صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » جوسازی نزدیکان دولت سابق برای فرار از واقعیت گاندو/ چرا سفیر انگلیس برای گاندو توییت زد؟

جوسازی نزدیکان دولت سابق برای فرار از واقعیت گاندو/ چرا سفیر انگلیس برای گاندو توییت زد؟

یک کارشناس مسائل سیاسی پیرامون سریال گاندو گفت: این جوسازی‌ها برای فرار از حقیقت است و فیلم گاندو متناسب با واقعیت رخ داده است و متاسفانه افرادی آمده‌اند و در لباس برادر رئیس جمهور یا لباس‌های دیگر که در این‌جا اسامی دیگری از آن‌ها برده می‌شود و به کشور خیانت کردند

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۶ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ قسمت دوم سریال گاندو که با تاخیر درحال پخش است از حقایق مهمی رونمایی کرده که به مذاق برخی ها خوش نیامده است، عموما افرادی که در پی تخریب این سریال هستند استدلال های سیاسی برای این فیلم مطرح می‌کنند ولی کسی درمورد اساس داستان فیلم اظهار نظر نکرده است.

به سراغ محمود معلمی،فعال سیاسی و کارشناس فرهنگی رفتیم تا درمورد زوایای این سریال گفت‌وگو کنیم.

متن کامل این گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید:

*صاحب نیوز:نظر شما درمورد سریال گاندو۲ چیست؟

معلمی: روشنگری و بصیرت افزایی برای جامعه صرفا برای سخنرانی و نوشتن کتاب نیست و گاهی باید از راه هنر استفاده کرد تا جامعه را متوجه اتفاقات پیرامون کرد و یکی از راه‌ها همین است که واقعیات درون جامعه را به شکل فیلم و سریال به مردم نشان داده شود و یکی از این سریال‌ها سریال گاندو است. سریال گاندو ساخت آن و آنچه ما از آن برداشت کردیم و اطلاعاتی هم که ما داریم دقیقا متناسب با واقعیاتی بود که در جامعه در این ۸ سال دولت گذشته رخ داده است. یعنی ما اگر از اول انقلاب تا به حال را مورد بررسی قرار بدهیم بیشترین ضربه از جاسوسی و نفوذ را ما در این دولت گذشته دریافت کردیم، کما اینکه رهبر اتقلاب سخنرانی‌هایی را در گذشته داشتند که نفوذ از دو راه صورت می‌پذیرد یکی از راه‌ها نفوذ فیزیکی است و افراد برای دشمن سرباز شده و برای دشمن اطلاعات می‌برند.

*داستان این سریال تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟

هنگامی‌که اقای جیسون رضائیان آزاد شد و به آمریکا رفت، آن‌جا به رئیس جمهور آمریکا گفت آنقدر به رئیس جمهور ایران نزدیک شده بودم که حتی مزه آدامس او را می دانستم و این نشان می‌دهد که همچین مسائلی بوده است.

ما در مسائل هسته‌ای آن طور که اطلاع دارم تا ۴ جاسوس مانند دری اصفهانی و امثالهم داشتیم و این بخشی از این مسائل را در فیلم گاندو نشان می‌دهد و اگر بخواهد همه واقعیات را نشان بدهد بیش از این‌ها کار می طلبد و این جوسازی‌ها برای فرار از حقیقت است و فیلم گاندو متناسب با واقعیت رخ داده است و متاسفانه افرادی آمده‌اند و در لباس برادر رئیس جمهور یا لباس‌های دیگر که در این‌جا اسامی دیگری از آن‌ها برده می‌شود و به کشور خیانت کردند.

بنده معتقد هستم این سریال گاندو یک واقعیتی است که رخ داده و در قالب سریال به مردم روشنگری می‌کند که این اتفاقات افتاده است ، این برداشت و اطلاعات ما است.

*به نظر شما دلیل هجمه‌ها علیه این فیلم چیست؟

این هجمه‌ها طبیعی است از صدر تاریخ نیز همین گونه بوده که معمولا افرادی می‌خواستند  مردم واقعیات را متوجه نشوند یا وارونه متوجه بشوند ولی ترفند آن‌ها به نتیجه نخواهد رسید.
مسئله فیلم گاندو را خود رسانه ملی و خود کسانی‌که این فیلم را تولید کردند ‌می‌گویند که هر کس تردید داشت می‌توانند اسناد را به او نشان بدهند در صورتی‌ که دستگاه‌های امنیتی این اجازه را بدهند.

*نظر شما درمورد توئیت امروز سفیر جدید انگلیس درمورد این سریال که گفته:از دیدن گاندو۲ لذت می‌برد چیست؟

باید دید از چه زاویه‌ای به این مسئله نگاه کرده است و هدف او چگونه بوده است،آیا از این دید بوده است که دستگاه‌های امنیتی مشرف بوده و هستند و یا طعنه‌ای به هنرمندان ایران بزند، بنده فکر بکنم خود ایشان نیز متوجه می‌شوند که واقعیات این‌گونه به نمایش گذاشته می‌شود که واقعا جای لذت دارد، این نشان از اشراف دستگاه‌های اطلاعاتی ما است.

*با دیدن این سریال اولین سوالی که به ذهن مردم می‌آید این است که اگر این قضایا وجود دارد چرا با این افراد که حتی رئیس جمهور سابق هم جزء آن‌هاست برخورد به جا نمی‌شود و مجازاتی برای آن‌ها نیست؟

در این موارد جاسوسی و نفوذ مردم نباید توقع داشته باشند که همان ابتدا برخورد بشود، باید ماموران به دنبال سرنخ قضایا بروند، نکته دیگر آن است که بعضی از این افراد وابسته به مسئولانی هستند که امور را در دست دارند و اگر آن موقع اقدام بشود ممکن است واکنش‌های منفی در جامعه به دنبال داشته باشد، ما داشتیم که رئیس جمهور قبلی ما تهدید نیز کرده بود دستگاه‌های امنیتی را که اگر کاری انجام بدهید من نیز فلان کار را انجام می‌دهم ، به دلیل حفظ آرامش جامعه دستگیری صورت نمیگرد و نمی‌توان همان موقع برخورد کرد و در مسائل اطلاعاتی بدین گونه است که پیگیری انجام می‌شود تا به حصول نتیجه برسد و یقین حاصل بشود سپس اقدام می‌شود.به این دلایل زمان بر خواهد بود و حتی در مورد این سریال گاندو نیز صداوسیما با تهدید رئیس جمهور سابق روبرو و پخش این سریال قطع شده بود چرا که ایشان تهدید کرده بود و در بودجه رسانه ملی هم تاثیر گذار بود.

در حال حاضر حسین فریدون با وثیقه آزاد است و پیگیری شده بود و بعد از دستگیری ایشان با وثیقه آزاد شده است و اقای دری اصفهانی همان موقع دستگیر شد و یکی دو مورد نیز حتی فرار کردند برای مثال اقای کاوه مدنی هنگامیکه دوستش در زندان خودکشی کرد فرار کرد و این دستگیری ‌ها بستگی به زمان و شرایط دارد و عده‌ای ممکن است وابستگی به افراد داشته باشند و آسیب ایجاد بشود و اجازه می‌دهند زمان بگذرد.

*به نظر شما خاطیان مجازات خواهند شد؟

این مجازات اتفاق می‌افتد، در صورتیکه مجلس شورای اسلامی یا دستگاه‌هایی مثل بازرسی کل کشور این را مستند به قوه قضاییه ارایه بدهد؛ اگر مجلس شورای اسلامی دید که برای کشور اتفاق نیفتد برخورد صورت می‌گیرد اما تصور بنده این است که تا آن مسئول ارشد می‌رود ولی برخورد با آن مسئول ارشد صورت نمی‌پذیرد و بنا به ملاحظاتی است که در کشور وجود دارد.

*سوال دیگری که برای مردم پیش آمده این است که این قضا آیا در ناکام بودن برجام موثر بوده است؟

متنی که برای برجام تهیه شد کارشناسانی مانند فواد ایزدی و بعضی دیگر همان موقع متوجه بودند که این به ضرر کشور است اما اخباری داشتیم که آقای حسین فریدون به عنوان نماینده رئیس جمهور شرکت می‌کرد و اجازه نمی‌داد اقای ظریف و اقای عراقچی حتی آنجایی که باید نیز صحبتی بکنند و مانع تصمیم درست می‌شد و این مسئله صحت دارد و این اقدامات درحالی است که ایشان فرستاده شده بود که خطوط شورای امنیت ملی کشور حفظ بشود و بارها این مسئله از طرف اقای ظریف گفته شده است و ای کاش نمایندگان آن دوره توضیح بدهند که در آن جلسه غیر علنی چه گذشته است و متاسفانه شخص اقای رییس جمهور باید مورد سوال قرار بگیرد که چرا بدلیل وجود وزیر امور خارجه فرد دیگری را به عنوان نماینده در آن جا می فرستید که اشراف بر وزیر داشته باشد.

بنده می‌گویم که در یک مقاطعی نفوذ در نظام بیشتر شده است و آن مقاطعی بوده است که عده ای ادعا داشته‌اند مثلا می‌توان با کدخدا به نتیجه رسید ما این مشکلات را در دولت اصلاحات نیز داشتیم اما شدت آن در دولت اقای روحانی بسیار زیادتر بوده است و اگر ما محاسبه بکنیم حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر جاسوس داشته‌ایم که چه بصورت فردی و چه بصورت جریانی موثر بوده‌اند و بنابراین در این دولت بیشتر بوده است و این به دلیل رویکرد خود رئیس جمهور بوده است و یا کسانی که به عنوان مشاور در کنار ایشان حاضر بوده‌اند و به ظاهر در این مسئله بی توجهی شده است و ان شا الله دولت فعلی به این مسئله توجه کنند و اگر مدرکی بدست آن ها رسید به مراجع ذی صلاح اطلاع بدهند و معاون یکی از وزارتخانه‌ها از کشور خارج شد و باید این مسائل جلوگیری بشود.

*انتخاب آقای اسلامی به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی که یک فرد امنیتی دفاعی است برای این حوزه معنای خاصی دارد؟

با شناختی که خود بنده نسبت به ایشان دارم ایشان شخصیت خوب و متعهدی دارند و لذا به نظرم از عوامل مثبت دولت قبل نیز استفاده بشود و متناسب است و این رویکرد مثبتی است که اقای رئیسی دارد و ایشان نمی‌خواهد اینگونه بشود جریان اصلاحات اینگونه بگوید که از افراد افراطی استفاده شده و ایشان یکی از وزرای دولت قبل و فردی متعهد است و انتخاب خوبی است که یکی از افراد وزارت دفاع و امنیتی به شمار می رود.

*سپاس از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

خواهش می کنم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد