صفحه اصلی » استان اصفهان » سالانه یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب از استان اصفهان خارج می شود/ تشکیل پرونده تحقیق و تفحص از صندوق سازگاری با کم آبی در مجلس

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان:

سالانه یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب از استان اصفهان خارج می شود/ تشکیل پرونده تحقیق و تفحص از صندوق سازگاری با کم آبی در مجلس

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: صندوق سازگاری با کم آبی تشکیل شده است که این صندوق قرار بود که از هر آنچه که صنعت از آب مصرف می کند قیمت تمام شده را پرداخت کند که بخشی که به دولت باید پرداخت کند و باقی مانده آن را به این صندوق واریز کند تا سهم حقابه کشاورزان پرداخت شود اما این کار تنها یک بار با تأخیر پرداخت شده است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در حاشیه هفدهمین جلسه مجمع نمانیدگان استان اصفهان در جمع خبرنگاران گفت: جلسه امروز مجمع نمایندگان استان اصفهان به چند بخش تقسیم شده است، در قسمت اول در خدمت شورای قضایی استان بودیم و یکی از مباحثی که در صدر بحث های امروز بود، بحث آب بود که متأسفانه در سال های گذشته در اثر سومدیریت و برداشت های عجیب، مجوزهای بی اساس که داده شده است دچار مشکلات جدی شده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: کشاورزان استان اصفهان که حقابه دار بودند و قبل از انقلاب پول پرداخته و سهمابه خریدند تا مانند امروز با مشکل مواجهه نشوند؛ این حقابه واگذار شده به صنعت و مجوزهای غیرقانونی در بالادست داده و حتی رعایت حقابه بالادست هم نشده است.

وی افزود: همین بی تدبیری ها باعث شد که کشاورزی استان و حتی آب آشامیدنی استان اصفهان با چالش جدی روبرو شود؛ اصفهان روزی 500 هزار نفر جمعیت داشته و مشکلی در تأمین آب شرب نداشته است اما اصفهان امروز بیش از 5 میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد و تأمین آب شرب کار بسیار سختی است.

حجت الاسلام موسوی لارگانی با توضیح اینکه این درد است که در مرکز استان اصفهان با مارک برخورداری با تانکر به مردم می رسانند، بیان کرد: کسانی که در طبقه پنجم یک ساختمان زندگی می کند چگونه و چقدر با تانکر به او آب دهند؛ این ها واقعا مشکلاتی است که مردم شریف و شهید پرور استان اصفهان با آن مواجهه هستند.

وی تأکید کرد: سالانه یک میلیارد و 800 میلیون متر مکعب آب از استان اصفهان خارج می شود، یک و میلیارد و 200 میلیون متر مکعب از شهرستان سمیرم از استان خارج می شود و حدود 600 میلیون مترمکعب آب از فریدن و فریدوشهر خارج می شود.

نماینده فلاورجان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: این مقدار حق مسلم مردم استان اصفهان است که باید مسئولان مرتبط سد ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: جلسات زیادی در این حوزه برگزار شده است، مردم استان اصفهان اعلام آمادگی کردند تا شرکتی تأسیس شود که مردم و کشاورزان سهام دار شوند و ما هیچ پولی و اعتباری از دولت نمی خواهیم اما طبق تخصیص هایی که به ما در سال های گذشته دادند خیلی از مصوبات عمل نشده است و طبق گفته برخی کارشناسان از  وزارت نیرو و آب منطقه ای استان، هفت میلیارد متر مکعب آب طلب داریم.

حجت الاسلام موسوی لارگانی ادامه داد: این مقدار پای ما نوشته شده است که از کوهرنگ سه، خندنگستان و … تأمین شده است اما در صورتی که ما هیچ آب دریافت نکردیم.

وی با بیان اینکه قرار بوده است تونل سوم زمانی که تمام شد آب فقط برای آشامیدن به یزد نه صنعت، اختصاص پیدا کند، خاطرنشان کرد: اما کلنگ تونل سوم که زده شد آب به یزد ارسال شد و متأسفانه سال های گذشته سهم اصفهان کم شده است و این اختصاص کاهش پیدا نکرده است.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان گفت: مردم پول از دولت نمی خواهند و فقط انتظار دارند که مسئولان اجرایی استان در این زمینه ورود کنند در استان همجوار ما چهار سد ایجاد شده است و سدها پر از آب است اما مردم از بی آبی رنج می برند و باعث نارضایتی ها ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: صندوق سازگاری با کم آبی تشکیل شده است که این صندوق قرار بود که از هر آنچه که صنعت از آب مصرف می کند قیمت تمام شده را پرداخت کند که بخشی که به دولت باید پرداخت کند و باقی مانده آن را به این صندوق واریز کند تا سهم حقابه کشاورزان پرداخت شود.

حجت الاسلام موسوی لارگانی با تأکید بر اینکه این کار یک بار فقط انجام شده است که با تأخیر پرداخت شده است، اضافه کرد: 500 هزار تومانی که کشاورز در سال 96 می گرفت می توانست 10 کیسه کود شمیایی بخرد امسال یک کیسه هم نمی تواند بخرد را نگه داشتند و همان مقدار را به کشاورز می دهند که این ظلم در حق کشاورزان است و مسئولان این صندوق استانداری، جهاد کشاورزی و آب منطقه ای استان هستند.

وی در پایان گفت: پرونده تحقیق و تفحصی برای این صندوق را در کمیسیون شوراها ایجاد کردیم و قول هایی داده شده است برای اینکه استان فشارهایی دیگر دارد با توجه به قول مسئولان به کشاورزان، این پروند را مسکوت نگه داشتیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد