صفحه اصلی » اقتصادی » رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان: مشاوران املاک مقصر قیمت گذاری‌ها نیستند، به دنبال مسائل ملی بروید!

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان: مشاوران املاک مقصر قیمت گذاری‌ها نیستند، به دنبال مسائل ملی بروید!

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان گفت: عامل اصلی قیمت‌گذاری های املاک همان کاهش ارزش پول ملی‌مان است، هر کسی بخواهد مشاوران املاک به عنوان مشکل اصلی در قیمت‌گذاری املاک اعلام کند،  قصد پاک کردن صورت مسئله را دارد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۲۴

رسول جهانگیری در گفت‌ و گو با خبرنگار صاحب نیوز؛ در خصوص نقش مشاورین املاک در قیمت گذاری های رهن و اجاره و خرید و فروش اظهار کرد: متاسفانه موضوعی که جدیداً باب شده است و بعضی از مسئولان کلان هم راجع به مشاورین املاک بحث می کنند، برای این است که فرار به جلو کنند، یعنی اینکه مسئولان کلان کشور یا بعضی از افرادی که واقعاً تحلیل می‌کنند به جای اینکه مسائل اصلی را بازگو کنند، مسائل فرعی ها را بیان می کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان افزود: یکی  از ۱۰۰ عامل قیمت ها املاک شاید مشاوران املاک  باشد که گاهی  به صورت موردی روی بعضی از املاک تغییرات ایجاد کنند اما کلیت تغییرات ملک و نوسانات رهن و اجاره و خرید و فروش به وضعیت اقتصادی کشور باز می گردد، نباید فراموش کنیم سال‌های گذشته در رکود بودیم اما حتی ذره ای روی ملک تاثیری نداشت.

وی ابراز داشت: جالب است که حتی با گذشت زمان در یک الی دو دهه گذشته کاهش قیمت بعضی از واحد های آپارتمانی را هم شاهد بود، اما الان که شما می‌بینید قیمت ها سرسام آور و نجومی شده است دو دلیل اصلی دارد، و دلیل اولیه‌اش، کاهش ارزش پول ملی‌مان است، وقتی پول ملی‌مان ماهیت خودش را ظرف یکی دو سال گذشته از دست داد باعث شد که مردم به بازار مسکن، خودرو،  و ارز ، سکه و طلا روی آورند، زمانی که ارز و دلار سه هزار تومانی به ۳۰ هزار تومان می رسد یعنی تاثیرش را در بازار مشاهده خواهیم کرد، این مسئله این بدین معنی نیست که بخواهیم مقصرش را مشاوران املاک بدانیم.

* عدم تعادل بین ساخت و ساز و مسکن

جهانگیری متذکر شد: عدم تعادل بین ساخت و ساز و مسکن مسئله مهمی است که همه مسئولان هم  می گویند که سالانه یک میلیون مسکن مورد نیاز است، باید  آمار یک دهه گذشته کشور را بررسی کنیم  و ببینیم که آیا در حد  ۳۰ الی ۴۰ درصد از  تعداد آمار سالانه ساخت و ساز داشته‌ایم؟ خیر اصلا اینگونه نیست، بنابراین شکاف بین عرضه و تقاضا زیاد شده است و این هم یکی دیگر از ایرادات است.

*عامل اصلی قیمت‌گذاری های املاک همان کاهش ارزش پول ملی‌ است

وی تصریح کرد: عامل اصلی قیمت‌گذاری های املاک همان کاهش ارزش پول ملی‌ است و قطعاً موضوعات دیگر فرافکنی است که بیاییم عوامل اصلی را نادیده بگیریم و بگویم اگر که یک مشاور املاکی به فروشنده‌ای گفته است که منزل شما ۱۰۰ میلیون ارزش دارد اما شما ۲۰۰ میلیون بفروش، باعث گرانی شده است، خیر شما اگر مسکن زیاد تولید کنید، آیا یک فروشنده می تواند با قیمت اضافه تر ملک را به فروش برساند؟ به فرض مثال اگر شما ۱۰ واحد منزل نیاز داشته باشید اما ۲۰ واحد ساخت و ساز کنید، آیا می توانید این کالا را گران تر از عرف به فروش برسانید؟، خیر، اما زمانی که شما ۱۰ واحد منزل نیاز داشته باشید و ۵ واحد ساخت و ساز می‌کنید مسلماً قیمت ها افزایشی می‌شود، چرا که تقاضا بیش از عرضه است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان مطرح کرد: این موارد مباحث علمی و اقتصادی است که باید کنار هم بچینیم، و این صحبت اینکه مشاوران املاک در قیمت‌گذاری ها تاثیر گذارند  را بنده نمی پذیرم و شاید به صورت موردی  کسانی باشند که فروشنده را ترغیب افزایش قیمت کنند اما همه مشاوران املاک نقش نخواهند داشت، هر کسی بخواهد مشاوران املاک را در زمینه قیمت گذاری بر روی رهن و اجاره و خرید و فروش، به عنوان مشکل اصلی اعلام کند،  قصد پاک کردن صورت مسئله را دارد و می‌خواهد تصورات دیگران را به انحراف بکشاند.

*تولید مسکن در یک دهه گذشته ۳۰ الی ۴۰ درصد هم تحقق پیدا نکرده است

وی ادامه داد: بنابراین همه چیز بر اساس عرضه و تقاضا،عوامل اقتصادی و کاهش پول ملی است، متاسفانه تولید مسکن در یک دهه گذشته ۳۰ الی ۴۰ درصد هم تحقق پیدا نکرده و این مشکلی است که شکاف ایجاد می کند و از دید دیگر وقتی به علت کاهش ارزش پول ملی و عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، قیمت ها افزایش پیدا می‌کند، مسلما کسی که منزلش ۲۰۰ میلیون ارزش داشته و الان ۲ میلیارد ارزش دارد، به مبالغ پایین اجاره نمی‌دهد، چرا که آن شخص هم هزینه‌های زندگی شخصی اش افزایش پیدا کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد