صفحه اصلی » استان اصفهان » آبدهی قنات‌های استان اصفهان به نصف کاهش پیدا کرد

آبدهی قنات‌های استان اصفهان به نصف کاهش پیدا کرد

مدیر مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: به‌دلیل بارش‌های نه چندان موثر در یک سال اخیر و افزایش گرمای هوا، میزان آبدهی قنات‌های این استان به حدود نصف کاهش پیدا کرده است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۰ - شنبه ۱۴۰۰/۰۵/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ مجید امینی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: متوسط دِبی قنات‌های استان  اصفهان در سال‌های گذشته حدود ۳.۵ لیتر بر ثانیه بود که این رقم اکنون به بالغ بر ۱.۷ لیتر  رسیده است.

وی با تاکید بر افت چشمگیر حجم آب در این منابع آبی اضافه کرد: هیچ سالی مانند ۱۴۰۰ با روند کاهشی آب قنات روبه رو نبوده ایم و این موضوع تاثیر مستقیم بر کشاورزی و کشت و کار در مناطق مختلف دارد.

مدیر مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به اینکه چهار هزار و ۷۰۰ رشته قنات در استان وجود دارد خاطرنشان کرد: بسیاری از این تعداد قنات آب ندارد و بی استفاده مانده است.

امینی با بیان اینکه بازسازی و احیای قنات از جمله فعالیت‌هایی است که برای تامین آب در مناطق گوناگون انجام می‌شود اظهارداشت: امسال برای بازسازی و مرمت ۴۵۵ رشته قنات در استان برنامه ریزی شده است که البته به تامین اعتبار و تخصیص آن نیاز دارد.

وی ادامه داد: لایروبی، بهسازی و مرمت خرابی‌های قنات‌ها به آبدهی آنها کمک می‌کند و بخشی نیز از طریق لوله گذاری به چرخه تامین باز می‌گردد.

مدیر مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به حفظ درختان از خشکی و نابودی افزود: بازسازی و مرمت مناطقی در اولویت قرار می‌گیرد که در پایین دست آنها باغ وجود دارد تا بتوان برای آبیاری درختان از این منبع آب زیرزمینی استفاده کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 − 5 =