صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » یادداشت‌ » تاریخ ارزشمند ایران که در حال گم شدن است

تاریخ ارزشمند ایران که در حال گم شدن است

همان گونه که بیان تاریخ کربلا منجر به ثبت آن در تاریخ شد، خاطره‌ها و مطالب بسیار زیادی در سینه شخصیت‌های مشهور و غیرمشهور عصر معاصر مانند آزادگان و یا پیشگامان انقلاب است که اگر ثبت نشود بخش مهمی از تاریخ کشور را از دست خواهیم داد.

❖ نویسنده: محمد صادق رحمتی | تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ این روزها سالروز اسارت آل الله و خاندان و یاران امام حسین -علیه السّلام- بعد از واقعه عظمای عاشورا است که در تقویم کشور نیز با نام روز تجلیل از اسرا ثبت شده است.

بخش مهمی از آن چه از کربلا به دست ما رسیده است روایتی است که توسط همین افراد نقل شده و یا به رشته تحریر آمده و یا سینه به سینه منتقل شده است که اگر چنین نمی‌شد کربلا و عاشورا نیز در تاریخ گم می‌شد. گوهر ارزشمند روضه همین تاریخ برجای مانده از کربلا است. فرموده‌اند «سرّ نی در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود/ کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» چرا که این بانوی صبور با روایت تاریخ حادثه عاشورا و با روایت فراتاریخی از این مصیبت عظما که همان نمایش دادن جلوه‌های الهی و ماهوی وقایع بود چه در کاخ یزید و چه بعد از آن، عاشورا و پیام آن را برای همیشه زنده نگه داشت و مأموریت حسین بن علی-علیه السّلام- را تکمیل کرد.

تاریخ دارای اهمیت بسیار زیادی است چرا که تجربه وقایع است و همان گونه که در احادیث ائمه از جمله امیرالمؤمنین -علیه السّلام- آمده است آن کسی که تاریخ بخواند می‌تواند وقایع پیش رو را نیز حدس زده و چاره اندیشی کند، وقایعی که شامل موضوعات سیاسی، اجتماعی، مذهبی، اقتصادی و غیره می‌شود. تاریخ هم علم و حکمت است و هم تجربه‌ای گهربار.

هر جامعه کوچک یا بزرگی برای خود تاریخی دارد که می‌تواند برای آیندگان آن جامعه که خواه یک روستا باشد و خواه یک شهر، مهم است اما آن تاریخی که جنبه فراجغرافیایی داشته و یا به عبارت دیگر ارزش و اهمیت ملی و فراملی دارد، تاریخ اتفاقاتی است که در مراکز سیاسی، اقتصادی، ادبی، هنری و سایر عرصه‌های این چنینی و در اطراف خواص رخ داده است.

امروز مجموعه‌های تاریخی نفیسی از این مسائل در دسترس ما است اما زمانی که نگاه می‌کنیم به مجموعه اتفاقاتی که در یک کشور ظرف یک مدت مثلا 10 ساله رخ می‌دهد و مقایسه می‌کنیم با آن چه از تاریخ یک برهه 10 ساله از گذشته به دست ما رسیده، این نتیجه را می‌گیریم که به تفصیل به ثبت تاریخ پرداخته نشده است و آن چه درخور وقایع آن 10 سال بوده است، ذکر نشده است.

غرض از این مطلب این است که به عنوان مثال اگر قرار است تاریخ انقلاب اسلامی ظرف 43  سال طی شده، مورد بررسی قرار بگیرد باید ریز و درشت انتخاب ریاست جمهور ها ذکر شود، فتنه گری‌های داخلی و خارجی بیان شود، کارشکنی‌های انجام شده در کشور ذکر شود، انواع تحریم‌هایی که در مرحله‌های متعدد توسط دشمنان اعمال شد بیان شود، عوامل دور کردن مردم از انقلاب همچون ایجاد تورم با تفکرات تکنوکراتی برخی مسئولان و لیبرال مسلکی برخی دیگر بیان شود و خلاصه همه عواملی که انقلاب را به جلو برد و یا از جلو رفتن انقلاب جلوگیری کرد با ادله و مدارک بیان و ثبت شود.

کوتاهی پیشینیان در ثبت تاریخ تفصیلی خود را می‌توانیم بگذاریم به پای کمبود امکانات و نبود رسانه و ارتباطات. خیلی تأسف برانگیز است که در کتب تاریخی ما به مهمترین وقایع کشور در همین 100-150 سال پیش مانند قحطی بزرگ که منجر به کشته شدن نیمی از جمعیت کشور شد خیلی پرداخته نشده است در حالی که کتب برجای مانده از خاطرات سفرای کشورهای خارجی در آن برهه زمانی به تفصیل مطالبی را بیان می‌کنند که به حقیقت حیرت انگیز است.

امروز دیگر عذری برای ثبت نکردن تاریخ جامعه پذیرفته نیست. باید آیندگان بدانند مثلا چه بر سر ایران آمد و به عنوان مثال لیبرال‌]ا همین انقلاب اسلامی را به جایگاهی رساندند که در مناظرات کسب مهمترین کرسی اجرایی کشور یعنی ریاست جمهوری نامزدها علنا در مقابل چشم ده ها میلیون نفر به یکدیگر تهمت دروغ بستند. امروز ابزارهای مختلف و آسان همچون رایانه و اینترنت و فضای مجازی و غیره برای ثبت تاریخ موجود است و باید تاریخ به تفصیل ثبت شود.

قسم دیگر ثبت تاریخ، آن تاریخ شفاهی است که عناصر اصلی آن افرادی هستند که روز به روز از مدت زندگی ایشان کاسته می‌شود و یکی یکی از جمع جامعه می‌روند و سینه‌ای از تاریخ را با خود می‌برند. امروز وقتی می‌خواهیم برهه‌های مختلف تاریخی کشور در زمان معاصر را مثلا در مورد واقعه پنجم رمضان اصفهان بررسی کنیم با پرس و جو به افرادی برمی‌خوریم که رشادت‌ها در این وقایع داشتند و حتی گاه شخصیت محوری بوده‌اند اما بیان می‌کنند تاکنون خاطره خود را که همان تاریخ عبرت ساز برای آیندگان است هیچ کجا بیان نکرده‌اند.

آزادگان کشور بخشی از این افراد هستند که هر یک خاطره و مطالبی در مورد دوران جنگ، به اسارت گرفته شدن، زندگی در اسارت و بعد از اسارت خود دارند که هر چند برخی از این مطالب به رشته تحریر درآمده و از قضا با استقبال خود مردم از کتب‌های منتشر شده از این خاطره‌ها روبرو شده است اما بخش زیادی از این مطالب و خاطره‌ها هیچ گاه بازگو و ثبت نشده است.

همین طور است تاریخی که در سینه پدران و مادران شهدای دفاع مقدس است که دیگر تعداد کمی از ایشان امروز در شهرها و روستاهای مختلف ما در قید حیات هستند. این تاریخ که بخش زیادی از آن هم نزد ایثارگران و جانبازان است، روش عزت مند شدن شهدا، راه و سیره پیمون ره صد ساله در یک شب و مسیر به سعادت رسیدن است که نمود واقعی شجاعت و رشادت و ایثارگری را در خود دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 2 =