صفحه اصلی » اقتصادی » راه‌اندازی سیستم بومی تمیزکننده کک‌سازی شرکت‌ ذوب‌آهن

راه‌اندازی سیستم بومی تمیزکننده کک‌سازی شرکت‌ ذوب‌آهن

مهندس ارشد تعمیرات مکانیک مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: راه‌اندازی تمیزکننده کک‌سازی، منجر به افزایش عمر و عملکرد بهتر درب‌های فلکسیبل و در نتیجه کاهش آلودگی محیط زیست شد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۶/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ محسن قاسمی در ارتباط با تکمیل فرآیند کنترل آلایندگی درب‌های باتری شماره ۳ اظهار داشت: از زمان راه‌اندازی باتری شماره ۳ و ماشین‌های تولید کک، مکانیزم‌های تمیزکننده به دلیل عدم کارایی مناسب و وجود ایرادات اساسی در طراحی و ساخت مورد استفاده قرار نگرفتند.

مهندس ارشد تعمیرات مکانیک مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: لذا تمیزکاری به صورت دستی و کند انجام می‌گرفت که به دلیل شرایط محیطی، روی باتری و ارتفاع ۷ متری درب‌ها، تمیزکاری در ارتفاع غیر ممکن و در نواحی در دسترس، کیفیت لازم را نداشت.

وی با اشاره به اینکه مکانیزم‌های تمیزکننده، دارای ۴ تیپ مختلف و شامل تمیزکننده درب و رام در بازکن و همچنین تمیزکننده درب و رام ماشین تخلیه هستند، خاطرنشان کرد: بازسازی و راه‌اندازی تمیزکننده‌ها، ابتدا قرار بود توسط شرکت‌های خارجی از کشورهای چین، اکراین، اسپانیا و ایتالیا به انجام برسد که به دلیل تحریم‌ها امکان‌پذیر نشد و بار دیگر تلاشگران بخش کک‌سازی در این عرصه نیز همت کردند و این پروژه را در دست گرفتند و با یک برنامه‌ریزی گسترده به سرانجام رساندند.

قاسمی گفت: با راه‌اندازی تمیزکننده کک‌سازی، کیفیت و سرعت تمیزکاری درب و رام به صورت چشمگیری افزایش یافت که منجر به افزایش عمر و عملکرد بهتر درب‌های فلکسیبل و در نتیجه کاهش آلودگی محیط زیست شد.

انجام پروژه تعمیرات، کوچکترین وقفه‌ای در تولید کک ایجاد نکرد

مهندس ارشد تعمیرات مکانیک مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی شرکت ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: سعی بر این بود در ساخت و راه‌اندازی این تجهیزات تا جای امکان از پلتفرم اصلی استفاده شود و تغییرات اساسی در سایر تجهیزات صورت گیرد، اکثر قطعات مورد نیاز در تعمیرگاه مرکزی این مدیریت و مابقی در کارگاه‌های ساخت کارخانه (اسکلت فلزی و مکانیکی) ساخته شده است.

وی ادامه داد: از آنجایی که این پروژه می‌بایست توأم با ادامه تولید کک انجام می‌گرفت، کوچکترین وقفه‌ای در تولید کک ایجاد نکرد و در مدت ۱۰ ماه و با هزار و ۴۶۰ نفر ساعت به انجام رسید؛ برای راه‌اندازی این تجهیزات حدود ۴ هزار قطعه مختلف از وزن ۵۰ گرم تا ۷۰۰ کیلوگرم ساخته شده و بر روی تجهیزات نصب شد.

راه‌اندازی این تمیزکننده‌ها، صرفه‌جویی ارزی و بومی‌سازی طراحی و ساخت را به دنبال داشت

قاسمی ضمن اشاره به اقدامات انجام شده بر روی تمیزکننده درب ماشین تخلیه، تمیزکننده رام ماشین تخلیه و تمیزکننده درب ماشین در بازکن گفت: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از تمیزکننده‌ها، ضمن صرفه‌جویی ارزی به مبلغ ۴۰۰ هزار دلار، دانش فنی طراحی و ساخت این مکانیزم‌ها در شرکت ذوب‌آهن بومی‌سازی شد و این مهم با توجه به شرایط تحریم با همت و غیرت نیروهای تعمیرگاه مرکزی، دفتر فنی، برق و اتوماسیون مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی به انجام رسید.

امیر یونسی نیز  ضمن تشریح اقدامات انجام شده جهت بهینه‌سازی تجهیزات الکتریکی ماشین تخلیه و در بازکن، گفت: در راستای کاهش آلودگی هوای منطقه و پایبندی به خط مشی زیست‌محیطی شرکت، سیستم تمیزکننده سلول‌های کک، جهت جلوگیری از نشت گاز کک مورد بررسی قرار گرفت.

مهندس برق شرکت ذوب‌آهن ادامه داد: این سیستم شامل دو مکانیزم تمیزکننده درب و تمیزکننده رام سلول است که بر روی دو ماشین تخلیه و دربازکن قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، عملکرد مناسب و بهینه درب‌های فلکسیبل نقش به سزایی در کاهش و کنترل آلایندگی‌های باتری کک‌سازی دارد؛ لذا به منظور تکمیل فرایند کنترل آلایندگی در این بخش، ساخت، نصب و راه‌اندازی تمیزکننده درب‌های باتری شماره ۳ در دستور کار مدیریت تولیدات کک و مواد شیمیایی قرار گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد