صفحه اصلی » اجتماعی » مبارزه با عوامل بیماری سالک در اصفهان/ عملیات کنترل بیماری سالک از ابتلای نیمی از افراد جلوگیری می کند

مبارزه با عوامل بیماری سالک در اصفهان/ عملیات کنترل بیماری سالک از ابتلای نیمی از افراد جلوگیری می کند

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان گفت: مرحله چهارم عملیات صحرایی مبارزه با مخازن بیماری سالک در استان اصفهان به همکاری مرکز بهداشت استان اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی آغاز شده است، اما انجام این عملیات ها فقط از ابتلای نیمی از افراد به بیماری سالک جلوگیری می‌کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ سالک بیماری مزمن پوستی از گروه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که از طریق گزش پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود، این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیر مشاهده می‌شود که ناقل آن حشره بسیار کوچکی به نام پشه خاکی است که روزها در پناهگاه‌های تاریک و گرم و مرطوب مانند شکاف‌های دیوار، زیرزمین منازل، پشت اشیا ثابت و اطراف توده‌های زباله، کودهای حیوانی، اماکن متروکه، لانه جوندگان و غارها زندگی می‌کند.

عامل بیماری سالک انگلی تک یاخته به نام لیشمانیا است که در زخم‌های پوستی ناشی از این بیماری در انسان، انواع موش و سگ وجود دارد که تحت عنوان مخزن از آنها یاد می‌شود، مخزن بیماری در نوع شهری انسان و سگ است که ناقل انگل سالک می‌شود و مخزن در نوع روستایی جوندگان به ویژه موش‌های صحرایی هستند.

در استان اصفهان، شهرستان‌های کاشان، آران و بیدگل، برخوار، شاهین شهر و میمه، اصفهان، سگزی، جلگه، ورزنه، بادرود، نطنز، اردستان به عنوان مناطق درگیر با این بیماری شناخته شده و در سیزده سال گذشته با اقدامات پیشگیرانه روند کاهش مبتلایان گزارش شده است.

در سال جاری مرکز بهداشت استان اصفهان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی از ۳۱ مرداد ماه مرحله چهارم عملیات کنترل سالک استان را آغاز کرده است، همچنین اقدامات پیشگیرانه و کنترلی اعم از آموزش چهره به چهره در خانه‌های بهداشت، حفاظت فردی، در اختیار قراردادن مواد دفع حشرات به ساکنان را در نوبت نخست انجام داده است.

*مبارزه با ناقل بیماری سالک برای کاهش شیوع بیماری

جواد رمضانپور در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در خصوص مرحله چهارم عملیات صحرایی مبارزه با مخازن بیماری سالک استان اظهار کرد: یکی از راهکارهای مبارزه با بیماری سالک، مبارزه با ناقل بیماری است، ناقل بیماری می‌تواند داخل اماکن مسکونی، اماکن حیوانی یا در فضا های باز و متروکه و بیابانی باشد، همچنین مواردی از جمله زباله ها، نخاله ها، کود های حیوانی می‌توانند منشا شیوع سالک باشند.

کارشناس مسئول برنامه کنترل سالک دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان افزود: در همین راستا دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یکی از راه های مبارزه با سالک را مبارزه با ناقل این بیماری دانسته تا از طریق انجام عملیات مه پاشی و سم‌پاشی از شیوع بیماری سالک جلوگیری کند، عملیات سم‌پاشی بیشتر در محیط های داخلی از جمله داخل خانه ها، حیاط خانه ها ،طویله و محال های دامداری نزدیک و مجاور منازل انسانی انجام می‌شود، و عملیات مه پاشی بیشتر در خرابه ها و متروکه ها و روی دفاع‌های زباله‌ها و نخاله‌های ها و کودهای حیوانی که در بیابان ها و مجاور خانه های مسکونی که تا شعاع ۱۰۰۰ متر دپو و رها شده‌اند انجام می گیرد.

وی ابراز داشت: از سی و یکم مردادماه مرحله چهارم عملیات کنترل سالک استان اصفهان توسط دانشگاه علوم پزشکی آغاز شده است و اکنون در مرحله مبارزه با مخازن این بیماری هستیم اما در کنارش عملیات مبارزه با ناقل ها که مربوط به عملیات سم‌پاشی می‌باشد انجام می‌شود، همچنین عملیات جونده کشی از چند روز آینده شروع می شود که ممکن است تا پایان شهریور ماه به طول بیانجامد .

رمضانپور عنوان کرد: اکنون در مبارزه مرحله چهارم به سراغ شهرهایی که در شهرستان اصفهان درگیر هستند رفته‌ایم و اکنون عملیات چهارم در بخش های جلگه، بام رود، کوهپایه، بخش مرکزی و جرقویه اولیا و جرقویه سفلی، شهرستان اردستان، شهرستان نطنز و برخوار ، در حال انجام است.

وی ادامه داد: همچنین شهرستان های شاهین شهر و میمه جز مناطق سم پاشی محسوب می‌شدند اما امسال به دلیل اینکه محدودیت داشتند لانه های فعال کمی و مخزن های کمی در این مکان ها وجود داشت، فقط در حد آموزش به آنها برنامه ارائه ارائه کردیم.

*عملیات کنترل بیماری سالک از ابتلای نیمی از افراد جلوگیری می کند

رضا فدایی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در سال جاری و کنترلی برای سالک اظهار کرد: به مدت سیزده سال است که برای کمیسیون مخزن و ناقل بیماری سالک در نیمه اول سال عملیات های پیشگیری انجام می‌دهیم، که در هر سال چهار مرحله عملیات به فواصل یک‌ماه انجام می شود، این کارها برای کوبیدن مخزن بیماری که موش است و مبارزه با پشه ناقل انجام می‌شود، مرحله چهارم ‏از ۳۱ مرداد ماه امسال آغاز شد و اکنون در حال اجرا است تا از ابتلای مردم به این بیماری پیشگیری شود.

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان افزود: این عملیات به شکل طعمه گذاری و لانه کوبی در لانه موش ها و سم پاشی برای مقابله با پشه ها انجام می‌شود.

وی در رابطه با اثرگذاری این اقدامات، ابراز داشت: چنانچه عوامل زیست محیطی با ما همکاری داشتند، اثرات خیلی خوبی شاهد هستیم، اما به دلیل توسعه مناطق مسکونی به سمت طاغزار ها، متاسفانه بخش زیادی از عملیات خنثی می‌شود، اما از ابتلای نیمی از افراد به بیماری سالک در آن مناطق هم جلوگیری می شود، این کار از نظر خصوصیات زیستی حیوانات باید در نیمه اول سال انجام شود که امسال در چهار مرحله انجام شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد