صفحه اصلی » سیاسی » احیای حقوق های نجومی در آخرین روزهای دولت/ پرونده حقوق های نجومی به کجا رسید؟

احیای حقوق های نجومی در آخرین روزهای دولت/ پرونده حقوق های نجومی به کجا رسید؟

نماینده مردم خمینی شهر در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: اخیرا دوباره بحث حقوق‌های نجومی مطرح شده است که حقوق‌هایی با مبالغ بالای ۴۰ الی ۴۵ میلیون بوده است که در مجموعه شستا اتفاق افتاده است که بنده پس از اطلاع از این موضوع بلافاصله این مسئله را به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع دادم و قرار بر این شد که با جمع آوری مدارک و مستندات پیگیری‌های لازم صورت بپذیرد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ رسوایی فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی به انتشار سلسله‌ای از فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی ایران در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی اشاره دارد. این ماجرا در خرداد ۱۳۹۵ با انتشار فیش‌های حقوقی مدیران بیمه مرکزی ایران، رئیس صندوق توسعه ملی، مدیران بانک رفاه کارگران و مسئولان و مدیران چند سازمان دیگر رخ داد و بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و افکار عمومی در پی داشت. علاوه بر استعفای چند نفر از مدیران صنعت بیمه، بانک‌ها و موسسات اقتصادی دیگر، نام اشخاصی مانند حسین فریدون، برادر رئیس جمهور ایران هم در جریان این جنجال‌ها مطرح شد.

حالا نیز پس از چند سال هنوز هم زمزمه هایی از حقوق های نجومی در دولت به گوش می‌رسد،زمزمه هایی که مردم را متعجب می‌کند؛ مردم می‌گویند مگر می‌شود حقوق یک ماه یک مدیر به اندازه سه سال کارمندش باشد؟

در این مورد به سراغ محمدتقی نقد علی، نماینده مردم خمینی شهر در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی رفتیم تا ضمن مطالبه پیگیری وضعیت این معضل را بررسی کنیم،مشروح این گفت و گو را در ادامه مطالعه کنید.

*مسئله حقوق های نجومی به کجا رسید؟

بنده اخبار دقیق را از لحاظ پیگیری این موضوع در بحث حقوق‌های نجومی ندارم به این دلیل که این مسائل ابتدا در زمان نمایندگی ما نبوده است ، در همان زمان نیز مجلس پیگیری‌هایی را داشته است اما تا این لحظه که بنده با شما صحبت می کنم نتیجه خاصی بدنبال نداشته و بنده نیز در حد رسانه‌ها از این موضوع اطلاع دارم و می‌بایستی برای اطلاع بیشتر به کمیسیون اصل نود و قوه قضاییه مراجعه بشود.

*یک سری فیش حقوقی جدید منتشر شده نظر شما در این مورد چیست؟

اخیرا دوباره بحث حقوق‌های نجومی مطرح شده است که حقوق‌هایی با مبالغ بالای ۴۰ الی ۴۵ میلیون بوده است که در مجموعه شستا اتفاق افتاده است که بنده پس از اطلاع از این موضوع بلافاصله این مسئله را به کمیسیون اصل ۹۰ ارجاع دادم و قرار بر این شد که با جمع آوری مدارک و مستندات پیگیری‌های لازم صورت بپذیرد.
در مورد حقوق‌های نجومی قبلی در مواردی توجیه قانونی آورده شد و در مواردی نیز بطور اجمالی از آن گذر کردند و برخورد دلنشین و اقناع کننده افکار عمومی در این مورد انجام نشد.

*عامل پیدایش چنین معضلی در  جمهوری اسلامی چیست؟

دولت اقای روحانی عمده فکر و تدبیر و جلسه خود را با آنکه آنچنان دولت کاری نبود و همین مقدار کار و اغلب انرژی و توان خود را برای مذاکرات گذاشتند و حتی در آخرین مصاحبه خود به عنوان رئیس جمهور ایران که از صدا و سیما نیز پخش شد هنگامی که مجری از اقای روحانی سوال کردند که مهم ترین مسئله دولت ۱۳ چه خواهد بود ایشان پاسخ دادند که مذاکره مهم‌ترین مسئله خواهد بود و این دقیقا نقطه مقابل صحبت‌های مقام معظم رهبری است که فرمودند بزرگترین دستاورد دولت ۱۲ این بود که متوجه شدید نمی‌توان به غرب اعتماد کرد ولی باز هم ایشان علاقه خود را به مذاکره با غرب نشان می‌دهد در ضمن ایشان حتی این نکته را هم اضافه کرده بودند که اگر میخواهیم فوائد بیشتری از مذاکره داشته باشیم بایستی در همه موارد مذاکره و گفتگو داشته باشیم که این نشان از این است که ایشان مغرضانه و یا جاهلانه این صحبت‌ها را بیان کرده‌اند و اینطور برداشت می‌شود که ایشان پس از ۸ سال نشست و گفتگو با این شیاطین غرب هنوز عبرت لازم را نگرفته‌اند و بدین ترتیب که بیان کردم کمترین میزان وقت و بحث را در تولید گذاشتند و نمونه این موضوع را می‌توان در این دید که بنده در یکسالی که در کمیسیون کشاورزی حضور داشتم یک آمار که بخواهم به شما بدهم این است که ۸۰ درصد نهاده دامی ما وارداتی است و هیچ تلاشی برای بومی سازی این مسئله انجام نشده است. حال آنکه در بحث واردات نیز دولت اقای روحانی در تخصیص ارز قصور زیادی را انجام دادند و ما با این چالش‌های قیمت مرغ  و اضطراب در بازار مواجه شدیم که این نشان می‌دهد حتی در بحث واردات نیز دولت دارای مشکل بود.

در بحث الگوی کشت و آمایش سرزمینی هیچ اقدامی در این دولت انجام نشد حال آنکه طرح آمایش سرزمینی آماده اجرا بود ولی اجرا نشد و در بسیاری از عرصه‌ها ما شاهد آن هستیم که حتی تا روزهای آخر نیز هیچ کاری انجام نشد.

در عرصه نفت نیز این دولت امید خود را به غرب دوخته بود و پس از برجام چند شرکت غربی به ایران آمدند ولی کار خود را نصفه رها کرده و این بحث را نیز توان داخلی می توانست حل کند و به نظر بنده ایشان در بحث تولید نمره خوبی را نمی‌گیرند و البته قضاوت این امر به عهده مردم است.

قاعدتا شایعات در بحث قیمت خود یک بخش است که موجب التهابات روانی و تورم‌های حبابی در بازار است و لذا این نیز ناشی از این است که هر گاه دولت اقای روحانی اعلام کردند که قیمت‌ها ثابت شده و وعده ثبات را دادند در طی زمان ما عکس این موضوع رو دیدیم و مردم به جای اینکه به قول مسئولین اعتماد کنند بیشتر به شایعات اعتماد کردند و این نتیجه حرکات دولت آقای روحانی است که با یک شایعه ناگهان همه چیز به انبارها می‌رود و دپو می‌شود و بازار با این احساس نیز و کمبود ناچارا قیمت را افزایش می‌دهد که نمونه آن را ما در مسئله سیمان شاهد هستیم.

در نطق اقای رئیسی در مراسم تنفیذ ایشان فرمودند که باید اعتماد به مردم بازگردد و این مهم ترین نکته است و مادامی که مردم به مسئولین اعتماد نکنند این اوضاع ادامه پیدا می‌کند.

ما معتقد هستیم که اقای رئیسی فردی صادق در گفتار و عمل هستند و ما می‌توانیم به ایشان در مورد مسائل اعتماد بکنیم البته می‌بایستی به ایشان نیز فرصت داد تا بتوانند برنامه‌هایی را که اماده کرده‌اند پیاده کنند و می‌بایستی در ماه‌های اول کمی صبوری کرد تا نتیجه مورد نظر حاصل بشود.

* خیلی ممنون ،تشکر که در مورد شایعاتی که موجب ایجاد انتظار تورمی نیز شده صحبت کردید.

خواهش می‌کنم

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده + چهار =