صفحه اصلی » اجتماعی » افزایش شهریه های دانشگاه آزاد، دانشجویان: گران است؛ مسئولان: نمی صرفد/ راه حل برون رفت از شرایط فعلی چیست؟

افزایش شهریه های دانشگاه آزاد، دانشجویان: گران است؛ مسئولان: نمی صرفد/ راه حل برون رفت از شرایط فعلی چیست؟

به نظر می رسد افزایش هزینه های جاری در طول هشت سال گذشته بر امر آموزش نیز تاثیر گذاشته است و این امر موجب شده دو راهکار در پیش دانشگاه های غیردولتی باشد که یا کیفیت آموزش خود را کاهش بدهند و یا بر هزینه شهریه خود بیفزایند؛ راهکارهایی که در بسیاری موارد جوابگو هم نبود است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۴۶ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۰

به گزارش صاحب نیوز؛ پس از اعلام افزایش ۲۵ درصدی شهریه های  دانشگاه آزاد اسلامی دانشجویان گلایه من شدند چراکه افزایش 25 درصدی شهریه ها اصلاً به صرفه نیست و آموزش های مجازی کیفیت مطلوب آموزشهای حضور را ندارند و هیچ خدماتی ارائه نمی‌شود پس چرا باید شهریه ها اضافه شود؟

برای یافتن پاسخ به این سوالات در ادامه به گفت‌وگو با مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان پرداختیم.

*دانشگاه آزاد اسلامی متکی بر شهریه دانشجویان

اصغر عالمیان در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در پاسخ به این سوال که چرا شهریه های دانشگاه های آزاد اسلامی افزایش بی رویه دارند؟ اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه غیر دولتی ایران است، دانشگاه آزاد اسلامی برای تمام هزینه های خود فقط متکی به دریافت شهریه از دانشجویان است، یعنی دانشگاه آزاد اسلامی از هیچ نوع بودجه عمومی و بودجه دولتی استفاده نمی‌کند و غیر از شهریه دریافتی از دانشجویان منابع دیگری ندارد، دانشگاه آزاد با همین منابع حقوق اساتید و کارمندان، نگهداری و توسعه فضاهای آموزشی و ساختمانی، به روزرسانی کتابخانه ها و… هزینه‌های جاری آموزشی و آموزشگاهی خود را تامین می کند.

*حقوق اساتید دانشگاه های آزاد قابل توجه نیست

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان افزود: بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی بنا بر افزایش تورم سالانه هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل می‌شود و ناچار است که این هزینه‌ها را تامین  کند، اما دانشگاه آزاد علی رغم تورم بالای ۴۰ الی ۴۵ جامعه غالباً یک درصد ناچیزی را به عنوان اضافه شهریه سالانه در نظر می گیرد و مصوب و ابلاغ می‌کند، و  باز هم با این شرایط با کسری بودجه مواجه هستیم و  مستحضر هستید  که میزان حقوق دریافتی اساتید در دانشگاه های دولتی، دارای درصد بسیار  قابل توجهی است، اما دانشگاه های آزاد اسلامی نتوانستند به آن حدی که انتظار داشتیم حقوق ها را افزایش بدهد و یک تناسبی بین تورم جامعه و دریافتی استادید ایجاد کند.

وی ابراز داشت: هزینه های دانشگاه آزاد اسلامی به مراتب از خیلی از آموزشگاه های عالی کشور و مراکز آموزشی پایین تر است،  امروز شما اگر فرزندتان را در یک پیش دبستانی ثبت نام کنید، عدد های قابل توجهی را به عنوان شهریه دریافت می‌کنند، در دانشگاه آزاد اسلامی شهریه یک دوره لیسانس برای کسی که در زیر گروه  علوم انسانی تحصیل می کند برای ۴ سال حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان در می آید، آن هم با بهترین اساتید و بهترین فضاهای محیطی که معمولاً دریافت مبلغ دو الی سه میلیون برای چنین دانشگاهی تقریباً هیچ است.

عالمیان مطرح کرد: پس این افزایشی که سالانه ممکن است، بین ۱۰ الی ۱۵ درصد اتفاق بیفتد نسبت به تورم افزایش چشمگیری نیست، و این شهریه ها نسبت به هزینه هایی که در دانشگاه‌های آزاد رخ می دهد قابل توجه نیست و همیشه با کمبود و کسری بودجه مواجه هستیم، باتوجه به اینکه در دانشگاه های آزاد اسلامی سالانه از خروج میلیون ها دلار ارز جلوگیری می شود.

*کیفیت آموزش آنلاین بیش از آموزش حضوری؟

وی متذکر شد: آموزش آنلاین از نظر کیفیت آموزشی هیچ تفاوتی با آموزش حضوری ندارد، آموزش آنلاین به جهت استفاده از ابزارهای نوین و اینکه  می توان، پاورپوینت خوب پخش فیلم های آموزشی و توضیحات خیلی دقیق تر را ارائه داد به مراتب بهتر است همچنین تمرکز بیشتر دانشجویان نسبت به آموزش حضوری افزایش پیدا میکند.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: آموزش آنلاین زیرساخت‌های قوی می خواهد، وقتی که دانشگاه آزاد خوراسگان با بیش از ۲۱ هزار دانشجو تمام کلاس هایش حضوری بوده است و اکنون باید به یک زیرساخت آنلاین برود، امکانات و تجهیزات و فناوری اطلاعات خیلی قدرتمندی باید دارا باشد، و در واقع کارشناسان و پشتیبان فنی  باید شبانه‌روز برنامه‌ها را مدیریت کنند،  بنابراین نه تنها هزینه‌ها کاهش نیافته است بلکه به جهت گرانی هزینه‌های خدمات آنلاین هزینه های دانشگاه آزاد بیشتر شده، همچنین حقوق اساتید در دوره آموزش آنلاین کاهش پیدا نمی کند وسالانه دانشگاه باید بر اساس مصوبات حقوق اساتید را هم بالا ببرد.

*گرانی در شهریه  دانشگاه های آزاد وجود ندارد!

وحیدرضا صیرفیان در گفتگو با خبرنگار صاحب نیوز در این رابطه اظهار کرد: اکنون شهریه های دانشگاه آزاد مناسب هستند و جزو یکی از کمترین شهریه های تحصیلات‌ در کشور است و اکنون یک دانشجوی کاردانی و کارشناسی در یک ترم که پنج ماه است،حدود  ۱ الی ۲ میلیون تومان بسته به دروس تخصصی، عمومی  و کارگاهی پرداخت می کند و در سال اگر دو ترم در نظر بگیرید این مبلغ به چهار میلیون می رسد و حالا این مبلغ را باید  با دبستان های در کلانشهرها مقایسه کرد که در هر سال زیر ۱۰ میلیون تومان دریافتی نخواهد داشت و معمولاً خدماتی که ارائه نمی‌کنند و شرایطشان کمتر از دانشگاه است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نایین افزود: به فرض مثال دانشگاه آزاد شهرستان نایین بسیار بزرگ است و ۱۰ ساختمان دارد که هزینه های مختلفی می‌طلبد، در دانشگاه  ۳۰ هیئت علمی داریم با مدرک دکتری  و مربی استادیار و دانشیار که حقوق تمامی پرسنل به صورت ماهانه پرداخت می شود، یعنی یکی از مواردی که باید در نظر بگیریم این است که دانشجو به صورت ترمی هزینه پرداخت می‌کند و حقوق استاد به صورت ماهانه پرداخت می شود، یک استادیار  که در حال حاضر در هیئت علمی حضور دارد و ما بخواهیم آن را پوشش دهیم، باید به ازای هر استادیار ۵۰ دانشجو داشته باشیم تا بتوانیم حقوق استاد را کامل از منابع خودمان پرداخت کنیم.

*دانشگاه های آزاد در مضیقه قرار دارند

وی ابراز کرد: وقتی که دانشجویان در برابر آموزش آنلاین و نحوه آموزش ها و کمبود امکانات صحبت های گلایه‌ای می کنند، باید بدانند که وقتی حقوق استاد کافی نیست استاد هم اعتراض می‌کند و آن انرژی و وقت لازم را نمی گذارد و خیلی از اساتید مجبور هستند برای گذراندن زندگی شان شغل دوم و سوم داشته باشد، دانشگاه های آزاد در یک مضیقه‌ای قرار گرفتند که حقوق استادها کم است و شهریه دانشجویان زیاد نیست و باید بدانید که برای همان سامانه های مجازی هم سالانه باید اشتراک های زیادی  پرداخت کنیم.

*پذیرش رایگان دانشجویان با اشتغال همزمان

صیرفیان اعلام کرد: از سال گذشته در دانشگاه نایین یک طرحی آغاز  شده است، تحت عنوان  تحصیل رایگان، اشتغال همزمان و به جرأت می توان گفت تنها دانشگاه غیردولتی در ایران هستیم که رایگان پذیرش دانشجو میکنیم، بدین صورت که صحبت هایی که در دانشگاه دولتی و غیردولتی در حد حرف است را  عملی کردیم و با صنعت ارتباط خوبی برقرار کردیم.

وی متذکر شد: طبق بررسی ها نتیجه گیری کردیم که فارغ التحصیلان رشته های صنعتی اغلب در رشته‌های مرتبط با تحصیل خودشان مشغول به کار نمی شوند و مشاهده کردیم که گاهی مواقع  وقتی که یک دانشجوی مکانیک یک کار غیر مرتبط با رشته خودش انجام می دهد، یک شرکت صنعتی به یک دانشجوی مکانیکی نیاز دارد. ما با کارخانه ها توافق کردیم که دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه بورسیه صد در صد صنعت شوند، یعنی وقتی که دانشجو به ما مراجعه می‌کنند و در رشته های صنعتی ثبت نام می‌کند این دانشجو را به شرکت‌های صنعتی که توافق کرده ایم معرفی خواهیم کرد.

*ایجاد جذابیت های دانشگاه های خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد نایین مطرح کرد: این دانشجویانی که به شرکت ها معرفی می شوند، هیچ هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد و سه روز در هفته شاغل و سه روز مشغول به تحصیل هستند و کلیه هزینه های دانشجویان را صنعت پرداخت می کند، دانشجویان موظف هستند در ساعت های خاصی در کارخانه ها حاضر باشند و اگر ساعتی اضافه تر از ساعت فعالیت کنند، پاداش دریافت خواهند کرد، اکنون در دانشگاه نایین به سمتی می‌رویم که جذابیت های اولیه دانشگاه‌های خارجی فراهم  کنیم.

*ارائه خوابگاه رایگان برای دانشجویان راه های دور

وی خاطر نشان کرد: دیدیم که گاهی دانشجویان از خارج از نایین به دانشگاه مراجعه می‌کنند و ما تضمین کردیم به چنین افرادی خوابگاه و یک وعده غذا رایگان ارائه دهیم. اکنون دانشجویانی که در طرح تحصیل رایگان ما شرکت می‌کنند، هیچ هزینه ای پرداخت نخواهند کرد و یک وعده غذایی هم در کارخانه دارند، و یک پکیج کامل برای تضمیین تحصیل و شغل آینده  آن‌ها فراهم کردیم،  حالا این کار برای کارخانه چه مزیت ‌هایی دارد؟، دانشجویی که به کارخانه‌ها میرود طبق قانون اداره کار شامل بیمه نمی شود و دانشجو محسوب می‌شود و کارخانه پس از ۴ سال اشخاصی را دارد که هم مدرک آکادمی دارد و هم ۴ سال رزومه کاری دارد.

صیرفیان در رابطه با استقبال از این طرح بیان کرد: سال گذشته حدود هزار و ۵۰۰نفر از دانشجویان در این طرح شرکت کردند و بازخوردهای بسیار خوبی گرفتیم و امیدواریم امسال پر قدرت این طرح را ادامه دهیم.

*ارائه طرحی فراتر از زندگی در دانشگاه آزاد نایین

وی یادآور شد: در ادامه طرح تحصیل رایگان، اشتغال همزمان، طرحی را تعریف کردیم به عنوان فرا تر از زندگی، یعنی اگر دانشجویی با طرح تحصیل رایگان در کارخانه و شرکتی مشغول به کار شد و بجز اینکه  در آن هنگام ما اسکان آن را در خوابگاه‌ها تضمین می کنیم، می‌خواهیم اگر بعد از اتمام تحصیل هم دانشجو علاقه مند به کار در آن کارخانه بود ما یک اسکان را در همان خوابگاه به طور رایگان به آن‌ها ارائه دهیم و یا اگر توان خرید یک منزل را نداشته باشد ما از آن پشتیبانی خواهیم کرد، امیدواریم دانشجویان از این طرح استقبال لازم را داشته باشند.

***

به نظر می رسد افزایش هزینه های جاری در طول هشت سال گذشته بر امر آموزش نیز تاثیر گذاشته است و این امر موجب شده دو راهکار در پیش دانشگاه های غیردولتی باشد که یا کیفیت آموزش خود را کاهش بدهند و یا بر هزینه شهریه خود بیفزایند.البته راه سومی هم در این زمینه وجود دارد که آن تغییر نوع نگاه به دانشگاه ها است که اقداماتی از قبلی اقدامات دانشگاه نایین در گره زدن آموزش به صنعت یا ایجاد زیست بوم های فناوری در دانشگاه آزاد شهرضا بخشی از آن ها به شمار می رود که البته به دلیل جزیره ای بودن فراگیر نشده است.

با کاهش میزان فراگیران و متقاضیان دانشگاه ها در سال های اخیر باید شیوه جذب دانشجو در دانشگاه ها تغییر کند و نوع جذب دانشجو هم براساس نیازهای روز صنعت و خدمات جامعه باشد تا دانشجویان هم متناسب با نیاز بازار کار جذب این مراکز علمی بشوند و بتوانند با فعالیت پاره وقت در دو بخش صنعت و خدمات بخشی از هزینه های تحصیل خود را جبران و تجربه حضور در بازار کار بلافاصله بعد از صنعت را کسب کنند.

اگر این اتفاق در طول سال های آینده در نظام آموزشی کشور نیفتد؛ دانشگاه های غیر دولتی یا در دور باطل افزایش بی حساب و کتاب رشته و مقطع گرفتار شده و یا محکوم به ادغام در دیگر واحدهای آموزشی خواهند بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد