صفحه اصلی » اقتصادی » در ٨ سال دولت تدبیر و امید چه بر سر اقتصاد گذشت؟/ از افزایش تورم و ضریب جینی تا کاهش قدرت خرید و اعتماد ملی

کارنامه حسن روحانی روی میز؛

در ٨ سال دولت تدبیر و امید چه بر سر اقتصاد گذشت؟/ از افزایش تورم و ضریب جینی تا کاهش قدرت خرید و اعتماد ملی

فقر و درصد خط فقر در سال ۱۳۹۲ نسبت به جمعیت ۲۲ درصد بوده یعنی ۱۷ میلیون و در سال ۱۳۹۸ به ۳۲ درصد نسبت به جمعیت یعنی ۲۶ میلیون نفر رسیده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۵ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۲

مهدی طغیانی در گفت و گو با صاحب نیوز در رابطه با عملکرد اقتصادی دولت آقای روحانی گفت: در این ۸ سال می‌بایستی ما به شاخصه‌ها نگاه کنیم و با مقایسه این شاخصه‌ها به بررسی موضوع بپردازیم که بنده به بعضی از این شاخص‌ها اشاره میکنم،یکی از این شاخص‌ها درآمد سالانه مردم بوده است که در بررسی که توسط مرکز پژوهش‌های مجلس برای یک دهه اخیر انجام شده است نشان ‌می‌دهد که درآمد سالانه مردم ۳۰ درصد و یا به عبارتی یک سوم شده است و این نشان از این است که قدرت خرید مردم کمتر شده است.

ضریب جینی و اختلاف طبقاتی فاحش 

نماینده مردم اصفهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی افزود: یکی دیگر از این شاخص‌ها ضریب جینی است، در این شاخص هر چه عدد ما به یک نزدیک‌تر بشود وضعیت نابرابر بوده و هر چه به صفر نزدیک تر بشود وضعیت برابر و مساوی را نشان می‌دهد که این عدد در سال ۱۳۹۲ ، ۰/۳۶ درصد بوده و در سال ۱۳۹۹ به عدد ۰/۴ رسیده است که این مقدار بسیار زیاد بوده و نشان از اختلاف طبقاتی بسیار زیادی است.

توزیع فقر و خط فقر

طغیانی در ادامه اظهار داشت:شاخص دیگری که باید مورد بررسی قرار بگیرد فقر و درصد خط فقر می‌باشد که در سال ۱۳۹۲ نسبت به جمعیت ۲۲ درصد بوده یعنی ۱۷ میلیون و در سال ۱۳۹۸ به ۳۲ درصد نسبت به جمعیت یعنی ۲۶ میلیون نفر رسیده است.

تورم

وی افزود:شاخص دیگری که لازم به بررسی است مقدار تورم است که این مقدار هر ساله توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود ،تورم در سال ۹۲ به میزان ۳۲ درصد و در سال ۹۹ به ۴۷ درصد رسیده است، البته در بین این سال‌ها گاهی نرخ تورم تک رقمی نیز بوده است اما رشد ناگهانی آن مشکلات اقتصادی بسیاری برای مردم ایجاد کرده‌‌است.

اعتماد ملی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد:دولت در بحث اقتصادی اگر از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استفاده می‌کرد وضع بهتر از این بود اما متاسفانه دولت تنها در این فکر بود که با مذاکره و گفتگو مشکلات اقتصادی را حل کرده و سرمایه‌گذار را به کشور جذب کند و اصلا به داخل و درون گرایی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن اشاره شده است توجهی نکرد،البته ما در طی این سال‌ها همواره تحریم اقتصادی نبوده‌ایم و در برهه‌ای تنها تحریم‌های تسلیحاتی وجود داشته است ولی باز هم به درون و اقتصاد داخل توجه نشده است.

ذبح اقتصاد مقاومتی

وی در پایان اشاره کرد:بطور مثال در برنامه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این موضوع مطرح شده است که در مورد نهاده‌ها به تولید داخل تکیه شده تا جایی که به واردات نیاز نباشد اما عملا برعکس عمل شده است و اقتصاد مردم برای مذاکره گرو نگه داشته شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده − شانزده =