صفحه اصلی » اقتصادی » دست اندازهای بزرگ اقتصادی و کرونا پیش مقدمه ای برای مبارزه با سناریو انتظار تورمی

دست اندازهای بزرگ اقتصادی و کرونا پیش مقدمه ای برای مبارزه با سناریو انتظار تورمی

به نظر می رسد یک سناریو تلاش می کند انتظار تورمی در جامعه را بالا ببرد تا در صورتی که دولت بتواند از کرونا و قفل اقتصادی در یک ماه آینده عبور کند با یک تورم رو به رو شود که در پی انتظار تورمی ایجاد شده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۸ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ بعد از انتخاب حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب، وی از روز گذشته با حکم تنفیذ به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد؛ رئیسی که به دلیل تحریم ها و سوءمدیریت های داخلی و همچنین عواملی چون خشکسالی و کرونا شرایط سختی را در پیش خواهد داشت.

دولت ها سه برنامه کوتاه مدت و آنی، میان مدت و بلند مدت را دنبال خواهند کرد تا وعده های خود را عملی کنند که به نظر می رسد رئیسی نیز با این رویکرد عمل خواهد کرد اما آنچه در این شرایط بسیار اهمیت دارد اقدامات کوتاه مدت وی است؛ چرا که شرایط اقتصادی مردم و جامعه و کرونا در وضعیتی حساس است.

انبار شدن مشکلات اقتصادی که سال ها روی هم انباشته شده کار را سخت کرده است چرا که ازدیاد مشکلات در تنوع و حجم ارث دولت قبل به رئیسی است که  کار بسیار سخت را پیش روی دولت جدید خواهد گذاشت این در حالی است که کسری بودجه نیز دامن گیر برنامه ای است که این دولت امسال باید آن را به سرانجام برساند.

مشکلات اقتصادی تنها مشکل حاد در این زمان نیست چرا که کرونا نیز وارد موجی شده است که رکورد های ابتلا در این بیماری را در کشور را روز به روز جابجا می کند؛ بسیاری از پزشکان و مسئولان در این حوزه از مدت ها قبل راهکار را تعطیلی حداقل دو هفته ای اعلام کردند اما دولت روحانی که نشان داده بود برنامه ریزی خوبی برای این امر ندارد از بار مسئولیت این تعطیلی و اقداماتی که باید انجام می داد، شانه خالی کرد.

مدیریت غلط کار را به جایی رساند که امروز بسیاری از استان ها در معرض تکمیل تخت های بیمارستان هایشان باشند و صحبت های از کمبود در برخی از داروها نیز به میان آید تا نشان دهد کشور در این زمینه نیز در شرایط بسیار سخت و بدی در اختیار دولت بعدی قرار می گیرد؛ دولتی که حال با گره ای که مدت قبل می شد ان را با دست باز کرد، کار به اینجا رسیده تحویلش می شود.

حالا دولت باید با دو مقوله ای دست و پنجه نرم کند که با بی تدبیری ها کوهی از مشکلات و سختی برای آن تلمبار شده و دولت جدید باید هر چه زودتر آن را مدیریت کند؛ وضعیتی که اگر دولت رئیسی بتواند از آن عبور کند علاوه بر اینکه نشان خواهد داد دولت فوق توانمندی است در ادامه می تواند برنامه های بلند مدت و میان مدت خود را دنبال کند.

اما به نظر می رسد سناریو عجیب پیش پای این دولت پیش بینی شده است؛ در حالی که دولت باید در کوتاه مدت مچ بخشی از مشکلات و فعالیت های اقتصادی و کرونا را بخواباند در گام بعدی حتی برای اینکه اگر دولت بتواند پیروز بیرون آید سناریو عجیب تر طراحی شده است؛ این سنارو انتظار تورمی برای جامعه است.

قضیه از این قرار است که برخی از سایت های خارجی، اقتصاددان ها داخی و خارجی پیش روی اقتصادی ایران را در ماه های مهر و آبان فوق تورمی پیش بینی می کنند و از تورم های 70 درصدی در این زمان صحبت می کنند که البته فرض هایی نیز برای پیش بینی خود مطرح می کنند.

در گام اول اگر بخواهیم در مورد پیش بینی اقتصادی صحبت کنیم باید بیان کنیم پیش بینی های اقتصادی بر اساس فرض هایی است که ممکن است تغییر کند و کل پیشبینی را تغییر دهد اما این سوال وجود دارد که این همه اطمینان برخی از پیش بینی های خود از کجا آب می خورد؟

در عوامل اقتصادی تورمی عاملی به عنوان انتظار تورمی نیز نقش دارد که این موضوع به این مفهوم است که وقتی اغلب جامعه هدف انتظار تورمی داشته باشند رفتارها و کنش های آنان موجب تورم می شود به مثال ساده تر وقتی در کشور ما این تفکر جا بیافتد که ما در مهر و آبان 70 درصد تورم داریم نقدینگی مردم به سمت کالاهای خاص که در حال حاضر جنبه سرمایه گذاری دارد مانند ارز، طلا، مسکن سرازیر می شود و در بخش دیگر و خصوصا در صنعت موجب انبار کالا می شود.

با این اتفاق تقاضا در بازار به شدت افزایش می یابد و بالا رفتن تقاضا و بهم خوردن نظم عرضه و تقاضا موجب رقابت برای خرید و در نتیجه تورم خواهد شد؛ به نظر می رسد یک سناریو تلاش می کند انتظار تورمی در جامعه را بالا ببرد تا در صورتی که دولت بتواند از کرونا و قفل اقتصادی در یک ماه آینده عبور کند با یک تورم رو به رو شود که در پی انتظار تورمی ایجاد شده است.

اگر این سناریو در جامعه بسط پیدا کند باید انتظار داشت که دولت با یک چالش جدید که به نظر از پیش طراحی شده نیز روبرو باشد و باید انتظار تورمی در جامعه را از بین ببرد که بخشی از آن از اطلاع رسانی، شفافیت و کار رسانه ای مقدور می باشد.

*اقتصاد ما در شرایطی نیست که تورم بالایی را تحمل کند

غلامرضا مرحبا در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز ضمن اشاره به پیش‌بینی ها مبنی بر وقوع تورم در میانه سال۱۴۰۰ اعلام کرد: من بعید می‌دانم چنین اتفاقی رخ دهد،و این موضوع بیشتر هجمه های روانی است که می‌خواهند ابتدای کار دولت جدید چنین اتفاقی رخ بدهد، اقتصاد ما در شرایطی نیست که تورم بالایی را تحمل کند.

*این صحبت ها بیشتر سیاسی و روانی است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: هیچ گونه شواهدی مبنی بر این که ما امسال تورم قابل توجهی را تجربه خواهیم کرد وجود ندارد، من این صحبت هارا بیشتر روانی و سیاسی می دانم و تایید نمی‌کنم و قبول ندارم.من معتقد هستم که اقتصاد ما نهایت تورم قابل تحمل را تجربه کرده و فنری نگه داشته نشده،اگر بنا بر نگه‌داشتن فنر باشد دولت سیزدهم هم می تواند این فنر را نگه دارد.

وی افزود: شاید با انظباتی که ما در دولت سیزدهم خواهیم داشت شاهد کاهش تورم هم باشیم، به طور قطع و یقین اینکه اگر دولت عوض شود فلان می‌شود من قطعا این مسئله را رد می‌کنم و با هیچ دلیل و منطقی سازگار نمی بینم.

نماینده مردم آستارا در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت روحانی مدیریت درستی بر کالا های اساسی نداشته و ما هم مکررا به این مسئله معترض بودیم ،از هرفرصتی هم برای اعتراض به این مسئله استفاده کردیم؛ متاسفانه دولت راهبرد مناسبی در تهیه اقلام مورد نیاز مردم نداشته که آثار آن هم همه دیدیم مثل نهاد های دامی و روغن و…؛ امیدواریم که با شروع کار دولت سیزدهم وضعیت اقتصاد کشور نیز بهبود بیابد و کمبودی حس نشود.

وی در مورد احتمال کمبود اقلام اساسی در دولت بعد به دلیل عدم آینده نگری دولت روحانی گفت: من فکر نمی‌کنم چنین اتفاقی رخ بدهد، به نظر من اکنون در آستانه تشکیل دولت جدید زمان خوبی برای این مباحث نیست،این صحبت ها در محافل تخصصی بررسی می‌شود ولی نباید آرامش روانی مردم نباید خدشه دار شود.

به نظر می رسد دولت جدید در شرایطی مشغول به کار می شود که برای ناکام ماندن آن در همان ابتدای کار همه چیز آماده شده است و شرایط سخت پیش رو کار سخت این دولت را یاداور می شود.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

12 + هفت =