صفحه اصلی » تولیدی » فروش قسمت گمشده بازار صنایع دستی/ یک فعال بازار: امید داریم که دولت جدید در این زمینه ورود کند

ادامه مشکلات هنر-صنعت اصفهان

فروش قسمت گمشده بازار صنایع دستی/ یک فعال بازار: امید داریم که دولت جدید در این زمینه ورود کند

سرپرست کارگاه قلمزنی گفت: مشکلات دیگری نیز گریبان صنایع دستی را گرفته است مانند نوسان قیمت مواد اولیه، کمبود نیروی انسانی، نبودن توریست، ناشناخته بودن برخی از این صنایع، مشکلات گمرکی برای منتقل کردن ظروف و غیره که مشکلات جدی هستند.

❖ نویسنده: مجید پوستین دوز | تاریخ انتشار: ۱۵:۴۵ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۸

محمد سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: با افتخار استان اصفهان یکی از بزرگترین مراکز تولید انواع صنایع دستی مختلف در ایران و جهان است و از گذشته تا کنون بعنوان مهد هنر شناخته شده است.

سرپرست کارگاه قلمزنی عنوان کرد: کاشی کاری و گچ بری که هنرمندان اصفهانی از گذشته انجام داده اند مورد توجه تمام دنیا قرار داشته و حتی به دنبال این بودند که این گچ بری و کاشی کاری ها را بیاموزند و خودشان اثر خلق کنند.

این فعال صنایع دستی در میدان امام اصفهان بیان کرد: اصفهان به واسطه گنبد های کاشی کاری شده ای که طرح و نقش آن ها از میناکاری، تذهیب، ختایی و پرداز استفاده شده است به شهر گنبدهای فیروزه ای نیز معروف است.

وی افزود: علاوه بر صنایع دستی که در میدان امام به چشم می خورد مانند قلمزنی، میناکاری، گل و مرغ، پرداز، تذهیب، سفره قلم کاری، خاتم کاری، فیروزه کوبی، گلیم بافی و موارد دیگر هنرهای دیگری شامل پولک دوزی، زنجیره بافی، قالی بافی، سیم کشی و زربافی نیز در اصفهان رواج دارد.

* تمام طرح های صنایع دستی اصفهان از زمان صفویه نشات گرفته است

محمد سلمانی اذعان کرد: تمام طرح های صنایع دستی اصفهان از زمان صفویه نشات گرفته است و از آن زمان تا کنون هنوز استفاده می شود، طرح هایی که در قلمزنی نیز استفاده می شود از دوران صفویه بجا مانده است.

سرپرست کارگاه قلمزنی ادامه داد: هنر قلمزنی را از پدرم آموختم و این شغل دست به دست در خانواده به من رسیده و به قول معروف شغل اجدادی من است و علاقه زیادی به قلمزنی و نقش دادن روی ظروف دارم.

سلمانی با اشاره به اینکه کارگاهی که در آن کار می کنم ارثیه و واقع در بازار چهارسوق مقصود میدان امام است، تصریح کرد: طبیعتا اوضاع اقتصادی که در کشور حاکم است گریبان هنرمندان را نیز گرفته است.

وی افزود: تورم و کرونا تاثیر زیادی روی خرید و فروش فلزات گرانبها و صنایع دستی گذاشته است به حدی که می توان گفت بازار صنایع دستی میدان امام که مهد هنر شناخته می شود فلج شده و حتی هنر میناکاری رو به فراموشی است.

محمد سلمانی اظهار کرد: مشکلات دیگری نیز گریبان صنایع دستی را گرفته است مانند نوسان قیمت مواد اولیه، کمبود نیروی انسانی، نبودن توریست، ناشناخته بودن برخی از این صنایع، مشکلات گمرکی برای منتقل کردن ظروف و غیره که مشکلات جدی هستند.

سرپرست کارگاه قلمزنی عنوان کرد: دولت جدید باید برای وضعیت نابسامان میدان امام، صنایع دستی و هنرمندان فکری اساسی بکنند چرا که وقتی یک کارگاه صنایع دستی تعطیل شود بین ١٠ تا ۵٠ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیکار می شوند.

*مسئولان از این غنائم حفاظت کنند

سلمانی بیان کرد: اصفهان از دیرباز به واسطه رودخانه زاینده‌رود، پل ها و آثار تاریخی و صنایع دستی جاذب توریست و گردشگر از اقصی نقاط جهان بوده است و وظیفه مسئولان بوده که از این غنائم ارزشمند محافظت کند.

وی افزود: متاسفانه مشکلاتی که در این دو سه سال اخیر ایجاد شد بسیاری از افراد شاغل در این رشته را بیکارکرد و بسیاری از کارگاه ها نیز نیمه تعطیل هستند که نیازمند حمایت است.

محمد سلمانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فروش و سود ما جواب هزینه های اولیه را نمی دهد و نمی توان گفت که ما سودی کسب می کنیم و هر چه گذشت نیز این موضوع برجسته تر شد؛ شما برخی روزها در بازار حتی بازدید کننده نیز نمی بینید چه برسد به خریداری بیاید.

* امید داریم که دولت جدید در این زمینه ورود کند

سرپرست کارگاه قلمزنی گفت: ما در حال حاضر امید داریم که دولت جدید در این زمینه ورود کند و برخی از مشکلات در بازار صنایع دستی را مرتفع کند تا شرایط بهتر شود؛ نمایشگاه دوباره برگزار شود تا به معرفی صنایع بیشتر کمک کند.

وی بیان کرد: اگر همین امروز نیز کرونا پایان یابد به نظر می رسد تا ما شاهد حضور گردشگران باشیم مدت قابل توجه ای طول می کشد و این یعنی ادامه وضعیت فعلی که واقعا شرایط سختی را ایجاد کرده است.

این فعال صنایع دستی در میدان امام اصفهان گفت: گرانی مواد اولیه باعث بالا رفتن قیمت صنایع دستی ما شده است از این رو میل خریداران داخلی به آن را کم کرده است که باید در این موضوع نیز راهکاری ایجاد شود و مواد اولیه با قیمت ارزان تری به دست ما برسد.

وی در پایان گفت: امیدوارم در سال پیش رو بازار بهتر شود تا ما نیز بتوانیم به کار خود ادامه دهیم چرا که با ادامه این وضعیت ما نیز باید کارگاه و مغازه خود را تعطیل کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت − دو =

پیشنهاد سردبیر