صفحه اصلی » اقتصادی » اصفهان نیازمند سویای دیگر استان ها و واردات/ 85 درصد این محصول استراتژیک از خارج تامین می شود!

اصفهان نیازمند سویای دیگر استان ها و واردات/ 85 درصد این محصول استراتژیک از خارج تامین می شود!

مدیرامور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: در استان اصفهان کمبود سویا وجود دارد و قطعاً اصفهان باید به جهت تامین نیازهای خود از سویاهای وارداتی استفاده کند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۵۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۰

پیمان فیروز نیا در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در رابطه با کمبود سویا در استان اصفهان اظهار کرد: کمبود سویا در استان اصفهان به دلیل این است که در استان اصفهان کشت سویا نداشته و سویا بیشتر در استان‌های شمالی و شمال کشور و خوزستان کشت می شود و در استان اصفهان هیچگاه تدبیری برای کشت سویا اندیشیده نشده است.

مدیرامور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: کمبود سویا قطعاً وجود دارد چرا که سویا جزو محصولات و دانه های روغنی وارداتی است و کشت های داخلی و تولید داخل نیاز کشور را  تامین نمی کند، حدود ۸۵ درصد سویا مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود.

وی ابراز داشت: سویا به جهت مباحث روغن کشی و خوراک دام استفاده های خانگی و کنجاله باید تامین شود و با توجه به اینکه کشت سویا در استان اصفهان صرفه اقتصادی ندارد و یا نیازهایش شبیه محصولاتی دیگر مانند لوبیا است و قیمت لوبیا خیلی بالاتر از ‏ سویا است، در استان اصفهان چندان توجیه اقتصادی برای کشتش وجود ندارد و برنامه‌ای هم در این زمینه برای کشت سویا در استان اصفهان نداشته‌ایم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد