صفحه اصلی » اجتماعی » جزئیات ثبت نام «کتب درسی»/ مراقب شگردهای سودجویان باشید

جزئیات ثبت نام «کتب درسی»/ مراقب شگردهای سودجویان باشید

با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید و داغ شدن بحث ثبت‌نام کتب درسی، کم و بیش خبرهایی از سوء استفاده در فضای سایبری و کلاهبرداری به گوش می‌رسد که باعث نگرانی بسیاری از خانواده‌ها شده است.

تاریخ انتشار: ۰۱:۴۰ - جمعه ۱۴۰۰/۰۶/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ ثبت‌نام کتاب‌های درسی برای تمامی پایه‌های تحصیلی ابتدایی، دوره اول و دوم متوسطه به صورت اینترنتی و از طریق سایت‌های معرفی شده توسط سازمان آموزش و پرورش انجام می‌شود.  بنابراین با توجه به شرایط کرونایی، توزیع کتب درسی فقط از طریق سامانه ثبت سفارش کتاب درسی و مدارس صورت می‌گیرد.

با نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید و داغ شدن بحث ثبت‌نام کتب درسی، کم و بیش خبرهایی از سوء استفاده در فضای سایبری و کلاهبرداری به گوش می‌رسد که باعث نگرانی بسیاری از خانواده‌ها شده است.

20 شهریور آخرین فرصت ثبت‌نام کتب درسی 

رئیس اداره امور رفاهی و پشتیبانی اداره‌کل آموزش و پرورش با اشاره به درگاه مورد تایید برای ثبت‌نام کتب درسی، اظهار داشت: از 22 فروردین ثبت‌نام کتب درسی آغاز شده و تا بیستم شهریور ادامه دارد، دانش‌آموزانی که تا کنون اقدام نکرده‌اند در فرصت باقیمانده ثبت‌نام کنند تا با شروع سال جدید تحصیلی با مشکل نبود کتاب درسی مواجه نشوند.

علیرضا عابدی با اشاره به درگاه مورد تایید برای ثبت‌نام کتاب‌های درسی، اظهار داشت: کلیه دانش‌آموزان در تمامی دوره‌های تحصیلی و دانش‌آموزان مدارس استثنایی و استعدادهای درخشان از طریق سامانهwww.irtext.ir  و یا  www.irtextbook.com نسبت به ثبت سفارش کتب درسی اقدام کنند.

وی افزود: سازمان آموزش و پرورش به غیر از سایت‌های مذکور هیچ سایت دیگری را معرفی نکرده است و دانش‌آموزان ابتدا باید در سامانه پادا که دانش‌آموزان از طریق کد ملی و رمزی که در اختیار دارند ثبت‌نام کنند.

رئیس اداره امور رفاهی و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش با بیان پس از اتمام ثبت‌نام در سایت «پادا»، گفت: مدیران مدارس درخواست دانش‌آموزان را تایید می‌کنند و بعد از تایید آنها این درخواست در سامانه‌ای به نام «سیدا» ثبت و به روز رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: بعد از آن خود دانش‌آموز یا مدیر مدرسه از طریق آن می‌توانند به سامانه فروش ثبت سفارش وارد شوند و با کد ملی و 6 رقم شناسنامه اقدام به ثبت‌نام کتب درسی بکنند.

عابدی تصریح کرد: از 22 فروردین سال جاری ثبت‌نام کتب درسی آغاز شده و تا بیستم شهریور ادامه دارد و ضروری است دانش‌آموزانی که تا این موقع اقدام نکرده‌اند در فرصت باقیمانده ثبت‌نام کنند تا با شروع سال جدید تحصیلی با مشکل نبود کتاب درسی مواجه نشوند.

مراقب شگردهای سودجویان باشید

رئیس پلیس فتای استان اصفهان از ضرورت توجه مردم در رعایت پروتکل امنیتی ثبت‌نام‌های اینترنتی خبر داد و گفت: پروتکل امن چند شاخصه دارد که همه باید به آن توجه کنند و اگر عبارت ” ir” ذکر نشده باشد آن سایت جعلی است.

سید مصطفی مرتضوی با اشاره به درگاه‌های امن برای ثبت‌نام کتاب‌های درسی، اظهار داشت: این روزها با توجه به اینکه تبلیغات برای ثبت‌نام کتاب‌های درسی بسیار زیاد شده رعایت پروتکل‌های امنیتی مهم است.

وی افزود: پروتکل امن چند شاخصه دارد که همه باید به آن توجه کنند، در نوار آدرس همه سایت‌های دولتی https استفاده می‌شود و آخر نوار آدرس اگر روی نماد قفل کلیک شود پنجره‌ای باز می‌شود که پروتکل امنیتی آن سایت را نشان خواهد داد.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بیان اینکه نام تامین کننده دامنه ثبت‌نام کتاب‌های درسی دانش‌آموزان، آموزش و پرورش است، گفت: باید متقاضیان ثبت‌نام توجه کنند که نام آموزش و پرورش  در آن پنجره آمده باشد.
وی ادامه داد: مرحله اصلی برای همه کاربران در پرداخت الکترونیکی از دامنه shaparak.ir استفاده می‌شود اگر گزینه ir نباشد صفحه فیک و جعلی است.

سرهنگ مرتضوی تصریح کرد: در ثبت‌نام دانشگاه‌ها هم همین مشکل وجود دارد و گاهی اوقات گزارش دامنه‌های جعلی ثبت‌نام دانشگاه‌ها را داریم و از دانشجویان درخواست می‌کنم پروتکل‌های امنیتی را رعایت کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد