صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » هیچ‌گونه تخریبی در بازار تاریخی نائین رخ نداده است

هیچ‌گونه تخریبی در بازار تاریخی نائین رخ نداده است

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نائین از عدم بروز هرگونه تخریب و آسیب جدی به بازار تاریخی این شهر خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود مدنیان با بیان ایکه هیچ‌گونه تخریبی در بازار تاریخی نائین رخ نداده است، گفت: متاسفانه در روزهای گذشته تصاویری در فضای مجازی با موضوع تخریب گسترده و جدی در بازار تاریخی این شهر منتشر شده است که واقعیت نداشته و موجب نگرانی دوستداران میراث‌فرهنگی در شهرستان شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نائین ادامه داد: با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده، نزدیک به بیش از 15 سال است که عملیات احیاء و مرمت این بازار تاریخی در دستور کار اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان قرار دارد.

وی افزود: پس از مرمت این بازار تاریخی، عملیات حفاظت از این بازار تاریخی مرمت شده به‌صورت روزانه توسط یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان انجام می‌شود که این امر باعث شده در صورت مشاهده کوچکترین آسیب به این اثر تاریخی، فورا مرمت‌گران اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان وارد عمل شده و عملیات مرمت اضطراری را انجام خواهند داد.

مدنیان تصریح کرد: از مهم‌ترین مراحل عملیات مرمت و احیاء این بازار تاریخی که بیش از شش دهه متروکه بوده است، می‌توان به مواردی از قبیل سبک‌سازی و ایزوله و آجر فرش تمامی بام راسته بازار، استحکام بخشی و مقاوم‌سازی بخش‌های مختلف، نماسازی تمامی بدنه‌های داخلی، سنگ‌فرش کردن بیش از نیمی از بازار، مرمت و احیاء بیش از 30 مغازه بازار که متروکه بوده، مرمت سردر کاروانسرا و بارانداز بازار، مرمت مساجد تاریخی مجاور بازار و همچنین تشویق و حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی به‌منظور فعالیت در مغازه‌های احیاء شده بازار اشاره کرد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نائین تاکید کرد: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده در سطح شهرستان، هرگونه ساخت و ساز در بافت تاریخی و همچنین بافت پیرامون بازار منوط به‌صدور مجوز از شورای فنی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان بوده و این اداره با هرگونه تغییر و ساخت و ساز غیرمجاز در بافت تاریخی و حریم بازار تاریخی نائین به شدت برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد