صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » جنگ ما گنجی است که به استخراج نیاز ندارد/ ایثار و فداکاری روح حاکم بر جبهه ها

جنگ ما گنجی است که به استخراج نیاز ندارد/ ایثار و فداکاری روح حاکم بر جبهه ها

فرماندهان جوان دوران هشت‌سال دفاع مقدس با همت و جسارت جوانی و اعتمادی که از سوی مسئولان ارشد مملکت همچون امام و مقام معظم رهبری به آنها شد، توانستند گام‌های بزرگی در جهت حفظ خاک میهن عزیزمان بردارند و اقدامات و نوآوری‌های شگرفی در دورانی که اوج محرومیت و نبود امکانات و تحریم‌های بین‌المللی بود، ایجاد کنند.

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۲ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ دفاع مقدس گنجینه‌ای از تجربیات است که تا سال‌های سال می‌تواند امنیت ما را ضمانت کند، یکی از تجربیات موفق نتیجه‌ خیره کننده اعتماد به جوانان در اداره جنگ است، جایی که مجاهد ۱۹ ساله فرماندهی می‌کند و نتیجه فرماندهی آن هم پیروزمندانه است.

نمونه های بسیاری در این مورد می‌توان مثال زد، از حسن باقری ها تا احمدکاظمی ها، از سلیمانی ها تا پیش‌بهار ها همه و همه در دانشگاه دفاع مقدس از دستفروش و ضایعاتی و فلافلی شدند فرمانده جنگ و حماسه آفریدند.

به سراغ علیرضا دلبریان، راوی دفاع مقدس رفتیم تا در این مورد گفت‌وگو کنیم.

متن کامل گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید:

*صاحب نیوز: از روحیه مقاومت،ایثار،اخلاص،از خودگذشتگی و جان‌نثاری رزمنده های دفاع مقدس برای ما تعریف کنید.

بنده از طرفی متاسفم که تاریخ دفاع مقدس را که یک درس‌های بسیار کاربردی و عالی برای تمام بخش‌های این مملکت دارد، برنامه برای لحظه به لحظه زندگی ما تا قیامت دارد را خلاصه در زمان و محصور کرده‌ایم. صحبت عالمانه را باید بیان کرد ، اینکه جنگ ما یک گنج است و آیا ما این گنج را استخراج کردیم. این گنج پالایش نمی‌خواهد و فقط بایستی آن را مصرف کرد اما ما این گنج را استخراج نکرده‌ایم. ما با یکسری شعار با آن برخورد کرده‌ایم و در مورد روحیه ایثار و شهادت، بنده هنگامی‌که عکس‌های جبهه را نگاه می‌کنم، بعد از ۴۰ سال و در گام دوم انقلاب نبایستی با هم تعارف بکنیم که ما تعارف و تعامل بسیاری داشته‌ایم. تاریخ را نمی توان تعاملی و تعادلی به جلو رفت و آنچه بوده است را باید بیان کرد، تا آنکه مخاطب برداشت خود را بکند و درک خود را بگیرد و عبرت بگیرد. ما عکس‌ها را که نگاه می‌کنیم، بیان می کنیم که ای کاش این دوستان شهید می‌شدند زیرا وقتی نگاه می‌کنیم بعد از جنگ به قول معروف زیاد به خاکی زدند  و از مسیر جدا شدند.

زمان جنگ رزمندگان در سنگر بودند و در میان آن خاک ، مرگ را لحظه به لحظه حس می‌کردند  و آن چنان نفسانیاتی در آن جا نبود. البته بحث اینطور نباشد که کلا نفسانیتی نباشد اما اینطور پررنگ مثل زمان حال نبود. آنقدر فضا پاک بود که ریاکاری‌ها و بعضی قل و قش‌ها به چشم نمی‌آمد و محیط آنقدر با صفا و عطر و گلاب بود که هیچ بوی بدی به مشام نمی‌رسید.

همه یک دست خوب نبودند،منتها فضا بسیار خوب بود. خیلی از رزمندگان مخلصانه کار کردند و شهید شدند و بسیاری دیگر از رزمندگان مانند حاج قاسم سلیمانی و آقا اسماعیل قاآنی‌ها ماندند و خیلی از افرادی مانند ما نیز در رودربایستی گیر کردند.بعضی از افراد بودند که در خفا می‌امدند در اهواز چلوکبابی را می‌خوردند و نگاهی به جبهه می‌انداختند و می‌رفتند.بیچارگی ما انجا بود که بعد از جنگ قدرت در دست کسانی افتاد که هوای نفس‌ها و صندلی‌ها و حقوق‌ها و قس علی هذا ، را دیدند و بریدند.در صدر اسلام نیز اینگونه بود. کسانی بودند که در جنگ‌ها شانه به شانه حضرت علی  جنگیدند اما وقتی جنگ تمام شد به حب دنیا دچار شدند.ما در این عرصه مغلوب شدیم و متاسفانه خیلی از خواص و دوستان عزیز ما فریب دنیا را خوردند. لذا شرایط بگونه‌ای رقم خورد که امروز ما در حال مشاهده آن هستیم، این از غفلت ماست. ما وقتی جنگ تمام شد گفتیم که برویم به زندگی خود برسیم و جبران عقب ماندگی‌ها را بکنیم. چند نفر مانند حاج قاسم سلیمانی و آقا اسماعیل قاآنی و سردار شوشتری وجود وجود دارد، سردار شوشتری میگفت که این لباس، لباس شهادت است و ما با ان تا اخرین نفس می‌مانیم و ماندند و شهید شدند.
ما رها کردیم، دغدغه‌ای که پیامبر اعظم داشت و به رزمندگان بشارت جهاد اکبر را داد و ما این را گفتیم ولی تاثیر نداشت.

*این روزها تا چه حدی به جوانگرایی مثل دفاع مقدس نیاز داریم؟

نمونه آن مدافعان حرم بودند، جوانانی که از جنس رزمندگان دفاع مقدس بودند که حتی بهتر از آنان هم بودند، زیرا خطر بیشتری را می‌پذیرند و در کشور دیگری می‌روند و در آن جا دفاع می‌کنند. رهبری هم فرمودند که حرکت مدافعان حرم یک معجزه بود.لذا ما باید تلاش بکنیم با رفتارمان کار را پیش ببریم. بنده در این هفته جاهای مختلفی رفته‌ام که صحبت‌های بسیار خوبی را  انجام داده‌اند و می‌دهند اما انتقادی اگر از ایشان بشود فرد منتقد را دچار مشکل می‌کنند. این محیط انتقاد پذیری را ما باز نکردیم و روحیه جهادی بایکوت شد.لذا جوان ما تا دنیای خود را درخطر می‌بیند، می ایستد و این جا خواص ما  باید دست این جوان را بگیرند و در این فضای بنی صدری که مانند اول جنگ حاکم است، به مانند چمران‌ها و سیدعلی خامنه‌ای‌ها این جوانان را سازماندهی بکنند. شهید چمران ستاد جنگ‌های نامنظم تشکیل داد. او از جوانان استفاده کرد. ما در عرصه فرهنگ نیاز به این چمران‌ها داریم که دست جوانان را بگیرند و ناامید نشوند و خاکریز جبهه فرهنگی تشکیل بدهیم. ما دراین جبهه بسیار پراکنده هستیم و خیلی ضعیف هستیم. این خطر است. دشمن امروز در جبهه فرهنگی به شدت فعالیت می‌کند و در سایه تنبلی و عدم هماهنگی ما در این عرصه ، میراث ما را می‌برد.حضرت اقا هم فرمودند که رخنه فرهنگی رخ داده است و آتش به اختیار عمل بشود و مانند جهان ارا و مدافعان مظلوم خرمشهر از فرهنگ دفاع بکند.ه کس از دستش برمی‌آید باید کار بکند و معطل هیچ چیزی نماند.ما در عرصه انتقال فرهنگ به پشت جبهه بسیار ضعیف عمل کردیم. دلیل این است که فرهنگ دفاع مقدس با دنیاطلبی ها در تعارض است لذا این فرهنگ بسیار سخت به نظر می‌رسد.

*جمع بندی اگر دارید بفرمائید.
زندگی جبهه امروز باید بیان بشود.باید بیان بشود فرمانده لشکری بود که رزمندگان او را نمی‌شناختند و او را مانند سرباز عادی می‌دیدند.اگر این را به خیلی از افراد بگوییم برای آن‌ها گران تمام می‌شود و نمی‌توانند از اجزای دنیایی دل بکنند و آن را رها بکنند.جنگ ما عشق و صفا بود و مانند کربلا نوع دوست و فداکار بودند. همان جنگ فیزیکی را هم ما درست نشان ندادیم زیرا عده‌ای بودند و هستند که نمی‌توانند به دنیا پشت بکنند، مبارزه روحیه نواب صفوی می‌خواهد.

***

فرماندهان جوان دوران هشت‌سال دفاع مقدس با همت و جسارت جوانی و اعتمادی که از سوی مسئولان ارشد مملکت همچون امام و مقام معظم رهبری به آنها شد، توانستند گام‌های بزرگی در جهت حفظ خاک میهن عزیزمان بردارند و اقدامات و نوآوری‌های شگرفی در دورانی که اوج محرومیت و نبود امکانات و تحریم‌های بین‌المللی بود، ایجاد کنند. این معرفی و نگاه به سیره و سبک زندگی و مدیریت این بزرگان می‌تواند امروز و سال‌ها بعد از جنگ تحمیلی، ما را در جنگ اقتصادی و رسانه‌ای و… یاری دهد و کلید‌رمز آن هم اعتماد به جوانان و سپردن پست‌های کلیدی و مدیریت به جوانان و روحیه جوانی آن‌ها است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 1 =

پیشنهاد سردبیر