صفحه اصلی » استان اصفهان » ورزشکار اصفهانی دومین چاه غار ژرف جهان را فتح کرد

ورزشکار اصفهانی دومین چاه غار ژرف جهان را فتح کرد

ورزشکار اصفهانی با شعار “من مراقب آب هستم” فاتح پیمایش چاه غار قلا (کرمانشاه) دومین چاه ژرف جهان به عمق ۵۶٣ متر شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ محسن لچینانی از ۲۹ تیر تا اول مرداد ۱۴۰۰ موفق به پیمایش کامل چاه قلا دومین چاه ژرف جهان شد.

ورزشکار اصفهانی در این‌باره اظهار کرد: این برنامه، فقط پیمایش غار نبود و با هدف اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ سازی درباره آب انجام شد.

وی با تأکید بر مسیر سخت و طولانی دستیابی به دهانه چاه، خشکی و نبود آب آشامیدنی در منطقه و همین‌طور چالش‌های پیمایش چاه، ادامه داد: این فتح چند مرحله داشت ابتدا حدود ۱۰ ساعت کوهنوردی سنگین که باید برای چهار روز آب، تغذیه و تجهیزات فنی تا نزدیکی قله (دهانه چاه) در ارتفاع دو هزار و 800 متری حمل می شد.

لچینانی با اشاره به این که آب خوردن موجود در کوله پشتی حدود 8 لیتر حجم داشت، خاطر نشان کرد: صعود سخت و از مسیری پر شیب و ریزشی بود و واقعاً کوله کشی به این سنگینی رو به یاد ندارم .

ورزشکار اصفهانی با تأکید بر این که با گرمای هوا در صعود، مصرف مداوم آب انکار ناپذیر کرده بود، افزود: با رسیدن به دهانه غار تصمیم گرفته شد از غار دیگری که در فاصله نیم ساعت کوهپیمایی ما قرار داشت آب تهیه کنیم.

وی ادامه داد: در این مرحله به اعماق چاه غار دیگری به نام گولِن چِف که در انتهای آن دریاچه ای قرار دشت فرود آمدیم و با بطری های خالی و کیسه بارها به عمق ۱۵۰ متری چاه رفته و هر نفر حداقل ۱۰ لیتر آب آوردیم و تمامی اینها پیش زمینه ای برای اجرا و پیمایش چاه غار قلا بود.

لچینانی عنوان کرد: پیمایش در قالب دو تیم انجام شد و من در قالب تیم دوم ساعت شش صبح روز سی و یکم تیرماه ۱۴۰۰ وارد چاه غار قلا شدم.

ورزشکار اصفهانی با اشاره به این که این غار مخوف و زیبا با دهانه ای بزرگ که نور خورشید در میانه روز تا عمق ۳۰۰ متری به آن وارد می شود، اضافه کرد: گرمای طاقت فرسا و سرمای استخوان سوز دو روی این پیمایش بودند و در عمق ۱۵۰ متری سرما زدگی باید کنترل می شد.

وی با تأکید بر این که در عمق حدود ۵۰۰ متری باید با عبور عرضی از زیر آب می گذشتیم، ادامه داد: ساعت ده و نیم صبح به کف غار ،تالار تیسفون رسیدیم و پس از دو ساعت استراحت، شروع به یومار زدن، رکاب زدن با ابزار، کرده و در نهایت ساعت 20 .18 از غار خارج شدیم .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 × 1 =