صفحه اصلی » تولیدی » ورود نظامی ایران در افغانستان قطعا مطلوب نیست/ امریکا و پشت پرده طالبان

ورود نظامی ایران در افغانستان قطعا مطلوب نیست/ امریکا و پشت پرده طالبان

در ادامه میزگرد با حضور محمدحسن قدیری ابیانه،سفیر سابق ایران در مکزیک و کارشناس امور سیاسی ،پیرمحمد ملازهی،کارشناس مسائل افغانستان و وحید ظهوری حسینی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل افغانستان قصد داریم به راهبرد های روی میز ایران در مقابل وضعیت کنونی افغانستان و زوایای مختلف شکست بیست‌ساله امریکا بپردازیم.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۵ - جمعه ۱۴۰۰/۰۶/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ آمریکا در حالی افغانستان را ترک می‌کند که بیش از دو دهه به ماجراجویی در این کشور پرداخته و علاوه بر 2 تریلیون دلار هزینه، موجب کشته شدن هزاران نظامی و غیرنظامی در افغانستان شد و اکنون بدون داشتن تقریبا هیچ چیزی برای افتخار کردن، در حال پایان دادن به این ماجراجویی است؛ جنگی که با شکست فجیع به پایان رسید و جو بایدن، رئیس جمهوری فعلی این کشور می‌گوید: ماموریت ما در افغانستان هرگز ساخت کشور نبوده بلکه ما بر مبارزه با تروریسم و جلوگیری از حملات به خاک آمریکا متمرکز هستیم.
آنچه بایدن گفت به شکل ویژه آمریکا را محکوم می‌کند زیرا او آشکارا و صراحتا از شکست آمریکا در تحقق بخشیدن به آنچه با اشغال افغانستان دنبال می‌کرد، می‌گوید و با وجود تمامی وعده‌های کشورش برای پایان دادن به طالبان و نابودی آن، این گروه در افغانستان گسترش یافته و مردم افغانستان نیز در طول 20 سال اشغالگری آمریکا علی‌رغم تمامی ادعاهای مطرح شده در مورد ایجاد یک عصر جدید برایشان، با شرایط امنیتی و معیشتی دشواری مواجه بوده‌اند.
با اینکه مقامات امریکایی به شکست خود پس از ۲۰سال حضور نظامی در افغانستان اقرار کردند، برخی از سیاست‌مداران داخلی و شبکه های ماهواره‌ای سعی دارند تا با سرپوش گذاشتن بر این شکست مفتضحانه ،جنایات این کشور مستکبر را پنهان کنند.
در این رابطه در ادامه میزگرد با حضور محمدحسن قدیری ابیانه،سفیر سابق ایران در مکزیک و کارشناس امور سیاسی ،پیرمحمد ملازهی،کارشناس مسائل افغانستان و وحید ظهوری حسینی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل افغانستان قصد داریم به راهبرد های روی میز ایران در مقابل وضعیت کنونی افغانستان و زوایای مختلف شکست بیست‌ساله امریکا بپردازیم؛ قسمت اول میزگرد را در لینک snai.ir/1062775 می‌توانید مطالعه کنید.

متن قسمت دوم میزگرد را در ادامه می‌خوانید:

*صاحب نیوز:به نظر شما رویکرد صحیحی که ایران می‌تواند در مقابل افغانستان اتخاذ کند چیست؟

محمد حسن قدیری ابیانه: اروپایی‌ها برای خودشان اتحاد می‌خواهند و هر روز متحدتر شده و مرزهای میان خود را برمی‌دارند و همانها برای ما بدنبال تجزیه کشورهای اسلامی هستند و ما نمی‌توانیم از تجزیه افغانستان حمایت بکنیم بلکه از اتحاد افغانستان حمایت میکنیم.

گفته می‌شود چرا با طالبان مذاکره می‌شود حال انکه خود آمریکا و روسیه و چین بدنبال مذاکره هستند و طالبان واقعیتی است که توانسته ارتش آمریکا که روزی ۳۰۰ میلیون دلار هزینه داشت را شکست بدهد و اگر مردم افغانستان خودشان مخالف طالبان باشند و مقاومت بکنند یک موضوع است و اگر ایران یا هر کشور خارجی در امور داخلی افغانستان دخالت بکند آن وقت افغانی‌ها نیز علیه ما متحد خواهند بود
حاکمیت طالبان در افغانستان تهدید است اما در داخل هر تهدید فرصتی هم وجود دارد و ضمن اینکه رئیس جمهور افغانستان مزدور آمریکا است و دشمنی بیشتری با ما داشت و می‌گفت آب هیرمند از آن آنها است؛ آن زمان رضاخان دشت ناامید را به خواست انگلستان به وسعت ۳ هزار کیلومتر مربع به افغانستان بخشید بدون اینکه جنگی صورت بگیرد و دشتی که سرمنشا رودخانه هیرمند است و زمانیکه رودخانه بخشیده شد این مشکلات در سیستان و بلوچستان بوجود آمد و قرار بود ایران سهم حق آبه داشته باشد و اشرف غنی این کار را نکرد و می‌گفت که اگر ایران آب می‌خواهد به ما نفت بدهد ولی طالبان می‌گوید این قراردادی که بوده است برای ما محترم است و رود هیرمند را باز کردند
آمریکایی‌ها در افغانستان پایگاه داشتند و خودشان هم گفتند اگر روزی قرار باشد به ایران حمله بکنیم این پایگاه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و حال که دیگر پایگاهی ندارند به نفع ماست و شکست آمریکا و جمع شدن پایگاه‌های آمریکایی در افغانستان به نفع ماست و برای آمریکا هم خوب شد که متوجه شدند هنگامی‌که حریف افغانستان نمی‌شوند حریف کشور قدرتمندی مثل ایران هم نمی‌شوند و اما اگر دخالت در افغانستان بکنیم عده‌ای خواهد گفت چرا ایران دخالت کرد و بودجه را به آن جا برد و از بعد نظامی و اتحاد ملی دچار آسیب خواهد شد.
اینکه ملت ما یکپارچه جلوی صدام و حامیانش ایستاد بدین دلیل بود که ما شروع کننده جنگ نبودیم و ما حمله به عراق نکردیم و لذا با حمله عراق به ایران همه مناطق یکپارچه به پا خواستند و خون شهدای مناطق مختلف در هم آمیخته شد و تمام قدرت‌ها شکست خوردند و علیرغم اینکه همه قدرت‌ها به صدام کمک کردند و حتی از ورود سیم خاردار به ایران ممانعت می‌کردند.

لزوم پشتیبانی از مرزها و گفت و گوی سازنده با طالبان

پیرمحمد ملازهی: ایران دو امکان دارد که می‌تواند تاثیر مثبت بر روی تحولات افغانستان بگذارد و خودش مصونیت پذیر کند و تحولات منفی به سمت ایران نیاید یکی از این مسائل این است که ایران میتواند اعلام بکند که از خراسان رضوی که اهل سنت حضور دارند و تا جنوب استان هرمزگان این منطقه بطور کلی فقیرترین منطقه ایران است و به لحاظ اقتصادی به شدت لقب افتاده‌اند و مسایل و مشکلات پیچیده‌ای در این مناطق وجود دارد و احساس تبعیض شدیدی دارند و ساختار قدرت در ایران بگونه‌ای است که ایدئولوژیک است و خیلی به اهل سنت در دستگاه اداری بها داده نشده است و از نظر اقتصادی ایران وضع خوبی دارد و با برنامه ریز دقیقی می‌تواند سطح عقب افتادگی توسعه‌ای آن مناطق را جبران بکند و یک توازن ایجاد بکند و این امکان پذیر است و اگر این کار انجام بشود و خود مردم منطقه سد نفوذ ناپذیری برای حضور جریانات ضد ایرانی هستند و در تاریخ شما اگر نگاه بکنید در همین سیستان در قرار داد گلداشمیت دو بخش آن به افغانستان ملحق شد و در ان زمان اگر محمدعلی‌خان مقاومت نمی‌کرد همین بخش نیز از دست می‌رفت.‌زمانیکه بین ایران افغانستان مرزبندی توسط انگلیس انجام شد این اتفاقات رخ داد که بخشی از بلوچستان به طرف خانه کلات رفت و متصل به امپراطوری انگلیس در هند شد و دو سوم خاک سیستان نیز به سمت آن منطقه رفت که در اختیار افغانستان است.
رویکرد دوم هم رایزنی سیاسی با طالبان و بقیه گروه ها و قوم های افغانستان است برای حمایت و حفظ شیعیان در این کشور و گرفتن حقوق مردم ایران از ممله حق آبه هیرمند است. افغانستان را دو تهدید خیلی جدی به خطر انداخته،اول بحث جنگ داخلی است که با توجه به زیربار نرفتن طالبان درمورد حضو بقیه اقوام در حکمرانی دور از ذهن نیست و پوتین هم متذکر شده بود،تهدید دوم قحطی است که پیشبینی شده و طالبان هیچ ایده‌ای برای مقابله با آن را ندارد؛ کشور های همسایه افغانستان باید طالب را متقاعد کنند که دولت همه شمول تشکیل دهد تا این بحران ها پیش‌نیاد.
درمورد جنگ پنجشیر نیرو های مبارز در آنجا به کوه ها رفتند و جنگ چیریکی می‌کنند،به همین جهت کار طالبان خیلی سخت است،البته یکی دو ماه آینده که بارش برف در آن منطقه شروع شود کار برای ماندن در کوه ها سخت تر خواهد شد،در هر صورت بعید است نیرو های مقاومت پنجشیر بتوانند کاری کنند مگر این که از بقیه نقاط افغانستان هم به کمک آنها بروند،البته موضع پنجشیر حق و حق‌طلبانه است.

قدرت اجاره طالبان از امریکا


وحید ظهوری حسینی: راهبرد کشورهای همسایه افعانستان در مورد طالبان کاملا مشخص است. اگر دقت بیشتری بکنیم این راهبردها زمینه سازی برای استفاده موثر از شرایطی است که در حال حاضر بوجود آمده است. حال با بوجود آمدن طالبان در افغانستان با حمایت آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر اگر دقت بیشتری بکنیم، طالبان نه آن همه قدرت و نیرو و امکانات نظامی داشته حاکمیت را بدست بگیرد و نه می‌توانسته است حمایت‌های بین المللی را به سمت خود جلب بکند. بلکه همه این زمینه‌ها ظاهر قضیه را برای مردم مشخص نساخته است چرا که این افراد فکر می‌کنند طالبان همه چیز داشته که توانسته به حاکمیت برسد. حال آنکه با همه حمایت‌های توسط کشورهای دیگر و تمام امکاناتی که با ارتباطات داخلی بین طالبان و آمریکا بود توانستند بسیاری از امکانات را در افغانستان بدست بیاورند و به شکلی مدیریت و حمایت بشوند. مسلم است این موضوع می‌تواند به نفع کشورهای خارجی هم باشد اما این برنامه ریزی و زمینه سازی برای تایید شدن و تکمیل شدن اهداف طالبان برای ملت افغانستان و کشورهای همسایه هم موثر است و نتیجه بخش خواهد بود ، که بقیه کشورها هم بتوانند با این ارتباطات زمینه را برای کارهای اساسی‌تر دنبال بکنند تا طالبان یا کشورهای خارجی دیگر مانند آمریکا در درون افغانستان دقت اساسی را در داخل افغانستان بدست نیاورند. اگر چنین بشود مسلم است که هیچ برخوردی نخواهد شد اما در غیر این صورت شرایط بگونه‌ای دیگر خواهد بود.
فاطمیون در افعانستان و در سطح بین المللی چه در خود کشور‌های عربی و کشورهای اسلامی فعالیت گسترده و وسیعی داشته و هنوز نیز ادامه دارد و تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران نیز هستند. اما در افغانستان هیچ ارتباطی طالبان با این گروه با ارزش و مهم ندارد و به هیچ وجه سعی لشکر فاطمیون ب این نبوده است که در درون افغانستان فعالیتی را شروع بکند و با طالبان توافقی برقرار بکند و در گذشته هم همین شکل بوده است و رسمیتی در افغانستان ندارد و فعالیت‌ها مانند گذشته بصورت غیر رسمی و جذب و انتشار فعالیت‌ها برای دیگر دوستان درکشورهای دیگر و پیشرفت بوده است. حتی شهادت‌ها و مبارزات نیز که توسط طالبان در گذشته علیه آنان بود، به هیج وجه در حاضر صورت نخواهد گرفت و در ان زمان که طالبان ناشناخته بود به دنبال آنان بود و یقینا در حال حاضر نیز چنین است اما شناسایی آن‌ها و نابودی آن جمع مسائلی است که توسط طالبان دنبال می‌شود.
بنده گمان می‌کنم در حال حاضر به هیچ وجه و به هیچ شکلی لشکر بزرگ فاطمیون در افغانستان فعال نیست و در آینده هم نخواهد داشت و طالبان سعی بر نابودی آنان دارد. بودن این جریان مهم و ارزشمند خود بصورت قانونی و بدون حضور رسمی در افغانستان بهتر است.

ورود نظامی ایران در افغانستان قطعا مطلوب نیست

در رابطه با ورود نظامی ایران در افغانستان و شهرهای ان باید گفت که در هیچ شهر و کشوری این اقدام مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نبوده است. در رابطه با افعانستان نیز بنده گمان نمی‌کنم این موضوع مدنظر باشد یا کسی از مفسران و مسئولان و نظامیان نسبت به این موضوع جدیت داشته باشند و یا از حاکمیت طالبان بر افغانستان جلوگیری بکنند. ولی در حالت کلی کسانی اگر این نظرات را دنبال بکنند به نتایج مطلوبی نخواهند رسید و برنامه‌هایی که بنده مطرح کردم جریان را بطور کامل مشخص میکند، که به چه شکل می‌توان هم حمایت کرد و هم با همه کسانیکه به نحوی نماینده مردم مسلمان افعانستان هستند و ارتباطات نزدیکی با نظام اسلامی دارند می‌توانند به نتیجه مطلوبی برسند.
لازم به تذکر است که کشورهای مهم منطقه مانند عراق و سوریه و یمن و لبنان مراکز مهمی بود که به هر نحوی نیاز به کمک ایران داشتند.
این کشورها از ایران درخواست کردند که مورد قبول قرار گرفت و کارهایی در این کشورها دنبال شد و مورد قبول واقع شد و بسیاری از مسئولین و نظامیان در این کشورها حضور داشتند.
این موضوع در افغانستان به هیچ وجه ایجاد نشد و مسئله بگونه‌ای باشد که طالبان درخواستی بکند و این اجازه را هم نخواهد داد. بلکه موضوع در رابطه با بحث حاکمیت آمریکا در افغانستان و همچنان حضور بسیاری از کشورهای دیگر که توسط امریکا حمایت می‌شوند و خیانت‌هایی است که آمریکا در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران داشته است. حتی هیچ کشور عربی و حتی عربستان یا همسایه‌های شرقی افغانستان نیز نمی‌خواهند در این کشور دخالتی بکنند. حتی پاکستان نیز در افغانستان فعال‌تر نیست. لذا بنده گمان می‌کنم کشورهایی که تحت حمایت طالبان در افغانستان حضور دارند در رابطه با کشورهای وابسته خود روابط خاصی را دنبال می‌کنند.

*به نظر شما آمریکا افغانستان را رها کرد یا با شکست از این کشور را پس از بیست سال فرار کرد؟

محمدحسن قدیری ابیانه: بعضی نمی‌خواهند باور کنند و مردم متوجه بشوند که این فرار آمریکا در افغانستان یک نقشه نبوده و واقعا شکست خورده‌اند و در خود آمریکا و انگلیس بسیاری از صاحب نظران این را می‌گویند اما در ایران عده‌ای می‌خواهند این قضیه را توجیه بکنند و بگویند عمدی خارج شدند و به توافق قبلی با طالبان اشاره می‌کنند.
اگر قبلا هم مذاکرات با طالبان را شروع کردند چون می‌دانستند که شکست خورده‌اند و قبل از اینکه طالبان در افغانستان با این سرعت پیش برود آمریکا شکست خورده بود و همین طور که اقای بایدن گفت آمریکا روزی ۳۰۰ میلیون دلار در افغانستان هزینه کرده است و بیش از هزار سرباز آمریکایی و بسیاری از مردم بی‌گناه افغانستان را کشته شدند حال آنکه مجهز به پیشرفته ترین سلاح ها بودند و نتوانستند در افغانستان دوام بیاورند. اگر خروج بود و نه فرار، هواپیماها و هلیکوپترها را خارج می‌کردند و آن ها را معدوم نمی‌کردند و این‌ها می‌توانستند به پاکستان ببرند و این‌ها را جا گذاشتند و شکست بزرگی بود ولی آقایان روشنفکر و کسانی‌که عامدانه یا جاهلانه تحت تاثیر آمریکا هستند سعی می‌کنند حوادث افغانستان را از پیش طراحی شده توسط آمریکا معرفی بکنند حال آنکه اصلا اینگونه نبوده است و آمریکایی‌ها باور نمی‌کردند که ارتش افغانستان زود از هم بپاشد و یکی از دلایل این مسئله این بود که ارتشی‌های افغانستان خودشان شاهد جنایت آمریکایی‌ها و تحقیرهای آمریکایی‌ها علیه افغانی‌ها بوده‌اند و مقاومت نکردند وگرنه یک ارتش ۳۵۰ هزار نفری می‌توانست جلوی طالبان را بگیرند و آنها نیز مایل به سلطه آمریکا نبودند که هر روز شاهد کشته شدن زن و بچه‌های مردم باشند و این مطلوب ارتشی‌ها نبود و به‌هر حال اگر شوروی ابر قدرت و آمریکا و ناتوی ابر قدرت در افغانستان شکست خوردند باز اصرار آقایان اصلاح طلب این است که ما با ورود به آن جا در حقیقت نیروهایمان را ازدست بدهیم و در باتلاقی گیر کنیم که قبلا دو ابر قدرت شکست خورده و در آن غرق شده‌اند.

امریکا و شوروی درس نتیجه ورود نظامی به افغانستان  

پیرمحمد ملازهی: این مردم به اصطلاح در جنگ با بیگانگان مهارت کسب کردند و حضور بیگانه را نمی‌پذیرند و بنابراین آمریکایی‌ها شکست را پذیرفتند و خارج شدند و هر چند که خروجشان واقعا ناشیانه بود ولی نفس اینکه متوجه شدند که درافغانستان پیروزی نظامی وجود ندارد و به نظر بنده از آن شکست که روسیه و انگلیس خوردند و قدرت اصلی دنیا را هم از دست دادند و انگلیس پس از افغانستان شروع به افول کرد و آفتابی که درامپراطوری آن‌ها غروب نمی‌کرد شروع به پایین رفتن کرد و انگلیس‌ها سرانجام پس از جنگ جهانی دوم خود عقب نشسته و قدرت را به امریکایی‌ها دادند و همین روس‌ها در افغانستان شکست خوردند که امپراطوری کمنیستی آن‌ها هم به لحاظ ایدئولوژیک و هم به لحاظ زمینی از هم پاشید و به ۱۵ کشور تبدیل شد و اروپای مرکزی و شرقی را از دست داد و به نظر بنده آمریکا متوجه این مسئله شده و خود را کنار کشید و البته اینکه به عواقب کارشان و بلایی که بر سر مردم افغانستان امد اصلا توجهی نکردند ولی اینکه تصور بشود طالبان با امریکا معامله بکند شاید درست نباشد و طالبان ظرفیت اینکه با چین معامله بکند را بیشتر دارد و طالبان چینی است.
واقعیت این است رقابت اصلی در افغانستان بین چین و آمریکا می‌باشد و چین از این خلا بوجود آمده در حال استفاده هستند و با طالبان نزدیک می‌شوند و چین و پاکستان هماهنگ بوده و به نظر بنده چینی‌ها یک شرط دارند و آن این است که اقتصاد است و یک قرار داد برای استخراج ذخایر زمینی است و اگر این درست باشد که لیتیم کشف شده باشد و شرکت‌های چینی و پاکستانی قرار دادی بلند را با طالبان امضا خواهند کرد و این به نفع پشتون‌ها است و چین در نفوذ در دنیا هماهنگ شدن با قومیت غالب است که در این مورد با پشتون‌ها هماهنگ می‌شوند و در مراتب چند قومیتی قوم غالب را انتخاب می‌کنند و بنابراین در این منطقه پشتون نشین این‌ها انتخاب چین هستند و انتخاب پاکستان هم هست و اگر طالبان اماده باشد و قراردادی را ببندد و بطور انحصاری در اختیار شرکتهای چینی و پاکستانی قرار بدهند.

شکست امریکا در افغانستان یعنی اتمام ابرقدرتی آن

چین این قدرت را دارد که اگر سرمایه گذاری کند افغانستان و پاکستان را در یک جهت قرار بدهد و حتی بالاتر از ان افغانستان را وارد چهارچوبی بکند و وارد سندی بکند و چین میخواهد ایران و پاکستان و افغانستان در یک راستا قرار بگیرد تا استفاده خود را از این کریدور به خوبی بکند و این پروژه کمربندی را را تکمیل بکند و این کمربندی که در ایران یکسو به سمت اروپا و ترکیه می‌رود و یکسو به سمت خلیج فارس می‌رود و افغانستان اگر در این چهارچوب قرار بگیرد امید غربی‌ها و آمریکایی‌ها قطع می‌شود و این کشورها اگر به کمپ شرق بپیوندند و کمربند عملیاتی بشود آمریکا بطور کامل شکست می‌خورد و قدرت جهانی را به چین واگذار می‌کند ولی آمریکایی‌ها به سادگی کنار نخواهند رفت هر چند که همه نشانه‌ها حکایت از ان دارد که چین در حا تبدیل شدن به قدرت اول جهانی است و با احتیاط حرکت می‌کند.اگر چینی‌ها بتوانند در چهارچوب پاکستان ایران اقتصاد را حل کرده و مشکلات را مرتفع بکنند و شرط ان است که قرارداد بسته بشود و در این صورت امریکا چاره‌ای نخواهد داشت که چین را به رسمیت بشناسد البته آمریکایی‌ها چین را از دو ناحیه تحت محاصره خود دارند و یکی از این‌ها اتحاد بین ژاپن و کره جنوبی است و از این طرف نیز تلاشی که آمریکا می‌کند که اعراب را با اسرائیل و هند با هم متحد بکند و از طریق هند با یک اتحاد با شرق ایجاد کرده و هدف نهایی این است که چین را در محاصره خود نگه دارند و افغانستان نیز در بخش دعوای جهانی است.
واقعیت این است که خروج آمریکا همانطور که به نفع ایران بود ورود آمریکا نیز به سود ایران بود چرا که در ان موقع باعث حذف طالبان شد و آمریکا دو خدمت به ایران کرد که یکی صدام حسین در عراق بود و دیگری طالبانی که در افعانستان وجود داشت ولی خطری که بوجود آمد آمریکا شروع به تجهیز پایگاه کرد و به خصوص دو پایگاه که بین هرات و کابل و دیگری حدود ۱۰ کیلومتری مرز ایران بود و نفس خروج آمریکا به نفع ایران است و اگر این اتفاق در کل خاورمیانه بیفتد و این احساس محاصره‌شدگی را کاهش می‌دهد و هر چند که از بین نمی‌رود و آمریکا در بیشت کشورها هنوز حضور دارد و محاصره است و اینکه شرق و غرب تخلیه بشود به نفع ایران است.
یک اتفاق خطر ناکی هم که طالبان در حال رقم زدن است تخلیه قومیتی در برخی مناطق مثل پنجشیر و مناطق هزاره نشین است که به نظر می‌رسد پشت این مسئله پاکستان می‌باشد.آنها مردم بومی را مجبور می‌کنند که خانه خود را ترک کرده و به شهر هایی مثل کابل بروند که این مثئله خیلی خطر ناک و سخت است،مردم به کجا بروند؟چه کار کنند؟این‌ها مسائل پیچیده و مشکلی است که به آسانی حل نخواهد شد و طالبان هم با زور نمی‌تواند کاری کند.

امریکا و پشت پرده طالبان

وحید ظهوری حسینی: شکست امریکا در افعانستان یک واقعیت علنی و مشخص است به این دلیل که آمریکا در کشورهای اروپایی و عربی و مکان‌های مختلف و پاکستان بدنبال اهداف مشخصی بر علیه نظام‌های مختلف مخصوصا نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشته است. اما امروز شکست آن‌ها در همه این کشورها و مسیری که در حال دنبال هستند و اهدافی که قصد رسیدن به ان دارند با تفاوت‌های موجود در افغانستان به شکست رسیدند و به نتایج نرسیدند.
اما بنده گمان می‌کنم آمریکا مسلم است که حضور یک حاکمیتی مانند طالبان در افعانستان و مانند کشوری که است که انتخابات و ازادی در آن نیست و خود در حال تصمیم گیری هستند و حتی بعضی از سران طالبان هم با خود آمریکا ارتباطاتی داشتند. لذا بنده گمان میکنم ارتباط آمریکا با افغانستان به نام طالبان رسمیت را از بین برده است اما از پشت صحنه آمریکا شرایطی را دنبال خواهد کرد تا از زمانیکه طالبان در افغانستان حکومت را در دست دارد رشد حاکمیت مطلق در افغانستان ادامه یابد تا از فعالیت‌هایی که بعدا امکان دارد وجود بیاید و آمریکا نتواند نفوذی بکند جلوگیری بشود.
ولی عملا حکومت افعانستان شرایطی دارد و دوره‌هایی دارد که مدعی هستند دنبال اهداف خود هستند و کسانیکه با ان‌ها ارتباط دارند منتظر نتایج خود هستند.
در واقع این ۲۰ سال حضور آمریکا در افغانستان خود می‌تواند زمینه‌ای را بوجود بیاورد که در افغانستان حاکمیت را داشته باشد و به نتایج مطلوب خود برسد. اما در حال حاضر اگر جلوگیری بکنند از رشد و اینکه در افغانستان یک‌حاکمیت مطلق بوجود بیاید و دیگر هیچ کشور اشغالگری نتواند در افغانستان فعالیت بکند جلوی این را خواهند گرفت و یکی از این راه‌های جلوگیری ، حاکمیت طالبان است تا بتوانند در آینده برای حضور و تصمیم گیری در افغانستان مشکلی نداشته باشند.
***
آمریکایی ها امیدوار بودند که پس از سقوط افغانستان ایران مداخله کند و یک جنگ شیعه و سنی راه بیفتد، اما هدف اصلی آمریکا این بود که اگر این اتفاق هم نیفتاد یک رقیب ایدئولوژیک ظهور پیدا بکند این سیاست مختص به افغانستان نیست بلکه برای کل منطقه ما برنامه این است که با وجود کاهش نیرو و عدوات آمریکا و کاهش اهمیت سنتکام در دوحه و انتقال آن به دریای جنوب چین نباید آنچنان خلاء قدرتی به وجود آید که ایران بتواند حضورش در منطقه را پررنگ تر از قبل کند.
به نظر میرسد کسانی که در ایران هم صدا با رسانه های دشمن خواستار حضور ایران و دخالت نظامی در افغانستان هستند هم‌راستا با دشمنان ملت ایران قدم برداشته و می‌خواهند کشور مارا به این باتلاق خطرناک وارد کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

1 + 1 =