صفحه اصلی » اقتصادی » معضل اصفهان، کمبود آب شرب/ فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی تأمین کننده بخشی از کاستی‌ها

معضل اصفهان، کمبود آب شرب/ فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی تأمین کننده بخشی از کاستی‌ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان نیمه اول مهر ماه به بهره برداری می‌رسد، با بهره برداری از این پروژه بخشی از کاستی‌های آب شرب اصفهان را تأمین می‌کنیم.

تاریخ انتشار: ۲۳:۳۰ - جمعه ۱۴۰۰/۰۷/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ حسن ساسانی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان عصر امروز جمعه  دوم مهرماه در نشست خبری استاندار با اصحاب رسانه اظهار کرد:  سد زاینده رود در حال حاضر ۲۲۴ میلیون متر مکعب آب دارد، با این میزان آب باید شرب یزد، شرب، کشاورزی و صنعت اصفهان و کشاورزی استان بالادست را تأمین کنیم، در سال آبی گذشته ۳۹ درصد کاهش بارش در ایستگاه کوهرنگ را داشتیم، ابراز داشت: شرایط ذخیره آبی مناسب نیست و باید برنامه جدی در زمینه انتقال آب به استان انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با اشاره به  آخرین وضعیت سامانه دوم آبرسانی به اصفهان بزرگ افزود: فاز اضطراری سامانه دوم آبرسانی اصفهان نیمه اول مهر ماه به بهره برداری می‌رسد و باید توجه داشت اگر پیگیری‌های استاندار را نداشتیم این موفقیت حاصل نمی‌شد، با بهره برداری از این پروژه بخشی از کاستی‌های آب شرب اصفهان را تأمین می‌کنیم، مشکلی که در پایداری سد تونل سوم کوهرنگ ایجاد شده به دلیل بی دقتی مشاور طرح بوده است، تونل سوم کوهرنگ به اتمام رسیده است و با شروع بارش‌ها در آذر ماه می‌توانیم در دی ماه سالیانه ۷۰ میلیون متر مکعب را به زاینده رود منتقل کنیم و می‌توان حجم بیشتری آب را به اصفهان منتقل کرد.

* معضل اصفهان، کمبود آب شرب

هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با حضور در این نشست اظهار کرد: موضوع سامانه دوم صرفا کاربرد پدافند غیر عامل ندارد و کمبود آب شرب از معضلات اصلی است. در ۱۲ سال گذشته بارها با کمبود آب مواجه شدیم و میزان بارش‌ها به شدت کاهش یافته است و سرانه آب شرب در بخش خانگی از ۱۸۹ لیتر به ۵۸ لیتر کاهش یافته است. سامانه دوم باید از سال ۸۶ تحویل آب و فاضلاب می شد که هنوز محقق نشده است. میزان پرت شبکه در استان ۱۶ درصد است که این درصد کمترین در کشور است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان افزود: امسال در توزیع آب مشکلات زیادی داشتیم و ۶۲ میلیون لیتر آب را به شکل سیار به مردم رساندیم. منتظر اجرای طرح‌های آبی بهشت آباد تونل سوم و انتقال آب از خلیج فارس هستیم چرا که آب زاینده رود به هیچ وجه کافی نیست، کیفیت آب استان طبق بررسی های علمی مشکلی نداشته است و مردم نگرانی در کیفیت آب شرب نداشته باشند. ۲ هزار لیتر آب استان از چاه ها تامین و به آن کلر زده می شود و از نظر بهداشتی مشکلی ندارد.

*پیشرفت قابل توجه آبیاری نوین در اصفهان

اصغر محسن زاده کرمانی  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، در این نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سه سال گذشته بحث الگوی کشت آب استان را به شهرستان ها ابلاغ کردیم که دولت باید از آن حمایت کنند، در استان ۷۵ درصد کشت‌ها مطابقت با الگوی کشت است. اطلس نیاز آبی استان را تهیه کردیم و در شورای برنامه ریزی استان آن را مصوب کردیم، ۲۴ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان را آبیاری نوین کردیم و در سال توان ۲۰ هزار هکتار آبیاری به شکل نوین را داریم که تا کنون با این روش نزدیک ۵۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شده است. کشت گیاهان کم آب بر ۱۳ هزار هکتار بوده است و در بحث باغبانی ۶۴۰ هکتار گلخانه در استان احداث کردیم که ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه − 3 =