صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » جوانگرایی، چاره روزهای جنگ و مشکلات اقتصادی

جوانگرایی، چاره روزهای جنگ و مشکلات اقتصادی

در حال حاضر به هر حال فضای کشور از لحاظ تهدیدات به شکل دیگری شبیه دفاع مقدس است. بدین معنی که در دل این تهدیدات فعلی شبیه همان تهدیدهای قدیم است. تحریم‌های اقتصادی و جنگ اقتصادی شدیدی که در حال حاضر علیه ما است. تحریم‌های علمی، دارویی و این موارد که وجود دارد. اگر به جوانان بها داده بشود و به کسانیکه در این زمینه می‌توانند از این فرصت استفاده بکنند، قاعدتا به لطف خدا خروجی آن همان خروجی دفاع مقدس است.

تاریخ انتشار: ۲۲:۲۹ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ کانون مشکلات امروز جامعه مشکلات اقتصادی و معیشتی است که حل‌وفصل آنها با اقدامات سطحی ممکن نیست و نیازمند تمسک و بهره‌برداری از دانش تخصصی و پیاده کردن ایده‌های نو و خلاقانه در حوزه اقتصاد است. نتیجه این ایده‌ها باید به رفع کسری بودجه، ایجاد درآمد پایدار برای دولت و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و استفاده از درآمدهای نفتی باشد و درکنار همه اینها یک‌سری راهکارها برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها باید درنظر گرفت.

درواقع بخشی از دانش موردنیاز برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها در بدنه جوان ما وجود دارد. اما وقتی امروز خوب بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که این ایده‌های نو عموما در بدنه جوانان انقلابی، دانشگاهی و نخبگانی ما وجود دارد و بخشی دیگر از این استعدادهای جوانان را می‌توان با استقرار گفتمانی کانالیزه کرد و بعد از کانالیزه کردن ما شاهد نتایج خوبی خواهیم بود. اجرای این ایده‌ها نیازمند نیروی جوانی و انگیزه جوانی است که باید از آن بهره‌برداری شود. نمونه این سخن را می‌توان در دوران دفاع مقدس مشاهده کرد.

برای بررسی حد جوانگرایی در هشت‌سال دفاع مقدس و نتیجه آن به سراغ سعید قاسمی، راوی دفاع مقدس رفتیم، متن کامل گفت‌و‌گو را در ادامه می‌خوانید.

*یکی از نکات خیره کننده در دفاع مقدس حضور و مدیریت جوانان ۱۹ تا ۲۶ ساله در جنگ است، چطور می شود که به این جوانان در این حد اعتماد می‌شود و چطور چنین نتیجه‌ای از این اعتماد می بینیم؟

چیزی که انسان از مطالب دفاع مقدس برداشت می‌کند دو نکته مهم است. یکی از این نکات آن زمینه‌ای است که در این دفاع‌مقدس و در شرایط جنگ بوجود آمد و شرایطی که بعد از پیروزی دفاع مقدس بوجود امد، درست است که تهدیدهای خاصی بود ولی به فرموده حاج قاسم سلیمانی ، در این تهدید‌ها فرصتی است که در خود فرصت‌ها این چنین نیست.زمینه‌ای که در این دفاع مقدس بوجود آمد، فرصت بسیار مناسبی را بوجود اورد تا نقص‌های مختلف و استعدادهای مختلف و اینکه هر کس به فراخور خود بتواند بیاید و عرضه بکند و نشان بدهد.عامل مهم‌تر که وجود داشت و این فرصت را بها داد و اعتماد کرد، حضرت امام بود. حضرت امام در شرایطی که همه چیز پر از تهدید بود به نسل جوان اعتماد می‌کند که خودشان از اول نهضت فرمودند که سربازان من در گهواره هستند و یا اینکه امید من به شما دبستانی‌هاست و از این قبیل جملات که اشاره داشتند. همان کسانیکه امام فرموده بود سربازان من هستند به آن ها اعتماد کرد و این‌ها اعتماد امام را به نحو احسن جواب دادند. هر چیز که در دست داشتند رو کردند و از هیچ چیزی فروگذار نکردند.این دو عامل در کنار هم باعث شد که دفاع مقدس ما و فضای رشد جوانان ما در کنار هم قرار بگیرد. اعتماد حضرت امام و تهدید جنگ که خود بزرگترین فرصت بود، دو عامل مهم و تاثیرگذار برای به ظهور نشان دادن این استعدادها بود.

در این قصه چندین اتفاق مهم نیز افتاده است، یکی اینکه هر کس هر چیزی را که داشت در سبد اخلاص گذاشت و تقدیم کرد. افرادی که مسئول بودند، نوعا جوانانی بودند که به آن‌ها اعتماد شده بود. این افراد بقیه جوانان را پس نزدند و این فرصت در اختیار بقیه نیز قرار گرفت. خیلی از فرماندهان ما تجربه‌ای به شکل کلاسیک و آکادمیک را نداشتند. در این شرایط جنگ رشد پیدا کردند و قابلیت‌های خود را نشان دادند و در حد فرماندهان بزرگ کارهای بزرگی را انجام دادند.

* اتفاقات خارق‌العاده چگونه در مدیریت این جوانان رقم می‌خورد؟

بله بعضی از کارهایی که این فرماندهان انجام دادند انگشت حیرت را به دهان دوست و دشمن گذاشت. نمونه این امر شهید حسن باقری است که اعجوبه جنگ ما است. گمان می کنم سال ۸۰ که در منطقه بودم و به پادگان منتظران شهادت یا پادگان گلف اهواز رفتم. سردار فتح‌الله جعفری که از رفقا و نزدیکان شهید باقری بود، ایشان می گفت که بعد از جنگ ۱۷ هزار کالک و نقشه مربوط به عملیات از شهید باقری پیدا کردند. شهید باقری سال ۶۱ شهید می‌شود ولی طراحی بعد از عملیات‌هایی که بعد از شهادتش بوده هم ایشان انجام داده و کارهای مقدماتی را کرده است. اعجوبه‌ای بوده است و بر اثر اعتمادی که به ایشان می‌شود که این اعتماد از فرمانده سپاه که خود فرد جوانی است ناشی می‌شود. محسن رضایی با ۲۶ سال سن فرمانده سپاه می‌شود.حضرت امام علیرغم اینکه افراد دیگری نیز بوده‌اند به محسن رضایی جوان اعتماد می‌کند و این فرمانده به بقیه جوانان نیز اعتماد می‌کند. یک چیزی را آن موقع که اقای قالیباف فرمانده لشکر ۵ نصر می‌شود بیان می‌کند که در موقع تقسیم کار به سن افراد دقت می‌کردند و افراد جوان را انتخاب می‌کردند.روحیه این گونه بوده است.

*به نظر شما برای حل مشکلات این روزهای کشور تا چه حد نسخه جوانگرایی پاسخگو خواهد بود؟

در حال حاضر به هر حال فضای کشور از لحاظ تهدیدات به شکل دیگری شبیه دفاع مقدس است. بدین معنی که در دل این تهدیدات فعلی شبیه همان تهدیدهای قدیم است.تحریم‌های اقتصادی و جنگ اقتصادی شدیدی که در حال حاضر بر علیه ما است. تحریم‌های علمی، دارویی و این موارد که وجود دارد. اگر به جوانان بها داده بشود و به کسانیکه در این زمینه می‌توانند از این فرصت استفاده بکنند، قاعدتا به لطف خدا خروجی آن همان خروجی دفاع مقدس است. همچنان که نمونه‌های ان را دیده‌ایم. در همین بحران کرونا زمانیکه همه جا ما را تحریم کردند و چیزی به ما نمی‌دادند، کشور ما شروع به تولید بسیاری  از موارد کرد. از جمله ماسک که عموم مردم در آن دخیل شدند تا چیزهای پیشرفته تر و مسائل مهم تر از ان که باعث رونق شکستن تحریم واکسن شد، ساخت واکسن بود. الان قاعدتا ما جزو کشورهایی قرار می‌گیریم که از لحاظ تکنولوژی واکسن در سطح بالایی قرار دارد. انتظاری که از ما نبود اما به جوانانی که اعتماد شد این را نشان دادند.

*نگاه برخی در کشور برای حل مشکلات هنوز به خارج و غرب است،با توجه به تجربه تلخ اعتماد در برجام شما این نگاه را چطور تحلیل می‌کنید؟

یک‌مثلی وجود دارد که گفته می‌شود که تجربه کرده را تجربه کردن خطاست. این نگاه به بیرون و انتظار داشتن اینکه کسی برای ما کاری بکند یا به اصطلاح شق القمر بکند، مال الان و این دوره ۸ ساله نبوده و نیست. حتی همان زمان جنگ همین طیف افراد ، که این ۸ سال مدیریت کشور را داشتند، یک نگاه‌های اینطوری داشتند. انتظار داشتند ان مجمع عقلایی که راه انداختند و حضرت امام با ان تشری که به آن‌ها زد مجلس را از بین برد. این‌ها بدنبال این بودند که با یک ابزار نگاه اینطوری قصه جنگ را بکنند که قصه جنگ حل نمیشد. انتظار داشتند با یک نگاه به غرب و وادادگی جلوی جنگ بایستند. عراق و ارتش بعث که منتظر نمی‌ماند که کس دیگری برای ما این کار را بکند و با هر چه داشت به جلو آمد، اگر مقاومت مردم نبود و ایستادگی  و پایمردی مردمان نبود، مشخص نبود که تا کجای کشور می‌آمدند. چیزی که بنی صدر داشت و اعتمادی که امام به او کردن به عنوان رئیس جمهوری که منتخب ملت بود و کارهایی که می‌خواستند انجام بدهند این بود که زمین بدهد و زمان بگیرد. جنگ را در این  فضایی قرار بدهیم که از ان نتیجه بگیریم. ۴ عملیات بزرگ زمان بنی صدر انجام شد که بر اساس همین تفکر در  هر ۴ عملیات ما شکست خوردیم. فضای جنگ به این شکل جلو رفت که ما توانایی شکست دشمن را نداریم و حتی این فکردر خیلی از افراد شکل گرفته بود که ما نمی‌توانیم چیزهایی که داده‌ایم را پس بگیریم. ولی به هر حال جمله‌ای که شهید باقری دارد که باید جرات به خرج داد و نحوه جنگیدن را عوض کرد. بعد از اینکه امام فرماندهی کل قوا را از بنی صدر می‌گیرد  و اعتماد به جوانان می‌کند و جمعیتی که پای کار انقلاب بودند. فضای جنگ تغییر می‌کند. فضای ۸ سال گذشته مربوط به الان نیست و آن موقع هم همین دوستان این چنین تفکری را دنبال  ‌میکردند ولی کسی که می‌داند با این فضا خروجی و تجربه این بوده که نتیجه نداد و ضرر کرده است و حتی اصرار می‌کند، دارای تامل است. یک وقتی یک طیف مخالفی این چنین تجربه ای را انجام می‌دهد ، میگویید که بلد نبودند ولی وقتی یک طیف چندین بار این تجربه را داشته است و شکست خورده است و قبل از این ۸ سال بوده است ، جای تامل شدیدی دارد.

***

بدون شک قشر جوان امروزی در جامعه ایران یکی از مؤثرترین و مهمترین اقشار مؤثر جامعه است که خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی را داراست که شاید در کمتر برهه تاریخی جوانان یک سرزمین به این حد نقش مهم و مؤثری در سیاست، اقتصاد و اجتماع داشته باشند. جوانان امروزی با توجه به رشد فضای مجازی و رسانه‌ها، اطلاعات و سواد اجتماعی بالایی دارند و از جهتی نیز با توجه به شور جوانی، پویایی فعالی در زمینه‌های مورد تخصص خود دارند. البته بدون شک سیاست جوانگرایی با چالش‌ها و آسیب‌های مختلفی مواجه است؛ اما نکته اساسی آن است که می توان با اتخاذ تصمیمات و سیاست‌های دقیق و راهبردی جلوی این مشکلات و آسیب‌ها را گرفت و بهترین استفاده را از دانش، تخصص و پویایی جوانان به عمل آورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 + چهار =