صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » این طرح چارچوب هایی برای صیانت از کاربران و فعالان فضای مجازی ایجاد می کند

حاجی دلیگانی:

این طرح چارچوب هایی برای صیانت از کاربران و فعالان فضای مجازی ایجاد می کند

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این طرح چارچوب هایی برای صیانت از کاربران و فعالان فضای مجازی ایجاد می کند گفت: فضای مجازی یک فضای بدون مرزی است که اگر یک چارچوب معقولانه و منطقی وجود نداشته باشد نسل ایرانی مورد تهدید و آسیب قرار می گیرد.

تاریخ انتشار: ۲۱:۵۰ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ امروزه با ورود اینترنت، انسانها لاجرم به استفاده از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها در بستر فضای مجازی شده اند و با رشد روز افزون تکنولوژی وابستگی به فضای مجازی هم افزایش یافت اما این وابستگی نه تنها محدود به تفریح و سرگرمی نیست بلکه تاثیرات زیادی بر سبک زندگی و کسب و کارها داشته است با شیوع ویروس کرونا کارکرد این فضا افزایش بی سابقه ای پیدا کرده است بطوریکه محدودیت های کرونایی موجب شده علاوه بر فضاهای آموزشی، بسیاری از کسب و کارها و فعالیت های زیاد دیگر نیز به این فضای مجازی منتقل شود.

این درحالی است که در این سالها افراد زیادی از این فضای بی در و پیکر مجازی آسیب های زیادی ببینند البته چالش های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی را نمی توان نادیده گرفت که همه آسیب ها و اتفاقات گاه جبران ناپذیر به دلیل نبود چارچوب و قوانین مورد نیاز استفاده از فضای مجازی در کشورمان است چرا که اغلب کشورهای دنیا برای جلوگیری از ضرر و زیان و آسیب مردم خود به فراخور قوانینی تعیین کرده اند.

همین موضوع موجب شده تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم از ماههای ابتدایی شروع به کار این مجلس طرحی با عنوان «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی» را تهیه کنند که برخی از مخالفان از آن به عنوان طرح جنجالی مجلس یازهم یاد می کنند.

روز گذشته با موافقت 121 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی، بررسی طرح مذکور برای بررسی به کمیسیون مشترک و ویژه ای که در مجلس تشکیل خواهد شد، ارسال شد.

* این طرح چارچوب هایی برای صیانت از کاربران و فعالان فضای مجازی ایجاد می کند

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز؛ فضای مجازی را فضای حقیقی برشمرد و در خصوص طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی مجلس اظهار کرد: این طرح یک چارچوب هایی برای صیانت از کسانی که در فضای مجازی فعال هستند و فعالیت می کنند است تا از آنها در مقابل مسائل ناخواسته ای که ممکن است برای آنها ایجاد کند محافظت شود چون فضای مجازی یک فضای بدون مرزی است که اگر یک چارچوب معقولانه و منطقی وجود نداشته باشد نسل ایرانی مورد تهدید و آسیب قرار می گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آن چیزی که روز گذشته در مجلس رای آورد راجع به محتوا نبود افزود: روز گذشته تصمیم گرفته شد این طرح که توسط تعدادی از همکاران نماینده در مجلس تهیه شده و در هر دو یا سه مرحله بازبینی پخته تر از قبل شده در یک کمیسیون مشترکی متشکل از همه دلسوزان مردم، متخصیصن و اهل فن، کارشناسان مختلف از جمیع جهات فرهنگی، اجتماعی و دینی این را طرح را مورد بررسی و جمع بندی قرار دهند.

* فعالان عرصه فضای مجازی اطمینان داشته باشند هیچ محدودیتی برای فعالیت اقتصادی سالم در این طرح مصوب نخواهد شد

وی خاطرنشان کرد: از این طریق به همه فعالان عرصه فضای مجازی اطمینان می دهم که هیچ نگران فعالیت های اقتصادی مورد علاقه خود نباشند، هیچ محدودیتی برای فعالیت اقتصادی سالم در این طرح مصوب نخواهد شد و اگر یک مقدار با طمانینه و حوصله راجع به طرح قضاوت کنند متوجه می شوند این طرح در مجموع به نفع همه مردم ایران خواهد بود. بدون هیچ گونه نگرانی درباره این طرح، اعتماد و اطمینان داشته باشند.

حاجی دلیگانی در ادامه افزود: موافق این هستم که طرح مشمول اصل 85 شود تا در فضای کارشناسی بهتر مورد بررسی قرار بگیرد و این موافقت الزاما موافقت با کل محتوا نیست چون محتوا طرحی پیشنهادی است و باید در فرایند پختگی قرار بگیرد تا نواقص رفع و جنبه های مثبت آن تکمیل شود.

* ایجاد یک بستر و فضای الکترونیکی برای اعلام هرگونه پیشنهاد اصلاحی یا نقد نسبت به محتوای طرح 

وی با اشاره به گفتگوی دقایقی قبل خود با رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ابراز کرد: در این گفتگو از ایشان خواستم یک بستر و فضای الکترونیکی ایجاد شود تا هرکسی از سراسر کشور بتواند هرگونه پیشنهاد اصلاحی یا نقدی نسبت به محتوای طرح دارد را آنجا اعلام کند تا در هنگام بررسی طرح مورد توجه قرار بگیرد که ایشان استقبال کردند و گفتند حتما دنبال خواهند کرد که این بستر فراهم شود.

نماینده شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند، هیچ جای نگرانی وجود ندارد مواظبت خواهیم کرد اتفاقی که به ضرر مردم باشد رخ ندهد.

وی با پرهیز از هرگونه اظهار نظری در خصوص محتوای این طرح ابراز کرد: محتوا یک متن پیشنهادی است که برای بررسی دقیق تر مشمول اصل 85 شد و ظرف دو هفته آینده در کمیسیون مشترک مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 5 =