صفحه اصلی » اجتماعی » 26 درصد جمعیت اصفهان یک دز واکسن دریافت کردند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

26 درصد جمعیت اصفهان یک دز واکسن دریافت کردند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تا ٢٢ مرداد ما ٢۶ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه را یک نوبت واکسن زدیم و حدود ١١ درصد دو نوبت واکسن دریافت کردند که به نسبت کشوری این عدد به نسبت خوب است ولی نسبت به عدد هدف فاصله زیادی داریم و برای کنترل باید 70 درصد جمعیت را دو نوبت واکسن زده باشیم.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱

به گزارش صاحب نیوز طاهره چنگیز پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد کرونا اصفهان و سازماندهی طرح شهید سلیمانی اظهار کرد: شهرستان های کاشان و آران و بیدگل تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان و دیگر شهرستان ها تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستند که تقریبا جمعیتی حدود ۴ و نیم میلیون نفر را پوشش می دهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: وضعیت کرونا تا دیروز صبح به این صورت بود که در ٢۴ ساعت پنج هزار نمونه گیری داشتیم که دو هزار و ١٠٠ مورد از آن مثبت بود و ۶١١ نفر نیز در ٢۴ ساعت گذشته بستری شدند.

چنگیز بیان کرد: ترخیصی ها کمتر از ۴٧٢ مورد بودند سه هزار و ۵۴٣ مورد تعداد کل بستری ها هستند اگر این تعداد بستری را مقابل تخت های بستری استان بگذاریم که هفت هزار تخت بستری است بیانگر این است که ما تمام ظرفیتمان را اختصاص داده ایم.

وی افزود: از هفت هزار مورد تخت بستری ۵۴٠ مورد نیز تخت های دیالیز است و تعدادی تخت که مربوط به زایشگاه و نوزادان است نیز برای بستری استفاده شده است که در این دوره بستری های icu نسبت به دوره های قبلی خوشبختانه مقداری کمتر است هر چند هنوز تعداد بیماران بدحال در icu زیاد است.

وی افزود: بیمارستان الزهرا به تنهایی ٨٠ نفر صف انتظار icu دارد که علی رغم گسترش icuها اتفاق افتاده است متاسفانه تعداد فوت شده رو به افزایش است تعداد فوت شدگان استان اعم از قطعی و مشکوک هر ٢۴ ساعت اعلام می کنیم موارد قطعی کسانی هستند که تست pcr آنها مثبت بوده است.

طاهره چنگیز اذعان کرد: از ابتدای اپیدمی تا الان نزدیک به یک میلیون تست pcr انجام شده است که از این تعداد ٣۴٢ هزار که حدود  ٣۶ درصد از تست ها مثبت بوده است متاسفانه تعداد فوتی ها پنج هزار و ۵۵۵ مورد بوده است که این آمار تا دو روز پیش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: هنگامی که میزان رعایت پروتکل های بهداشتی افت پیدا می کند آمار ابتلا افزایش پیدا می کندف ارتباط رعایت پروتکل ها و ابتلا در طول دوره اپیدمی ثابت شده است.

چنگیز خاطر نشان کرد: تا ٢٢ مرداد ما ٢۶ درصد جمعیت تحت پوشش دانشگاه را یک نوبت واکسن زدیم و حدود ١١ درصد دو نوبت واکسن دریافت کردند که به نسبت کشوری این عدد به نسبت خوب است ولی نسبت به عدد هدف فاصله زیادی داریم و برای کنترل باید 70 درصد جمعیت را دو نوبت واکسن زده باشیم.

وی افزود: از نظر گروه های سنی ما به شدت پایبند به دستورالعمل کشوری واکسیناسیون هستیم و همین موضوع فشار زیادی را به دانشگاه می آورد و گروه های خارج از سند را ما به هیچ عنوان نمی پذیریم.

چنگیز بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت روزی ۵٠ هزار دوز واکسن را داریم و  در صورتی که واکسن موجود باشد حتی تا روزی ١٠٠ هزار دز نیز می توانیم در همین  پایگاه ها واکسن بزنیم که سپاه، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد و غیره در این زمینه کمک کردند.

وی افزود: میانگین سنی بیماران مبتلا به کرونا از اسفند ٩٨ تا کنون از ۵٨ سال به زیر ۴٢ سال رسیده است و به طور واضح بستری واکسینه شده سالمند در بیمارستان ها کاهش پیدا کرده است.

طاهره چنگیز تصریح کرد: بستری و مرگ و میر گروه سالمندان کاهش چشمگیر داشته و قابل مشاهده است اگر سالمندان واکسن نشده بودند علاوه بر جوانانی که در بیمارستان ها بستری هستند سالمندان نیز درگیر می شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: طرح شهید سلیمانی با قدرت بیشتر باید تقویت، اجرا و روی آن سرمایه گذاری شود، شرایط روانی جامعه مهم است همچنین ایجاد یکپارچگی در جامعه نیاز است زیرا احتمالا ویروس لاندا در راه است و این موضوع ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد