صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » امام زمان(عج)؛ عدالت‌گستر آسمانی

جمعه‌های انتظار؛

امام زمان(عج)؛ عدالت‌گستر آسمانی

از ویژگی‌های خاص امام زمان (عج) که در روایات پیامبر (ص) و ائمه اطهار، فراوان به آن اشاره شده، آن است که ایشان با ظهور خود، دنیا را پس از آنکه در ستم و ظلم فرو رفته، سرشار از عدل و داد می‌کند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۶ - جمعه ۱۴۰۰/۰۶/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ یکی از ویژگی های حضرت ولی عصر (عج)، آکنده کردن زمین از عدل و داد و قسط است بعد از این که دنیا را ظلم و جور و ستم فرا می گیرد.

عدالت به معنای قرار گرفتن هر چیزی در جای خودش است. هر چیزی که از این چرخه خارج شود، به گونه ای که اشیا و افراد در جایگاه خودشان قرار نگیرند، ظلم و جور اتفاق می افتد. وقتی کسی صلاحیت تصدی پستی را دارد یا کسی که ظرفیت کاری را ندارد و به آن مبادرت ورزد سبب بروز ظلم می شود؛ زیرا شایسته‌سالاری و توانمندی واقعی شکل نمی گیرد.

از ویژگی های خاص امام زمان (عج) که در روایات پیامبر (ص) و ائمه اطهار، فراوان به آن اشاره شده، آن است که ایشان با ظهور خود، دنیا را پس از آن که در ستم و ظلم فرو رفته، سرشار از عدل و داد می کنند.

نکته حائز اهمیت آن است که امام زمان (عج) برای مبارزه با ظلم می‌آید. قطعاً وقتی مردم جامعه، طعم عدالت را بچشند و مشاهده کنند که هر کس به تناسب تلاش، کوشش و ظرفیتش از فرصت ها بهره مند شده و امکانات دریافت می‌کند، با میل و رغبت به منشاء آن روی می آورند و اگر پرچم عدالت خواهی به دست امام معصوم باشد، مردم به دین خدا و حقیقت روی می‌آورند.

بخشی از سرخوردگی ها که نسبت به دین مشاهده می‌شود، وجود ظلم هایی است که مردم می بینند و برای آنها قابل تحمل و هضم نیست و اگر این ظلم ها در ظاهر و یا به دلیل سوءرفتار برخی از مسلمانان با دین گره بخورد، موجب می‌شود که مردم در اعتقادات خود دچار مشکل شوند. اتفاق مبارک عشق ورزیدن به دین در عصر ظهور و در دولت امام عصر (عج) محقق خواهد شد. آن روز عدالت به معنای واقعی شکل می‌گیرد و امنیت، سیمای واقعی خود را به نمایش می گذارد.

حکومت عدالت‌محور جهانی

گسترش و توسعه ی عدالت در عصر ظهور با ایجاد حکومت واحد جهانی محقق می شود. همه ی انسان‌ها از یک پدر و مادر آفریده شده اند. قرآن کریم می فرماید: یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاکُمْ مِنْ ذَکَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاکُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُ.

اى مردم، ما شما را از نرى و ماده‏اى بیافریدیم. و شما را جماعت‌ها و قبیله‌‏ها کردیم تا یکدیگر را بشناسید. هر آینه گرامى‏ ترین شما نزد خدا، پرهیزگارترین شماست. خدا دانا و کاردان است.

سعدی شیرازی این بیت حکیمانه را با نگاه به‌ همین‌ آیه‌ شریفه سروده‌ است:

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

با ظهور امام زمان (عج) و تشکیل حکومت جهانی، فرهنگ عدالت‌محوری شکل می گیرد. امت واحد جهانی تحقق پیدا می‌کند و همه تحت یک حکومت در کنار یک دیگر زمین را به یک زیستگاه الهی تبدیل می‌کنند. از این پس مرزبندی های بر پایه ی نژاد، طایفه و کشور که باعث جدا شدن انسان‌ها از یکدیگر شده بود بی‌معنا می‌شود؛ زیرا عصر ظهور، عصر شکوفایی عقول است و در سایه ی تعالیم آسمانی امام زمان، همه ی مرزهای دنیایی ـ که منشاء هواخواهی دارد ـ از بین مردم رخت بر می-بندد؛ چون همه به آن معرفت والا می رسند و می فهمند که از یک نسل و نژاد هستند و مزیتی جز به تقوا و پرهیزگاری بر هم ندارند.

امام باقر (ع) عصر ظهور امام عصر (عج) را این گونه توصیف می فرمایند: «وَضَعَ‌اَللَّهُ یَدَهُ عَلَى‌رُءُوسِ‌اَلْعِبَادِ فَجَمَعَ‌بِهَاعُقُولَهُمْ وَ کَمَلَتْ بِهِ أَحْلاَمُهُمْ»

خداوند دست بابرکت امام زمان عج را بر سر انسان ها قرار می دهد و به برکت ایشان، عقل‌ها کامل، درون ها پاک و مردم به آن معرفت والا و کامل می رسند که دیگران را از خود می‌دانند و خود را جدای از دیگران نمی دانند.

رجعت انبیاء، اثبات اتحاد ادیان

به اعتقاد متکلمین اسلامی، واژه ادیان که جمع دین است تعبیری مسامحه آلود است. تمام انبیاء ـ از آدم تا خاتم ـ پرچمداران توحید بودند و مردم را به سوی خدای واحد رهنمون می‌ساختند. تمایز در آداب و مناسک آن‌ها هم بسته به میزان آمادگی بشر برای پذیرش توحید بوده است.

با مطالعه در سیره انبیا و ائمه هدی می توان دریافت که آنها، هرگز در بیان اصول یکدیگر را نقض نکرده اند و دلیل این امر آن است که همگی از سوی خدای یگانه با رسالت واحد مبعوث شده اند.

از ویژگی‌های دوران ظهور امام عصر (عج) آن است که حضرت عیسی مسیح (ع) که به اذن خدا زنده است ـ نزول کرده و به امام زمان عج اقتدا می کند. همین حضور حضرت مسیح و نماز خواندن ایشان پشت سر امام زمان سبب گرایش مسیحیت و قاطبه‌ای از انسانها به سمت آن منجی عدالت‌گستر خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد