صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » علامه حسن زاده آملی  خلاصه به علم خاصی نمی شود/ روزگارانی باید بگذرد تا چشم حوزه های علمیه به همچنین وجودی روشن شود

علامه حسن زاده آملی  خلاصه به علم خاصی نمی شود/ روزگارانی باید بگذرد تا چشم حوزه های علمیه به همچنین وجودی روشن شود

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب به حق گفتند این علامه ذوالفنون کسی بود که شاید روزگارانی باید بگذرد تا چشم حوزه های علمیه به همچنین وجودی روشن شود، این ها از حسنات روزگار و نعم خاص خداوند است. تاریخ هر علم جزو هویت آن علم است و آیت الله آملی فقط  خلاصه به علم خاصی نمی شوند چراکه در معارف مختلفی فقیه و مجتهد بودند و این همه آثار از ایشان به جا مانده است.

تاریخ انتشار: ۲۰:۰۱ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت الله احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در مراسم بزرگداشت ارتحال ملکوتی عالم جلیل القدر علامه حسن زاده آملی، اظهار کرد: آیت الله آملی از مفاخر حوزه های علمیه بود و از خدا میخواهیم که درجات این مرد که اهل عمل، علم و معنا و معرفت بود را عالی گرداند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: انسان ها به طور طبیعی در مقابل دو امر خاضع هستند، که این دو ک علم، اخلاق و معنویت است. وقتی انسان ها بدانند شخصی عالم هست به او احترام می‌گذارند، همچنین انسان ها در برابر معنویت و اخلاق نیز احترام قائل هستند، اگر در فردی این دو یعنی علم  اخلاق و معنویت توامان شود این خضوع دو چندان می‌شود‌.

وی ابراز داشت آیت الله آملی به حق، از کسانی بود که در دو حوزه علم و معنویت و اخلاق مجد بود و اهتمام داشت،ایشان نسبت به خودسازی بسیار پافشاری می‌کردند و می‌گفتند که تا جان به لب نرساند جام به لب نرسد، اگر کسی می‌خواهد از جام شراب محبت الهی بهره مند شود، باید به جایی برسد که والا است، باید خون دل بخورد و آدم شدن خون دل خوردن و با مژه کوه کندن است.

آیت الله واعظی بیان کرد: تلاش معنوی ایشان توام با جهاد و جهد عالمانه بود، یکی از کارهای علمی خوب ایشان کتاب هزار و یک نکته که در ۱۰جلد نوشته شده است، حالت جُنگ طور دارد یعنی نکات علیم را در ساحت های مختلف دارد و در رساله هود نوشته شده، نیز شرح‌حال هود را می‌گویند که قریب به ۶۱ کتاب و رساله که نوشته بودند را می آورند.

وی تصریح کرد: رسالتی ‌که آیت الله آملی بر خود تعریف کرده بود، صیانت و پاسداشت علوم اسلامی و اصیل و سنتی ما بود، یعنی ایشان مسلط بود به کتب اصلی دانش های مختلف اسلامی و کتاب هایی که ایشان درس داد، درس هایی که  خیلی از علمای الان ممکن است حتی نبینند و ندادند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اعلام داشت: آیت الله آملی که علامه شد، رهبر معظم انقلاب به حق گفتند این علامه ذوالفنون کسی بود که شاید روزگارانی باید بگذرد تا چشم حوزه های علمیه به همچین وجودی روشن شود، این ها از حسنات روزگار و نعم خاص خداوند است. تاریخ هر علم جزو هویت آن علم است و آیت الله آملی فقط  خلاصه به علم خاصی نمی شوند چراکه در معارف مختلفی فقیه و مجتهد بودند و این همه آثار از ایشان به جا مانده است.

وی یادآور شد: علوم  ومعارف اسلامی شعبه های مختلف دارد، اگر کسی یک شاخه علمی داشته باشد و شاخه های دیگر را توهین کند، خطای فاحشی است، هرچند که در هر شاخه ای نیز اختلاف نظر وجود دارد، همه این ها یک منطق باید برایش باشد  اما آن ها شایسته هستند و نباید شاخه های علمی دیگر را محکوم کرد.

آیت الله واعظی خاطر نشان کرد: علوم عقلی جایگاه خود را دارد و علوم نقلی و فقه نیز جایگاه خود را دارد و همه محترم هستند و هرکس در هر کدام زحمت بکشد شایسته تقدیر و تکریم است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: بدانید که علما و بزرگان ما کار های ویژه‌ی متعددی انجام دادند و می‌دهند و هرکسی در منظومه نیازمندی های معنوی و اخلاقی و فکری اسلامی باید باری را بردوش بکشد و نمیتوان انتظار داشت که همه روحانیت  وعلمت در صحنه ها مدیریت سیاسی حضور داشته باشند و  حوزه هارا رها کنند و جایی دیگر فعال شوند، چراکه افراد قابلیت های مختلف دارند و هرکس اگر در جایگاه خود قرار بگیرد، آن عدل می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده − ده =