صفحه اصلی » استان اصفهان » طرح صیانت برای جلوگیری از نقض حریم افراد در فضای مجازی است

طرح صیانت برای جلوگیری از نقض حریم افراد در فضای مجازی است

مهدی طغیانی نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اینترنتی با تشریح طرح صیانت از کاربران فضای مجازی، به اشکالاتی در این طرح اشاره کرد.

تاریخ انتشار: ۰۰:۴۴ - شنبه ۱۴۰۰/۰۵/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، امروز در گفتگوی زنده اینترنتی که از طریق صفحه شخصی خود در اینستاگرام منتشر شد، به بیان جزئیات طرح صیانت از حقوق کاربران پرداخت و به سؤالات مخاطبان خود در این موضوع پاسخ داد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که این طرح با هدف حمایت از کاربران در فضای مجازی مطرح شده است، طرح آن را مطابق قانون بر اساس اختیارات نمایندگان عنوان کرد و علت آن را نیز احساس نیازی عنوان کرد که عده‌ای از نمایندگان نسبت به این موضوع داشتند.

*بیان طرح دارای اولویت نبود

وی در مورد اولویت مطرح کردن این طرح در شرایط کنونی جامعه، با بیان این که نظر شخصی خود در اولویت نداشتن این طرح در شرایط کنونی جامعه است، اظهار کرد: این که در اوضاع کنونی کشور که در حال تغییر و تحول دولت هستیم و کشور با مسائلی نظیر کم آبی خوزستان، اصفهان و سیستان و بلوچستان روبرو است و یا با مسئله مهمتری به نام کرونا رودررو، نمایندگان مدافع طرح معتقد هستند به دلیل اهمیت فضای مجازی این طرح نیز حائز اهمیت و اولویت است و البته خیلی نیز پاسخگوی افکار عمومی نبودند.

طغیانی تأکید کرد: باید تناسبی بین آن چه در مجلس اتفاق می‌افتد و آن چیزی که دغدغه افکار عمومی است وجود داشته باشد ولی دستور کار جلسات مجلس توسط هیئت رئیسه مشخص می‌شود و اعضای هیئت رئیسه نیز همواره بیان داشته‌اند دستور جلسات طبق آیین نامه مجلس مشخص می‌شود و نمی‌توان از آیین نامه تخطی کرد؛ طبق آیین نامه هر طرحی که زودتر اعلام وصول شود یا هر طرحی که توسط تعدادی از نمایندگان اعلام اولویت شود باید در دستور کار جلسات قرار بگیرد که البته این قانون آیین نامه هم قابل بحث بوده و باید بررسی شود.

این نماینده مجلس با بیان این که هنوز طرح صیانت از کاربران فضای مجازی به تصویب نرسیده و فقط مسیر بررسی آن تصویب شده است، اظهار کرد: ما در مجلس دو مسیر برای تصویب قوانین داریم که یکی مسیر صحن است و در آن طرح پس از بررسی در کمیسیون به صحن آمده و آن جا تصویب می‌شود و مسیر دوم که اختیاری است که اصل 85 قانون اساسی داده است این است  که طرح در کمیسیون ویژه‌ای شامل اعضایی از کمیسیون‌های مختلف مجلس بررسی شود و هر چه مصوب شد به شورای نگهبان برود که در این حالت مصوبه یک قانون دایمی نخواهد بود بلکه آزمایشی است و بعد از چند سال باید بیاید در مجلس و تبدیل به قانون دایمی شود.

*جلسات بررسی طرح منتشر خواهد شد

وی با اشاره به این که طرح شفافیت آراء نمایندگان با اختلاف سه رأی در مجلس به تصویب نرسید و درخواست بررسی دوباره آن پذیرفته شده و دوباره برای رأی گیری به مجلس خواهد آمد، گفت: دکتر قالیباف تعهد داده‌اند کلیه جلسات کمیسیون ویژه بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی به صورت شفاف منتشر شود و نمایندگان نیز پیگیر این موضوع خواهند بود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از ضرورت تبیین افکار عمومی در مورد اقدامات مجلس سخن به میان آورد و اضافه کرد: در مورد طرح صیانت از کاربران فضای مجازی باید ابتدا روشنگری می‌شد و رسانه‌ها در مورد آن مطلع و توجیه می‌شدند تا این هجمه متوجه مجلس نشود.

طغیانی در مورد طرح تشریح کرد: این طرح شامل شش فصل است که فصل اول بخش تعاریف است و سه تعریف مهم آن عبارت است از عبارت «خدمات پایه کاربردی» که به اپلیکیشن‌های پایه و بستر تعاملات فضای مجازی تلقی می‌شود مانند اینستاگرام، عبارت «اثرگذار» که به اپلیکیشن‌های گفته می‌شود که ماهانه حداقل پنج درصد از پهنای باند کشور را به خود اختصاص دهند و یا بیش از یک درصد کاربران کشور عضو آن باشند و عبارت «گیت وی» که به گذرگاه‌های ورود اینترنت مربوط می‌شود.

نماینده مردم اصفهان البته با اظهار این که در یک آینده نگری چند ساله می‌بینیم که گیت وی یا گذرگاه اینترنت با فراگیر شدن اینترنت ماهواره‌ای دیگر وجود نخواهد داشت و این یک ایراد جدی به این طرح است، تصریح کرد: این بخش طرح به همین خاطر که نگاه به آینده ندارد از معنا خواهد افتاد و این آینده نگری نکردن در بحث دید تکنولوژی و آی تی یک نقص طرح است.

وی تبیین کرد: فصل دوم طرح، تنظیم‌گری است که «کمیسیون عالی تنظیم مقررات» را با عضویت 17 دستگاه ذیل «شورای عالی فضای مجازی» به منظور رگولاتوری فضای مجازی تعریف کرده، در فصل سوم موضوع شرایط و ضوابط عرضه خدمات پایه کاربردی مطرح شده، فصل چهارم به حمایت از خدمات پایه کاربردی داخلی پرداخته، فصل پنجم در مورد تکالیف و تعهدات سخن گفته و در فصل ششم نیز به مسئولیت و ضمانت اجرا پرداخته شده است.

*طرحی برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی افراد

طغیانی در این رابطه که تکالیف خدمات پایه کاربردی که در این طرح تصویب شده است چیست، عنوان کرد: نباید نادیده بگیریم که فضای مجازی می‌تواند حریم افراد را نقض کند و داشته‌های خصوصی ایشان را منتشر کند و بعضی از این‌ها می‌توانند خسارت‌بار باشند که نمونه‌های بسیار زیادی از آن وجود داشته است لذا این طرح سازوکارهایی برای مقابله با این موضوع طراحی کرده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس «احراز هویت کاربران» به این معنا که کسی که صفحه‌ای در خدمات پایه کاربری دارد باید دارای هویت مشخص باشد که مطابق این موضوع جلو فعالیت صفحات فیک گرفته می‌شود، ممنوعیت خروج اطلاعات کاربران ایرانی از کشور، امکان کنترل فرزندان توسط والدین و غیرمجاز بودن حذف حساب‌های کاربری بدون تخلف را از جمله تکالیفی خواند که برای خدمات پایه کاربری تعریف شده است.

وی در مورد ضمانت اجرای طرح که فصل ششم آمده است، گفت: مطابق این طرح اگر یک خدمات پایه کاربردی مجوز نگرفت، داخل کشور نمایندگی راه اندازی نکرد، دیتا سنترش را داخل کشور نیاورد و غیره آنگاه دولت موظف می‌شود نسبت به جایگزین داخلی ای خارجی آن اقدام کرده و محدودیت‌هایی برای دسترسی به آن خدمات پایه کاربردی اعمال خواهد شد که نمونه این را در برخی کشورهای همسایه ما اجرا کرده‌اند و موفق هم بوده است.

نماینده مردم اصفهان با تأکید بر این که متن طرح پیچیده و پوشیده نیست بیان کرد: این طرح در مورد مشاغل و کسب و کارهای مجازی پیش بینی‌های لازم را نکرده است.

طغیانی ادامه داد: نباید انتظار داشته باشیم که تا یکی دو ماه آینده در این رابطه اتفاق خاصی رخ بدهد کما این که طرح خانواده که اتفاقاً اصل هشتاد و پنجی هم شد بیش از یک سال است هنوز به تصویب نرسیده است.

وی در مورد نظر شخصی خود پیرامون این طرح عنوان کرد: من مخالف خارج شدن طرح از صحن علنی بودم، اعضای کمیسیون فرهنگی گفتند نظرات صنوف مختلف را برای این طرح گرفته‌اند اما می‌توانست محکم‌تر و کارشناسی‌تر باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد