صفحه اصلی » تولیدی » گلستان شهدا اصفهان میزبان جاماندگان اربعین حسینی(ع)

گلستان شهدا اصفهان میزبان جاماندگان اربعین حسینی(ع)

فرمانده ناحیه بسیج امام‌رضا(ع) گفت: یک جلسه هماهنگی بین فعالین فرهنگی و علمای شهر برگزار شد و یک حرکت کاملا مردمی تحت عنوان اینکه روز اربعین هر کسی از هر ساعتی و هر نقطه‌ای که اراده کرد، به سمت گلستان شهدا حرکت کند، برنامه ریزی شده است.

تاریخ انتشار: ۰۱:۴۶ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ زائران ایرانی دل‌های شکسته فراوانی در گوشه گوشه‌میهن ما یافت می‌شود که حسرت قدم برداشتن در مسیرنجف تا کربلا را با خود به یدک می‌کشند و آه حسرت از فراغ دو ساله یار در سینه ستبر آنان می‌جوشد.
بسته بودن راه زیارت حضوری اما باعث نشده این عاشقان اباعبدالله الحسین دل خود را از فیض زیارت محروم کنند، هرکس در هر نقطه از هر کاری که در توان خود بوده از موکب چای صلواتی تا پیاده روی نمادین مردم اصفهان از منزل به گلستان شهدا که روز دو‌شنبه ۵مهرماه برگزار خواهد شد تا سیل دلسوختگان به سمت قبور مطهر شهدای حسینی روانه شود؛ پیرامون برنامه های اجرا شده و در دست اجرای ناحیه بسیج امام‌رضا(ع) با فرمانده‌این ناحیه سید احمد قریشی گفت و گو کردیم که متن گفت و گو را در ادامه می‌خوانید:
*صاحب نیوز: به نظر شما نقش فرهنگ اربعین حسینی و جاذبه مغناطیس حسینی در تحقق سریعتر گام دوم انقلاب چیست؟

در راستای پاسخ به سوالات شما اگر ما بخواهیم مقداری دقیق ‌تر پاسخ دهیم چون سوالات شما ریشه ای است، بایستی برگردیم به این موضوع که فلسفه شکل گیری انقلاب اسلامی ما و آرمان‌ها و اهداف ما چه ریشه‌هایی دارد و به چه برمیگردد. از نظر امامین انقلاب، انقلاب اسلامی ما تداوم بعثت حضرت رسول و ادامه دهنده ان راه مبارک است.‌ اگر ما تاریخ اسلام را بررسی اجمالی بکنیم، دین حضرت محمد در مقاطعی از تاریخ بواسطه بعضی از جریانات یا افراد، انحرافاتی در ان افتاد که در هر مقطعی هر یک از حضرات معصومین یا از علما سعی کردند با حرکت و بیان و یا اقتضائات در دوره خود با استفاده از ابزار روز از این اتفاق جلوگیری بکنند. در واقع سعی بکنند اسلام ناب محمدی بماند و به مسیر خودش ادامه بدهد.

در دوره امام حسین (ع) این برداشت وجود داشت که توسط خلفا انحراف در اصل دینی که حضرت محمد آورده‌اند ایجاد شد، فلذا امام حسین با توجه به اقتضاعات موجود قیام کردند و حادثه کربلا اتفاق افتاد.در واقع باعث قوام و دوام دین اسلام شد. از طرف دیگر باور و اعتقاد ما این است که ظهور و بروز و شکل گیری انقلاب اسلامی در راستای تداوم همان هدف بعثت حضرت رسول و قیام عاشورای حسینی بوده و هست و همان اهداف را دنبال می‌کند. یعنی همانطوری که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم به صراحت اشاره کردند، مقدمه سازی برای طلوع خورشید عظمای ولایت یعنی بستر سازی برای تمدن نوین اسلامی و ان‌شاالله ظهور حضرت حجت بن الحسن هدف غایی و نهایی ما است.

برای رسیدن به آن هدف عِده و عُده احتیاج است و ما باید کل مسلمین جهان را به دور هم جمع بکنیم و بر جبهه کفر و استکبار فائق بیاییم.آن بسترسازی برای رسیدن به اهداف متعالی یا همان بیانیه گام دوم یا همان هدف مهم قیام عاشورا و هدف نهایی بعثت حضرت رسول محقق بشود. ان چیزی که در تاریخ اسلام ثابت شده است، همیشه پر شور و شوق و شعور در کنار هم کل مسلمین و شیعیان جهان را دور هم جمع می‌کند، این عشق به امام حسین و گرامیداشت یاد امام حسین است که با دو مولفه شور و شعور حسینی است که عموما در ماه‌های محرم و صفر محقق می‌شده است. در سنوات اخیر بعد از اینکه رژیم بعث صدام در واقع به درک واصل شد و منهدم شد. این حرکت عظیم اربعین حسینی و پیاده روی اربعین حسینی که واقع ایک همایش و هم اورد و چنگ و دندان نشان دادن به جبهه استکبار است. به هر حال این حب به امام حسین و این شوری که در دل‌ها ایجاد می‌کند و همان حب الحسین یجمعنا باعث می‌شود که پیاده روی و همایش و گردهمایی چند ده میلیونی را درقبله عشق مسلمانان در جاده نجف به کربلا مشاهده بکنید.

این خودش یک نمایشی از عظمت قدرت مسلمانان و شیعیان است و این اجتماع و گرداوری باعث می‌شود که مسلمین به این خودباوری برسند که بسترسازی برای حکومت حضرت حجت و حکومت جهانی مهدوی شدنی است‌. این شور حسینی و اعتقاد به امام حسین و اجتماعاتی که به عشق امام حسین با شعار حب الحسین یجمعنا شکل میگیرد، باعث شده است که پشت دشمن به لرزه در اید و احساس خطر  و از هر حربه‌ای هم استفاده بکند برای اینکه این اربعین حسینی و پیاده‌روی ان آنطور که باید و شاید شکل نگیرد.البته دشمن خیال خام دارد و مطمئن باشید که روز به روز این عشق به امام حسین و حرکت برای امام حسین فراگیرتر و جهان‌گیر تر خواهد شد و ان شا الله محور و یکی از ارکان اصلی بسترسازی برای ظهور و حضور حضرت حجت و حکومت مهدوی خواهد بود.

*ناحیه شما در بخشیدن حال و هوای اربعینی به نصف جهان چه اقداماتی در سطح شهر انجام داده است؟

به هر حال از زمانیکه کشور عزیزمان دچار ویروس کرونا شد و قابل پیش بینی بود که برای پیاده‌روی اربعین امسال با مشکلاتی مواجه باشیم، تقریبا می‌توان گفت که تمام پایگاه‌های ما با توجه به اینکه روز اربعین مصادف با هفته دفاع مقدس شده بود. برنامه ‌های مختلفی برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس و همچنین گرامیداشت روز اربعین حسینی تدارک و تهیه دیده بودند.فضا سازی در گوشه گوشه شهر انجام شده بود.برنامه ریزی های مختلفی از قبیل برنامه‌های عزارداری، فرهنگی به مانند گروه سرود و تئاتر و همچین برگزاری مراسم گرامیداشت شهدا که در غالب یادواره شهدا برگزار می‌شود. همچنین ذکر نام و یاد و خاطره شهدا توسط پایگاه‌ها برنامه ریزی شده بود. برنامه ریزی‌های مخصوص روز اربعین در اکثر نقاط شهر توسط پایگاه‌های بسیج تهیه تدوین شده بود.‌منتها انچه که امسال زمزمه ان در بین برخی از علمای شهر و جریانات فرهنگی بود که چه خوب است که هر کس امسال از پیاده‌روی اربعین جا‌ماند، در شهر یک حرکت منظم و منسجم به سمت گلستان شهدا داشته باشیم.

یک جلسه هماهنگی بین فعالین فرهنگی شهر و علمای شهر برگزار شد و یک حرکت کاملا مردمی تحت عنوان اینکه روز اربعین اهر کسی از هر ساعتی و هر نقطه‌ای که اراده کرد، به سمت گلستان شهدا حرکت بکنند. در گلستان شهدا نیز طوری برنامه ریزی شده است که در هر ساعت یکبار زیارت اربعین قرائت خواهد شد و یک سخنرانی بصیرتی کوتاه و یک روایتگری از شهدای دفاع مقدس خواهد بود. بعد از نماز صبح هر خانواده یا گروهی به گلستان شهدا رسید از این برنامه معنوی گلستان شهدا بهره‌مند خواهد شد. این بازه زمانی از نماز صبح تا قبل از نماز مغرب و عشا باعث می‌شود که ما ازدحام جمعیت نداشته باشیم.هر چند حرکت کاملا مردمی است و بصورت مردمی در طول مسیر موکب‌هایی برای پذیرایی از کسانیکه در این مراسم شرکت می‌کنند اماده شده است. به هر حال مجموعه بسیج از قاطبه مردم جدا نیست و در بطن این حرکت حضو دارد.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

9 + شش =

پیشنهاد سردبیر