صفحه اصلی » اجتماعی » مشکلی در تأمین داروی کرونا نداریم/ دارویی به نام اکتمرا قاچاق است/ با داروخانه های متخلف در حوزه انسولین برخورد کردیم

مشکلی در تأمین داروی کرونا نداریم/ دارویی به نام اکتمرا قاچاق است/ با داروخانه های متخلف در حوزه انسولین برخورد کردیم

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در زمینه کرونا هم مشکلی از نظر تأمین رمدیسیور نداریم و فاویپراویر هم به وفور در دسترس است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۷ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۵/۱۹

ابوالفضل اصلانی پیش از ظهر امروز در نشست خبری بیان کرد: برای نخستین بار میزان بستری های استان از ۳ هزار نفر رد شد و سرپایی ها هم به هزار نفر رسیدند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: میزان مرگ و میر ناشی از کرونا نسبت به بستری، در مقایسه با سایر استان ها مناسب تر گزارش می شود که نشان از تلاش خوب کادر درمان و همراهی بخشی از مردم است.

وی در خصوص حوزه دارویی افزود: از سال ۶۸ داروسازی امین به عنوان نخستین کارخانه داروسازی در اصفهان شروع کرد که امروزه این میزان به ۱۸ کارخانه رسیده است.

*۱۰ درصد داروی کشور در اصفهان تولید می شود 

وی با بیان اینکه صفهان در حوزه گیاهان دارویی هم حرف برای گفتن دارد و رتبه اول در سطح کشور را داریم، خاطر نشان کرد: از نظر میزان تولید دارو، بالغ بر ۱۰ درصد داروی تولید داخل را در اصفهان تولید می کنیم و از نظر تعداد قلم، باید گفت بالغ بر هزار قلم شامل برخی داروهای استراتژیک مانند سدیم والپرات که تا سه سال پیش واردات می شد در اصفهان تولید می شود.

*تولید روزانه 12 میلیون ماسک در استان

اصلانی با بیان اینکه حدود ۶۰ شرکت پخش دارو هم در استان به صورت مویرگی دارو را تامین می‌کنند، تصریح کرد: از بهمن ۹۸ که گرفتار کرونا شدیم کل تولید ماسک ما در استان ۶۰ هزار عدد بود که با تلاش همه این میزان به ۱۲ میلیون عدد در روز رسیده است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ابراز کرد: اوایل انقلاب ۴ دانشکده داروسازی با ظرفیت ۲۰۰ دانشجو وجود اشت که امروزه به ۲۲ دانشکده با ظرفیت دو هزار نفر دانشجو در اختیار است.

وی تصریح کرد: در محدوده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۸۲۴ کارخانه و کارگاه فعال در زمینه تولیدات مواد غذایی وجود دارد که روزانه ۱۲۰ پروانه بهداشتی برای صادرات تهیه می شود تا آن محموله غذایی به خارج ارسل شود؛ در این کارخانه و کارگاه ها ۶ هزار نفر به‌طور مستقیم و ۲۴ هزار نفر غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

* به ۵۲ کشور جهان دارو صادر می کنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان داشت: ما به ۵۲ کشور جهان دارو صادر می کنیم اما در زمینه غذا این تعداد بیشتر از زمینه داروست. برای مثال شرکت شیر پگاه سال ۹۸ به روسیه ۱۲۰ میلیارد تومان فرآورده‌های غدایی صادر کرده است.

اصلانی درباره حوزه آرایشی و بهداشتی هم گفت: بازار آرایشی بهداشتی کشور حدود ۳ میلیارد دلار است.

*با داروخانه های متخلف در حوزه انسولین برخورد کردیم

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: برخی مشکلات در زمینه قلم انسولین بود که با سامانه تی-تک برطرف شد که برخی داروخانه ها تخلف داشتند که با آن ها برخورد شد و مشکلات قلم انسولین برطرف شد.

وی بیان کرد: در زمینه تولیدات بهداشتی در ۴ شرکت با ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰ تن در اشکال مختلف مانند ژل و محلول و … فعالیت می شود که نیاز اصفهان حدود ۵۲ تن در روز است و به برخی استان ها هم صادرات داریم.

اصلانی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۱۵ قلم کمبود دارو وجود دارد. در زمینه کمبود سرم در زمینه بیمارستان نمی گذاریم مشکلی پیش بیاید و ما بیمارستان ها تأمین می کنیم.

وی بیان کرد: در اصفهان از ابتدای فروردین تا آخر خرداد یکصد و پنج هزار عدد رمدسیور مصرف شده است. هر ویال قیمت ۷۰۰ هزار تومانی دارد که حدود ۷۰ میلیارد تومانی به وجود آورد.

*مشکلی از نظر تأمین رمدیسیور نداریم 

اصلانی گفت: در زمینه کرونا هم مشکلی از نظر تأمین رمدیسیور نداریم و فاویپراویر هم به وفور در دسترس است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان اعلام کرد: اکتمرا در بازار وجود ندارد و داروی با این نام تجاری قاچاق محسوب می شود.

انتهای پیام/ جمال احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفده − 15 =