صفحه اصلی » اجتماعی » طرح شهید سلیمانی خدمتی برای مقابله با پیک جدید کرونا در سه فاز/ سپاه بار دیگر به میدان مبارزه با کرونا آمد

طرح شهید سلیمانی خدمتی برای مقابله با پیک جدید کرونا در سه فاز/ سپاه بار دیگر به میدان مبارزه با کرونا آمد

طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کلید خورد یکی از بازو های موثر ستاد مبارزه با کرونا در سطح ملی بوده که در کنترل دو پیک قبلی کرونا موثر واقع شده که در پیک پنجم نیز کار خود را آغاز کرده است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۹ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ از پدیدار شدن ویروس جدیدی به نام کرونا با قدرت انتشار بالا در ایران شده حدود یک و نیم سال می‌گذرد، زمان کوتاهی که با پنج پیک کرونا بیش از ۱۰۰هزار عزیز از هموطنان ما را به مسلخ مرگ کشاند، ویروسی که هربار یک چهره متفاوت از خودش نشان می‌دهد و جهان مدرن تا امروز نتوانسته برای درمان کامل آن کاری کند.

مبارزان خط مقدم جهاد با کرونا اما این روزها با تمام توان درحال مقابله با این ویروس منحوس هستند، مبارزانی که با کف دست گرفتن جان خود برای حفظ جان مردم همتی مضاعف گماشته و از هیچ تلاشی برای مبارزه دریغ نمی‌کنند و سپاه پاسداران هم همانند دیگر عرصه هایی که همواره در کنار مردم بوده و ظرفیت های خود را برای حل مشکلات مردم و انقلاب پای کار آورد؛ در این مسیر هم پای کار آمد.

طرح سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کلید خورد یکی از بازو های موثر ستاد مبارزه با کرونا در سطح ملی بوده که در کنترل دو پیک قبلی کرونا موثر واقع شده و در پیک پنجم نیز از این هفته کار خود را آغاز کرده است.

این طرح که تا آخر ماه صفر ادامه خواهد داشت سه فاز و سطح مداخله دارد؛ مرحله اول، فاز مراقبت است که طبق تفاهم با وزارت بهداشت، قرار است در سطح تهران بزرگ، پایگاه‌‌های سلامت، مراکز جامع و مراکز منتخب، در اختیار این طرح قرار بگیرند

در فاز مراقبت، نیروی انسانی شامل مراقبین سلامت، پرستاران و پزشکان است؛ هر تیم، 15نفره و شامل یک پزشک عمومی، چهار پرستار و 10 مراقب سلامت است. مراقبین سلامت که 10 نفر هستند به درب منازل مراجعه و پکیج بهداشتی و بروشور اطلاع‌‌رسانی پیشگیری از کرونا به خانوارها ارائه می‌‌کنند؛ اگر در خانواده‌‌ای فردی مبتلا به کرونا بود یا مشکلی وجود داشت اسامی این خانواده‌‌ها را یادداشت می‌‌کنند و برای اعزام پزشک یا پرستار اقدام می‌‌شود.

80 درصد این طرح به‌صورت تلفنی یا دوراپزشکی است و 20 درصد، مراجعه فنی و تخصصی دارد؛ پزشکان و پرستاران در پایگاه‌‌های سلامت حضور دارند اما بعد از نیازسنجی که توسط مراقبان سلامت انجام می‌‌شود، این پزشکان و پرستاران به محل‌‌های مورد نیاز اعزام می‌‌شوند.

فاز بعدی، مرحله حمایتی است؛ در این سطح به‌منظور جلوگیری از تردد بیماران کرونایی، برای تأمین معیشت، ارسال بسته‌‌های حمایتی و پکیج‌‌های بهداشتی صورت می‌‌گیرد؛ همچنین پایگاه‌‌های نواحی مقاومت بسیج به‌صورت محله‌‌محور تقبل کرده‌‌اند که اگر خانواده‌‌ای نیاز به خرید دارد و افراد خانواده، سن بالایی دارند و نباید برای خرید از خانه خارج شوند، پایگاه‌‌های بسیج این خرید را برای آن‌‌ها انجام ‌‌دهند.

فاز سوم، مرحله نظارت است؛ در این مرحله تیم‌‌های بسیجی در نواحی مقاومت بسیج رصد می‌‌کنند که آیا اقداماتی که باید در حوزه پیشگیری از بیماری کرونا انجام شود، به‌خوبی صورت می‌‌پذیرد یا خیر؛ در همین راستا چک‌‌لیست‌‌هایی آماده شده و از خانواده‌‌ها سؤال پرسیده می‌‌شود که آیا اطلاع‌‌رسانی، مراقبت و حمایت انجام شده است یا خیر؛ پس از نظارت، میزان موفقیت عملیات سنجیده می‌‌شود و بر اساس آن، برای بازبینی عملیات دستورات لازم داده می‌‌شود.

پرستاران داده‌‌های جمع‌‌آوری‌شده را به اطلاعات معناداری برای پزشکان تبدیل می‌‌کنند و بر اساس آن، پزشک تشخیص می‌‌دهد که چه مداخله مؤثری را در این حوزه انجام دهد.

تمرکز سپاه پاسداران در طرح شهید سلیمانی بر بحث پیشگیری از کروناست؛ در این طرح بیشترین اطلاع‌‌رسانی در زمینه پیشگیری از کرونا صورت می‌‌گیرد و عنوان طرح نیز ردیابی و رهگیری بیمارانی است که به کرونا مبتلا شده‌‌‌‌اند.

امید است با همدلی و همراهی مردم و مسئولان بتوانیم شر پیک پنجم کرونا را نیز پشت سر بگذاریم و شاهد سلامت و تندرستی تمام هموطنان عزیز باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد