صفحه اصلی » اقتصادی » نیمرو با کره پرچمدار افزایش قیمت بین تمام غذاها!/ عدم تعادل بین عرضه و تقاضا یا نبود قیمت مصوب جدید؛ عامل افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟

نیمرو با کره پرچمدار افزایش قیمت بین تمام غذاها!/ عدم تعادل بین عرضه و تقاضا یا نبود قیمت مصوب جدید؛ عامل افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟

تولیدکننده‌های هر محصول یک بهانه مشترک برای افزایش قیمت داشتند، افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی و مواد اولیه آن‌ها است. مرغداری ها دغدغه و مشکل تامین نهاده داشتند و همین موضوع را علت اصلی نوسان نرخ تخم مرغ می‌دانستند، و چون نهاده آن‌ها تامین نشد، سراغ بازار آزادی و نرخ بالاتر از مصوب رفتند، حالا با افزایش قیمت این محصول، گروکشی می‌کنند و می‌گویند نرخ مصوب را اصلاح کنید تا بازار آرام شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ ممکن است خنده دار به نظر برسد اما در حال حاضر نیمرو با کره پرچمدار افزایش قیمت بین تمام غذاها محسوب می‌شود. بررسی‌های میدانی و رصد بازار ما نشان می‌دهد هم کره به بقیه محصولات لبنی پیوسته و افزایش قیمت چشمگیری داشته است و هم تخم مرغ جهش قیمتی داشته و‌ رکورد قیمتی جدیدی ثبت کرده است که باعث ایجاد تعجب و ناراحتی عموم جامعه شده است.

با یک حساب و‌کتاب و ساده  متوجه خواهید شد، تخم مرغ با رسیدن به قیمت هر شانه ۵۷ هزار تومن حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

تولیدکننده‌های هر محصول یک بهانه مشترک برای افزایش قیمت داشتند، افزایش قیمت تمام شده محصولات تولیدی و مواد اولیه آن‌ها است. مرغداری ها دغدغه و مشکل تامین نهاده داشتند و همین موضوع را علت اصلی نوسان نرخ تخم مرغ می‌دانستند، و چون نهاده آن‌ها تامین نشد، سراغ بازار آزادی و نرخ بالاتر از مصوب رفتند، حالا با افزایش قیمت این محصول، گروکشی می‌کنند و می‌گویند نرخ مصوب را اصلاح کنید تا بازار آرام شود.

* تخم مرغ و مرغ را مقایسه نکنید، قیمت ها به صرفه است!

حسین ایراندوست در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز  ما از نظر وضعیت تخم مرغ در اصفهان مشکل خاصی نداریم و روزانه بالغ بر ۳۵۰ تن تولید تخم مرغ داریم که حداقل ۴۰ درصد، مازاد بر نیاز است، و از استان باید خارج شود.

معاون جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: برای تخم مرغ قیمت مصوب شده جدیدی نداریم آن چیزی که وجود دارد برای سال گذشته است و منتظریم ستاد تنظیم بازار محصولات کشاورزی قیمت جدید را اعلام کند چراکه نمی توانیم با قیمت سال گذشته محصولات مرغ داری ها مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی همچنین در رابطه با قیمت تخم مرغ بیان کرد : در چند روز اخیر قیمت تخم مرغ افزایش یافته البته قیمت جدید هنوز به طور رسمی قیمت‌های جدیدی از طرف وزارتخانه اعلام نشده است، اما با قیمت‌های جدید تولید کنندگان دیگر ضرر نخواهند دید و زیان آنها جبران خواهد شد.

 ایراندوست در رابطه با رقابت قیمت مرغ و تخم مرغ، ابراز کرد: نمی‌شود قیمت تخم مرغ و مرغ را باهم مقایسه کرد در هرجایی قیمت های این دو متفاوت هستند ‌، و این دو مقایسه مقایسه درستی نیستند، تخم مرغ های بومی مشمول قیمت گذاری ها نیستند.

*در بازار تخم مرغ توازن وجود ندارد، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا

خسرو منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز، اظهار کرد: اتحادیه مرکزی میهن تلاش می‌کند با استفاده از ظرفیت خود، هر چه سریع‌تر ۱۰ هزار تن تخم مرغ وارداتی به بازار عرضه کند تا نسبت عرضه و تقاضا متعادل شود. اکنون تعادل در بازار وجود نداشته و توازن بین عرضه و تقاضا به هم خورده که دلیل اصلی آن بحران ناشی از تحریم‌ها می‌باشد بنابراین سو مدیریت طی یکسال گذشته و عدم پیش بینی بازار به دلیل عدم وجود آمارهای قابل اتکا و مستند نیز بی تأثیر نبوده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار اصفهان افزود: جوجه‌ریزی و تأمین نهاده در چند ماه اخیر با موانعی مواجه بوده که عملاً فعالیت در این حوزه را سخت کرده است. تولید کنندگان با کمبود جوجه یک روزه و متعاقباً افزایش بی رویه قیمت جوجه و پولت مواجه هستند، به رغم آنکه دان مورد نیاز در سامانه بازارگاه تخصیص داده می‌شود، اما به دلیل عدم تخصیص و تحویل به موقع، تولیدکنندگان مجبورند نهاده مورد نیاز خود را از بازار آزاد و با قیمت بسیار بالاتر تهیه کنند.

وی بیان کرد: هزینه‌های حمل و نقل، دارو و واکسن نیز بیش از چهار برابر افزایش یافته است، به طوری که مجموع هزینه‌های تولید به صورت آشکار و پنهان افزایشی از ۱۲ درصد تا بیش از چهار برابر را متحمل شده است، بنابراین قیمت تخم مرغ از مصوبه سال گذشته که به ازای هر کیلو ۱۴ هزار تومان تعیین شده بود تا کنون هیچ گونه تغییری نداشته و این در حالی است که افزایش هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده تخم مرغ، همواره توسط متولیان و مسئولان مورد تأیید قرار گرفته و نزدیک به یکسال است که وعده تصدیق و تصویب افزایش قیمت و ابلاغ قیمت مصوب جدید را داشته‌اند. ولی متأسفانه تا کنون به دلایل مختلف این تغییر قیمت به تعویق افتاده و از تصویب و ابلاغ آن خودداری شده است.

منصوری تصریح کرد: قیمت جدید قرار بود بعد از واگذاری مسئولیت تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی، در اولین روزهای صدارت جناب آقای دکتر ساداتی نژاد، مصوب و ابلاغ شود که ظاهراً این موضوع هم منتفی و به کمیته‌ای متشکل از ریاست محترم جمهور، معاون اول و معاون اقتصادی ریاست جمهوری و وزرای جهاد کشاورزی و احتمالاً صمت واگذار شود و تولیدکنندگان هم همچون گذشته به تحمل زیان مالی و فشارهای دستگاه‌های نظارتی ادامه دهند و هیچ گونه وقفه‌ای در امر تولید نداشته باشند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت تخم مرغ خاطر نشان کرد: تولید مرغ و تخم مرغ اینگونه نیست که امروز تصمیم گرفته شود و فردا قیمت تغییر کند. پس امروز هر تصمیمی که ما می‌گیریم بخواهد قیمت تغییر کند، مگر اینکه در بحث واردات بخواهیم کاری کنیم تا در روند تغییر قیمت‌ها تاثیر بگذارد. بخشی از این افزایش قیمت هم طبیعی است و‌ مانند هر سال که در فصل سرما افزایش تقاضا را در تخم مرغ داریم باعث افزایش نرخ تخم مرغ می‌شود.

هر چند که تنها ۲ ماه از شروع به کار دولت جدید گذشته و در بسیاری از مشکلات نیاز به زمان وجود دارد تا به شرایط مطلوب برسیم اما از مسئولان دولت انتظار داریم هم به تولید کنندگان و هم به تولیدکنندگان توجه کافی را داشته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده − هفت =

پیشنهاد سردبیر