صفحه اصلی » استان اصفهان » مادران باردار قبل از تزریق واکسن چه کنند؟

مادران باردار قبل از تزریق واکسن چه کنند؟

رئیس گروه خانواده و جمعیت معاونت بهداشت استان اصفهان گفت: متاسفانه موارد قابل توجه مرگ و میر مادران باردار را به علت کرونا از اوایل سال جاری شاهد بودیم، و اکنون برای واکسیناسیون مادران باردار واکسن سینوفارم را توصیه کردیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۱

فرزانه السادات فرود در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در رابطه با ابتلای مادران باردار به کرونا اظهار کرد: ابتلای مادران باردار به کرونا مانند جمعیت عموم مردم  است و خیلی تفاوت چندانی با جمعیت عادی ندارند، اما موضوعی که خیلی مهم است شدت بیماری در این موارد است، چراکه اگر مادر بارداری به بیماری کرونا مبتلا شود، دچار فرم شدیدتر از بیماری خواهد بود، و در معرض خطر است.

رئیس گروه خانواده و جمعیت معاونت بهداشت استان اصفهان در رابطه با واکسیناسیون مادران باردار افزود: متاسفانه موارد قابل توجه مرگ و میر مادران باردار را از اول سال جاری شاهد بودیم و همچنین سال  گذشته به وضوح افزایش مرگ مادران باردار را داشتیم و بیشترین علت ابتلا به بیماری کووید بود، کرونا از نوع های مختلف منجر به مرگ مادران باردار شده است، به همین علت واکسیناسیون مادران باردار  را مانند دیگر کشورها دنیا که واکسیناسیون مادران باردار آغاز کردند در دستور کار قرار گرفت، برای واکسیناسیون مادران باردار واکسن سینوفارم را توصیه کردیم.

وی ابراز داشت: در حال حاضر واکسن سینوفارم به مادران باردار توصیه می‌کنیم اما با یکسری شرایط متفاوت از جمله اینکه اکنون چه کسانی واجد شرایط تزریق واکسن هستند، مادرانی که باردارند و سن های بالای ۳۵ سال دارند، افرادی که در بخش های بهداشت و درمان شاغلند، حتی اگر سنشان زیر ۳۵ سال باشد، کسانی که شوهرشان در  بخش های کووید شاغل هستند و همرسشان باردارند، این گروه ها افرادی هستند که طبق دستورات به آنها واکسن تزریق می‌کنیم.

فرود بیان کرد: طبق گروه‌های اولویت واکسن که اعلام شده است، اگر خانم بارداری هم در آن گروه ها باشد، واکسن دریافت می‌کند و در سایر گروه ها اگر خانم ها بالای ۳۵ سال  چاقی اضافه دارند در گروه واکسیناسیون قرار می گیرند، علاقه مند هستیم سایر مادران باردار در  این گروه قرار دهیم در این رابطه با وزارتخانه مکاتبه کردیم و منتظر پاسخ آنها هستیم،  اگر مادری بیماری خاص داشته باشد مشمول دریافت واکسن می‌شود ، خطرناک ترین گروه ها را انتخاب کردیم و واکسن تزریق می‌کنیم و همچنین دقیقاً مانند گروه‌های دیگر اگر مادری زیر ۱۸ سال باردار باشد واکسینه نمی‌کنیم چرا که ممنوع است.

وی متذکر شد: خیلی از مادران باردار داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنند و خیلی از مادران سوال دارند که آیا تزریق واکسن با مصرف این داروها از جمله هپاتیت و آسپرین تداخل دارند؟ خیر هیچ تداخلی ندارد و مشکلی ایجاد نمی کند بعضی از مادران به واسطه گروه‌های خونی منفی که دارند و شوهرشان گروه خونی مثبت است  باید در دوران بارداری آمپولی دریافت کنند به نام آمپول روگام، که موقع زایمان هم باید دریافت کنند و باز هم عده‌ای سوال می کنند که آیا تزریق واکسن با آمپول روگام مشکلی ندارد؟ خیر هیچ تداخلی ایجاد نمی کند.

رئیس گروه خانواده و جمعیت معاونت بهداشت استان اصفهان مطرح کرد: همچنین داروهای فشار و انسولین هم هیچ تداخلی با واکسن کرونا نخواهند داشت، اگر خانم باردار به بیماری کرونا مبتلا شده باشند باید طبق دستور کشوری حداقل یک ماه از زمان بهبودش گذشته باشد و اگر ۱۰ سال از واکسن‌های توام‌شان گذشته باشد، باید آن واکسن را مجدداً دریافت کنند و اگر به تازگی واکسن توام تزریق کرده باشد باید فاصله ای تا تزریق واکسن کووید ایجاد شود.

وی ادامه داد: واکسن هایی که تزریق می‌کنیم ممکن است جلوی مرگ و میرهای شدید را بگیرد، اما ممکن نیست ۱۰۰ درصد از ابتلا به بیماری جلوگیری کند به همین علت رعایت شیوه‌نامه ها همانند قبل باید ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد