار عالی
  قلمتان پرتوان
  شاید از این زاویه کمتر به موضوع پر اهمیت و سرنوشت ساز غدیر پرداخته شده بود
  واقعا چرا غدیر فراموش شد و هنوز هم این فراموشی ادامه دارد متاسفانه

  امیدواریم، ما و نسل ما از متمسکین به ولایت آقا امیرالمومنین(ع) باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده + پنج =