صفحه اصلی » اقتصادی » هویج گران تر از موز و آب هویج گران تر از چلوکباب!

هویج گران تر از موز و آب هویج گران تر از چلوکباب!

در روزهای اخیر قیمت هویج در هر کیلیوگرم از قیمت موز که از میوه های لاکچری به حساب می آید عبور کرد و قیمت یک لیتر آب هویج از قیمت یک دست چلوکباب نیز بیشتر شد تا مایه طنز کاربران در شبکه های اجتماعی باشد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۰ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ در بازار میوه و تره بار گاهی با بهم خوردن عرضه و تقاضا یکی از اقلام با افزایش قیمت نامتعارف روبه رو می شود که در یک ماه اخیر هویج یکی از اقلامی بود که هر روز رکوردهای قیمتی خود را جاه جا کرد.

علی مهرکش نایب رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اصفهان درباره افزایش قیمت هویج در بازار، گفت: در سال‌های گذشته در این برهه از زمان، هویج مورد نیاز کشور از یکی از مناطق شیراز وارد بازار می‌شد که حدود یک ماه پیش این منطقه درگیر سیل شد.

وی افزود: اگرچه این سیل موجب آبیاری درختان پرتقال شد و برای این محصول خوب بود، اما بیش از ۷۰ درصد هویج موجود در آن منطقه از بین رفت، از سوی دیگر هنوز هویج منطقه اصفهان قابل برداشت برای عرضه به بازار نیست.

مهرکش با اشاره به راهکار حل مشکل هویج در بازار، گفت: برخی دلالان هویج را پای حوض خریداری کرده و به عراق و افغانستان قاچاق می‌کنند که باید با آن‌ها برخورد شود.

وی البته تاکید کرد: در حال حاضر مصرف هویج به دلیل شیوع و گسترش کرونا در بین مردم افزایش یافته است که به دلیل شرایط موجود تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود ندارد.

وی پیش بینی کرد: با کاهش دمای هوا از ۱۰ شهریور بحران بازار هویج اندکی رو به بهبود و قیمت آن کاهش یابد.

در بازار چند دلیل برای گرانی هویج ذکر می شود که یکی از آن ها توجه خرید برای ابگیری با توجه به بیماری کرونا و واکسن های این بیماری است که هم بیماران و هم کسانی که واکسن زدند برای خوردن آب میوه طبیعی از هویج استفاده می کنند و باعث شده است تقاضا به شدت در این میوه زیاد شود از طرفی انتشار مطالبی از مفید بودن هویج در درمان بیماری کرونا که البته تایید نیز نشده باز هم موجب افزایش تقاضا آن شده است.

از طرفی کمبود عرضه در این فصل و در کنار آن افزایش مصرف فصلی نیز از عوامل دیگر تاثیر گذار است؛ اما در روزهای اتی عرضه این محصول لفزلیش پیدا خواهد کرد و از طرفی میوه ای چون سیب نیز برای آبگیری نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت اما در کنار آن شروع فعالیت ترشی سازهای فصلی نیز تقاضا جدید برای هویج است.

البته صادرات مجاز و ی غیر مجاز نیز از دلایل دیگر این گرانی یاد می شود؛ به نظر می رسد ما در زمینه محصولات کشاورزی یک مشکل اساسی در ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا داریم که هر از گاهی در یکی از میوه ها و اقلام نمود می کند و باید راهکاری اساسی برای آن در نظر گرفت.

در روزهای اخیر قیمت هویج در هر کیلیوگرم از قیمت موز که از میوه های لاکچری به حساب می آید عبور کرد و قیمت یک لیتر آب هویج از قیمت یک دست چلوکباب نیز بیشتر شد تا مایه طنز کاربران در شبکه های اجتماعی باشد.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. tehrani گفته :

    چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. سوال اینه که میشه به همه اطلاعاتی که توی نت پیدا میشه اعتماد کرد؟ بهرحال بعضی چیزا مثل سلامت، موضوعات مهمیه..

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد