صفحه اصلی » اقتصادی » مجوز بهره برداری از منابع آبی سمیرم و فریدونشهر صادر شود/ وزارت نیرو اعتبار مورد نیاز برای بازچرخانی آب در اصفهان را فراهم کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان:

مجوز بهره برداری از منابع آبی سمیرم و فریدونشهر صادر شود/ وزارت نیرو اعتبار مورد نیاز برای بازچرخانی آب در اصفهان را فراهم کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ضروری است هر چه زودتر وزارت نیرو مجوز برداشت آب از منابع آبی فریدونشهر و سمیرم برای اصفهان را صادر کند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ منصور شیشه فروش با بیان اینکه فرونشست زمین یکی از اصلی‌ترین آسیب‌های ناشی از برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی است، اظهار داشت: این پدیده نیز با توجه به برداشت بی رویه آب طی چهار دهه گذشته در استان اصفهان نیز مشاهده شده و خطر آن جدی است.

وی افزود: فرونشست در آبخوان‌های مستور و نیمه مستور که مواد آبرفتی آن تحکیم شده یا تحکیم نشده ایجاد می‌شود.

مدیرکل مدیریت بجران استانداری اصفهان با بیان اینکه نشست زمین منجر به کج شدن لوله‌های تأسیسات زیر زمینی، خرابی چاه‌ها، آسیب به ساختمان‌ها و ایجاد شکاف‌هایی در زمین می‌شود، ابراز داشت: توسعه کشاورزی سنتی و برداشت آب از هزاران حلقه چاه مجاز و غیرمجاز باعث شده که تاکنون شاهد وقوع این پدیده در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی همزمان با خشکسالی منجر به تشدید پدیده فرونشست در اصفهان شده است، گفت: خروج آب از لایه‌های زیرزمینی آب منجر به خالی شدن لایه‌های آبرفتی از آب و در نتیجه نشست زمین شده است.

*تشدید فرونشست در ۱۰ دشت اصفهان

شیشه فروش با بیان اینکه در استان اصفهان پدیده فرونشست در دشت‌های مهیار شمالی، مهیار جنوبی، کاشان، فلاورجان، گلپایگان، برخوار، دامنه، اصفهان، داران و اردستان مشاهده شده است، تصریح کرد: این پدیده در شهر اصفهان و شمال استان بیش از دیگر مناطق آسیب‌زا خواهد بود.

وی با بیان اینکه متولی پایش حجم آب‌های زیرزمینی در کشور وزارت نیرو و متولی سنجش نرخ فرونشست سازمان زمین شناسی است، ادامه داد: برای این امر تیم‌های مطالعاتی نقشه‌برداری سازمان زمین شناسی برای تعیین نرخ فرونشست در استان اصفهان مستقر شده‌اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه دشت اصفهان با دارا بودن ۳۱ شهر تحت تأثیر پدیده فرونشست قرار گرفته است، ابراز داشت: سنجش نرخ فرونشست در دست انجام است اما هنوز میزان دقیق آن مشخص نشده است.

*هنوز نرخ دقیق فرونشست زمین در اصفهان مشخص نشده است

وی اضافه کرد: برخی نرخ فرونشست سالانه در اصفهان را پنج و برخی ۱۵ سانتی‌متر در سال اعلام می‌کنند و این در حالی است که برای تعیین نرخ دقیق منتظر اعلام نتایج سازمان زمین شناسی هستیم.

شیشه فروش گفت: اگر توجه ویژه مسئولان کشوری به ویژه در سازمان جهاد کشاورزی و وزارت نیرو نسبت به تأمین اعتبارات برای برطرف کردن خسارات فرونشست نباشد در آینده‌ای نزدیک با چالش‌های جدی رو به رو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه تعادل بخشی سطح آب‌های زیرزمینی با محوریت آب منطقه‌ای در دست انجام است، ابراز داشت: در این زمینه تاکنون هفت هزار و ۱۷۸ حلقه چاه غیرمجاز مسدود و پر شده است و ۱۵ هزار پروانه چاه کشاورزی نیز اصلاح و تعدیل شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه حدود پنج هزار کنتور آب و برق بر روی چاه‌های برداشت آب نصب شده است، ادامه داد: ۶۰ اکیپ گشت و بازرسی در استان فعال است و سه هزار و ۱۵۰ ادوات غیرمجاز حفاری کشف و برخورد شده است.

*آبیاری نوین در ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی اصفهان

وی افزود: اجرای طرح‌های نوین آبیاری نیز در ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان اصفهان برای صرفه‌جویی در مصرف آب انجام شده است.

شیشه فروش با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون ۲۷ دستگاه جی پی اس برای سنجش نرخ فرونشست نیز نصب شده است، افزود: این امر همچنان در حال انجام است.

وی اجرای طرح‌های احیای زاینده رود را از مهم‌ترین راهکارهای مقابله با فرونشست زمین در اصفهان اعلام کرد و گفت: ضروری است که کارگروه ملی احیای زاینده رود با محوریت وزارت نیرو هر چه زودتر اجرایی شود چرا که این امر یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مردم و مسئولان استان اصفهان است.

*وزارت نیرو اعتبار مورد نیاز برای بازچرخانی آب در اصفهان را فراهم کند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه ضروری است وزارت نیرو مجوز برداشت آب از منابع آبی فریدونشهر و سمیرم را برای اصفهان صادر کند، ادامه داد: وزارت نیرو باید طرح‌های تعادل بخشی را نیز مورد حمایت قرار دهد.

وی با بیان اینکه تأمین اعتبار مورد نیاز برای بازچرخانی آب‌های خاکستری و جلوگیری از بارگذاری‌های جدید در حوضه آبریز زاینده رود نیز از دیگر وظایف وزارت نیرو است، اضافه کرد: باید متناسب با مصوبات شورای شهر با متخلفان در این زمینه برخورد شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد