صفحه اصلی » مقاومت » «امّیدآفرینی» بزرگترین دستاورد دفاع مقدس

«امّیدآفرینی» بزرگترین دستاورد دفاع مقدس

اسلام دین تدبر، تفکر و تعقل است اما همواره توصیه کرده است در کنار همه اینها انسان جایی را نیز برای نصرت الهی در نظر بگیرد. در دفاع مقدس این الگوی امیدآفرین بارها در مقابل چشم جهانیان و در مقابل چشم تاریخ تکرار شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۱ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۷/۶

صاحب نیوز_ احسان جدیدی/ دفاع مقدس امید آفرین ترین رویداد و اتفاق در پهنای تاریخی کشور ماست چرا که یادآور به دست آوردن موفقیت های بزرگ در عین داشتن مشکلات و کمبودهای بزرگ بود.

در دفاع مقدس همه جبهه باطل متحد شدند و با چراغ مثبت نشان دادن به حکومت بعث عراق به سرکردگی صدام حسین و با دخالت مستقیم نظامی یا با حمایت مالی و تسلیحاتی تلاش کردند تا ایران، این پایگاه مستحکم ایشان در منطقه غرب آسیا را که از لحاظ استراتژیک در هارتلند جهان قرار داشت و سال‌ها تأمین کننده منافع مادی و غیرمادی این مستکبران بود، را باز پس بگیرند.

اما نهال نوپای جمهوری اسلامی ایران که حتی بنیان‌های ارتش آن نیز بعد از انقلاب از هم گسسته بود و متنفذانی در بین سیاسیون بعد از انقلاب حتی کمر به انحلال آن بسته بودند با وجود تمام مشکلات و با وجود خیانت‌های گسترده که حتی در سطح ریاست جمهوری و فرماندهی کل قوا وجود داشت و در برابر تحریم‌های نظامی و اقتصادی جهان در برابر این هجمه همه جانبه مقاومت و ایستادگی کرد و متجاوزان را که آمده بودند ۴۸ ساعت تهران را تصرف کنند را از مرزها بیرون راند.

واکاوی این واقعه یعنی پیروزی ایران در جنگ با عراق و دفع تجاوز بیگانه در هشت سال دفاع مقدس از ابعاد مختلف قابل بررسی و تشریح است اما یکی از مهمترین ابعاد آن، بُعدی امیدآفرین است که ناظر بر نصرت الهی است.

چگونه یک حکومت نوپا با تمام مشکلات و موانع می‌تواند حمله ارتشی مجهز با پشتیبانی مالی و تسلیحاتی مهمترین کشورهای جهان از جمله ابرقدرت‌های آن زمان همچون آمریکا را دفع کرده و حتی فراتر از آن به پیشروی در خاک چنین دشمنی مبادرت ورزد.

برای بررسی دقیق‌تر این موضوع باید کمی بیشتر بر روی وقایع دفاع مقدس زوم کنیم و از نزدیک به بررسی آن بپردازیم. برای این منظور باید پای صحبت حاضران در آن صحنه‌ها نشسته و به روایت راویان گوش جان بسپاریم.

به عنوان مثال عملیات بیت المقدس که با به اسارت درآمدن ۱۹ هزار عراقی و منتهی شدن به آزادسازی خرمشهر، یکی از وقایع قابل بررسی در این مبحث است و یا همچنین عملیات فتح المبین که به آزادسازی 2500 کیلومتر مریع از خاک کشور در دشت آزادگان منجر شد.

منطقه عملیاتی فتح المبین از لحاظ استراتژیکی بسیار حائز اهمیت بود و به همین لحاظ صدام بیشترین استحکامات و تجهیزات خود را در آن جا مستقر کرده بود تا آن را حفظ کند و با محاسبات معمولی غلبه بر این وضعیت امکان پذیر نبود اما به دستور رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی -رحمة الله علیه- این عملیات انجام شد و در کمال ناباوری کارشناسان نظامی منجر به موفقیت‌های بزرگی شد.

پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بیت المقدس نیز در حالی رقم خورد که عراق نیروهای خود را در خرمشهر تثبیت کرده بود و انواع مواضع مستحکم نظامی را اطراف خرمشهر ایجاد کرده بود به طوری که از لحاظ علوم نظامی نفوذ به خرمشهر و بازپس گیری آن غیرممکن بود اما از آن جا که «ید الله فوق ایدیهم»، این پیروزی بزرگ برای رزمندگان اسلام رقم خورد.

این دو پیروزی تنها دو نمونه از اتفاقات فرامعمول در دفاع مقدس بود. دو نمونه‌ای که در آن با محاسبات عقلی و منطقی معمول نباید پیروزی نصیب رزمندگان ایرانی می‌شد اما این اتفاق مثال نقضی است بر این که هیچ راهی جز منطق و عقل بشری وجود ندارد و اثبات کننده این است که انسان در کنار همه محاسبات عادی خود باید دست یاری و نصرت الهی را نیز مدنظر داشته باشد.

تاریخ پر است از این موفقیت‌های محاسبه نشده و پیش بینی نشده. اسلام دین تدبر، تفکر و تعقل است اما همواره توصیه کرده است در کنار همه اینها انسان جایی نیز برای نصرت الهی در نظر بگیرد.

این اتفاقات نشان دهنده این است که حتی در ان جایی که امیدی برای موفقیت نیست، می‌توان امیدوار بود و شاید این یکی از بزرگترین درس‌های دفاع مقدس است که در نقاطی که همه امیدها از بین می‌رفته است، یاری خداوند چگونه سرنوشت را تغییر می‌داده و به گونه‌ای دیگر رقم میزده است. این اتفاقات در همین سرزمین و برای همین مردم مسلمان ایران و در همین زمان افتاده است و این بیش از هر چیز دیگری شاید قوت بخش و امید بخش است.

این امید به نصرت الهی و به عاقبت کار هم در طول جنگ به کمک نیروهای جبهه حق آمد، هم بعد از جنگ در عرصه‌هایی که نیروهای جهادی در آن حضور داشتند چه در زمینه نظامی مانند ساخت موشک و چه در زمینه عمرانی مانند احداث سدها دستاوردهای بزرگی را برای کشور ما به همراه داشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × پنج =